Obsah fóra DAMyko
Domov Amatérských Mykologů
Dacrymyces capitatus - Kropilka stopkatá ???
Jdi na stránku 1, 2  Další
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> Určovna - Vše okolo určování hub
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9088
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: út 29. května 2007 8:43
  Předmět: Dacrymyces capitatus - Kropilka stopkatá ???
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

poblíž housenic jsme s chlapci nacházeli kropilku, kterou přecházeli mávnutím ruky ... tsh ... kropilka rosolovitá, to je všude ... No všedu možná jo, ale já ji neznal a tak jsem vyfotil a vzal vzorek. Doma jsem ve VelAHubu našel pouze rosolovitou, ale v Antonínovi jich už bylo několik. První zarážející je, že rosolovitá má růst na dřevě jehličnanů ... výsledek ... myslím, že je to vzácná Smile Dacrymyces capitatus - Kropilka stopkatá (hlavatá) ... potvrdí někdo diagnózu? Co jsem na webu našel tak to vcelku sedí.
Plodničky 2-3,5 mm v průměru a až 2 mm vysoké.



   197.07 kB    
26.5.2007, v křovinatém porostu pod kopcem na polorozpadlém klacíku listnáče, okolí Loun. (c) Bob
Kropilka02.jpg
   Kropilka02.jpg

   171.47 kB    
26.5.2007, v křovinatém porostu pod kopcem na polorozpadlém klacíku listnáče, okolí Loun. (c) Bob
Kropilka01.jpg
   Kropilka01.jpg


Naposledy upravil Bob dne út 29. května 2007 10:58, celkově upraveno 2 krát
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9088
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: út 29. května 2007 8:48 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

no a nějaké to mikro ...


   183.92 kB    
Objektiv 40x Ph2, lactoophenolcottonblue, Co jsou ty tenké hyfy(?)
Kropilka_40xLPCB-Ph2-roztlak03.jpg
   Kropilka_40xLPCB-Ph2-roztlak03.jpg

   199.88 kB    
Objektiv 100x im., lactoophenolcottonblue, tohle byl zážitek, takovéhle vidlené bazidie jsem viděl prvně.
Kropilka_100xLPCB-03.jpg
   Kropilka_100xLPCB-03.jpg

   76.92 kB    
Objektiv 100x im., nahoře ve vodě, dole v lactoophenolcottonblue. Z výtrusů jsem značně zmaten ...
Kropilka_100xSpores.jpg
   Kropilka_100xSpores.jpg

   175.64 kB    
Objektiv 100x im., voda. Tuší někdo co na té fotce vidím? Jsou tam "clamps"? Učebnice mi chybí jak hrom.
Kropilka_100xVoda-01.jpg
   Kropilka_100xVoda-01.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9088
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: út 29. května 2007 10:27 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Obrázek se velmi shoduje, popis také:
http://www.mykoweb.com/CAF/species/Dacrymyces_capitatus.html
Nějaké mikrofotečky:
http://www.sentieriboschivi.ch/serie5/dacryomycescapitatus.htm
A podle klíče jsem také došel ke capitatus
www.rsnz.org/publish/nzjb/1973/34.pdf

Tak já to sunu do DAtlasu ... pokud to nikdo nevyvrátí ... můj první letošní úspěch Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
mat60
Čestný člen


Založen: 02. 12. 2005
Příspěvky: 2571
Bydliště: Paskov

PříspěvekZaslal: út 29. května 2007 10:42 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

29. května 07, 10:27 Bob napsal:
Obrázek se velmi shoduje, popis také:
http://www.mykoweb.com/CAF/species/Dacrymyces_capitatus.html
Nějaké mikrofotečky:
http://www.sentieriboschivi.ch/serie5/dacryomycescapitatus.htm
A podle klíče jsem také došel ke capitatus
www.rsnz.org/publish/nzjb/1973/34.pdf

Tak já to sunu do DAtlasu ... pokud to nikdo nevyvrátí ... můj první letošní úspěch Smile



Nebudu ti to vyvracet Laughing, ale není to náhodou Dacrymyces minor? Jenom si vzpomínám, že J. Červenka kdysi na nahuby.sk dával překlad norského klíče rodu Dacrymyces. Já to teď nemůžu najít.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9088
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: út 29. května 2007 10:58 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

OK ... tak zpět z Atlasu do DAtlasu ... Dle toho klíče jde asi o to rozhodnout zda je to s "třeněm" nebo ne. Třeň by měl být 1-3 mm což by některé splňovaly ... máš nějaký další rozdíl?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
mat60
Čestný člen


Založen: 02. 12. 2005
Příspěvky: 2571
Bydliště: Paskov

PříspěvekZaslal: út 29. května 2007 11:03 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

29. května 07, 10:58 Bob napsal:
OK ... tak zpět z Atlasu do DAtlasu ... Dle toho klíče jde asi o to rozhodnout zda je to s "třeněm" nebo ne. Třeň by měl být 1-3 mm což by některé splňovaly ... máš nějaký další rozdíl?


Zkus zkontrolovat, jestli to náhodou nemáš D. minor. A mohl bys tady dát link na ten klíč?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
mat60
Čestný člen


Založen: 02. 12. 2005
Příspěvky: 2571
Bydliště: Paskov

PříspěvekZaslal: út 29. května 2007 11:13 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Tady je klíč pro Dacrymyces z Nového Zélandu, ale o tom asi víš.

http://nzfungi.landcareresearch.co.nz/html/data_keys_details.asp?NAMEPKey=2665&ID=&keyID=78
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9088
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: út 29. května 2007 11:39 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Ten neznám! A ten můj je PDF viz. linky výše Wink ... jsou stejný Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
mat60
Čestný člen


Založen: 02. 12. 2005
Příspěvky: 2571
Bydliště: Paskov

PříspěvekZaslal: út 29. května 2007 11:53 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Z obrázků co tu máš se mi jeví, že clamp connection to nemá a výtrusy mají 1-3 přepážky. Na ty přepážky by chtělo se ještě zaměřit, neboť na těch obr. jsou špatně vidět. Jak velké byly ty výtrusy. Měly 17-25 x 6-8 um?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
mat60
Čestný člen


Založen: 02. 12. 2005
Příspěvky: 2571
Bydliště: Paskov

PříspěvekZaslal: út 29. května 2007 11:54 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

29. května 07, 11:39 Bob napsal:
Ten neznám! A ten můj je PDF viz. linky výše Wink ... jsou stejný Smile


Ale já jsem to již našel:

http://www.nahuby.sk/obrazok_detail.php?obrazok_id=54213
Podívej se do diskuze pod obr.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9088
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: út 29. května 2007 12:00 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Ty podivné spory ... na té californské stránce píšou, že mohou být přítomny pohlavní i nepohlavní spóry ... může mi to někdo osvětlit či mne odkázat na literaturu?

Ta D. Minor má být do 2 mm ... ta moje je větší !!! skoro o milimetr !!!! Smile

Na slovácích mají fotky té D.Minor ... přijde mi, že ta naše je stopkatější Smile Viz. klíč krok 17. Chtělo by to někoho, kdo se v nich vyzná Smile Jako obvykle Smile

Prošel jsem na webu obrázky Minor a Capitatus ale nikde není foto z boku, aby bylo možno posoudit co se rozumí pod termínem "stopkaté" ... ty naše mi přijdou z těch na webu nejstopkatější Smile ... stále bych byl pro capitatus.

Jaký by se našel další rozdíl? Mám je v lednici!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9088
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: út 29. května 2007 16:47 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Tady je ten "třeň" trochu vidět: http://www.pilzepilze.de/piga/zeige.htm?name=dacryomyces_capitatus
Tohle je prý taky ona: http://www.fotocommunity.de/pc/pc/cat/745/display/8396827
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
gekko
Čestný člen


Založen: 15. 02. 2006
Příspěvky: 587
Bydliště: ČB/UL

PříspěvekZaslal: út 29. května 2007 21:08 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Tohle jsem našel dneska a vychází mi to na D. minor
(mikroskopovat tyhle potvory je dost fuška Confused )
Jinak zkoušel jsem fotit kombinaci 105 Sigma + 5D přesádka, ostřit sice se dá jen pohybem foťáku a hloubka ostrosti je dost mizerná, ale fotky nevypadají zas tak špatně Smile



   194.94 kB    
St. obora u Hluboké nad Vltavou, bučina, úlomek bukového dřeva, 29.5.07, (c)gekko13
Dacrymyces minor.jpg
   Dacrymyces minor.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9088
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: st 30. května 2007 8:49 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

gekko, předpokládám, že neměly žádnou stopku či významný náznak, jako u těch mých?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
gekko
Čestný člen


Založen: 15. 02. 2006
Příspěvky: 587
Bydliště: ČB/UL

PříspěvekZaslal: st 30. května 2007 9:43 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Jen náznak, vypadaly dost jinak
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> Určovna - Vše okolo určování hub Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Můžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Můžeš k příspěvkům připojovat soubory
Můžeš stahovat a prohlížet přiložené soubory