Obsah fóra DAMyko
Domov Amatérských Mykologů
Tulostoma brumale - Palečka zimní
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> DAtlas - Atlas diskuse
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Martin Chochel
Čestný člen


Založen: 09. 11. 2005
Příspěvky: 108
Bydliště: Děčín, Malá Veleň, Ostrov nad Ohří

PříspěvekZaslal: čt 13. dubna 2006 10:05
  Předmět: Raná
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Byl jsem na broucích na Rané u Loun a našel jsem pozůstatky těchto ?"břichatek"?. Můžete někdo poradit?
Je to nález z 10.4.2006
Podotýkám, že jde o stepní postglaciální lokalitu porostlou kavilem, jihozápadní strana kopce.



   212.4 kB    
3.jpg
   3.jpg

   199.18 kB    
2.jpg
   2.jpg

   219.86 kB    
1.jpg
   1.jpg

_________________
Martin Chochel
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mat60
Čestný člen


Založen: 02. 12. 2005
Příspěvky: 2571
Bydliště: Paskov

PříspěvekZaslal: čt 13. dubna 2006 10:15 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

To je paráda. Málokdy se to vidí. Je to Palečka zimní - Tulostoma brumale. Má růst přes zimu právě na extrémně teplých - stepních stanovištích, čemuž kavyl atd. odpovídá. Jenom ty obrázky by bylo vhodné zmenšit, ať je můžeme vidět celé.

Naposledy upravil mat60 dne čt 13. dubna 2006 10:19, celkově upraveno 1 krát
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Jirka Kohl
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 1961
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: čt 13. dubna 2006 10:15 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Palečka zimní (Tulostoma brumale) , to místo výskytu sedí dokonale.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jiří Véle
Čestný člen


Založen: 07. 11. 2005
Příspěvky: 708
Bydliště: Svárov

PříspěvekZaslal: čt 13. dubna 2006 10:24 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Souhlasím a co ty polistichové ? Byl jsi na plácku pod sutí?
_________________
Jirka Véle
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Martin Chochel
Čestný člen


Založen: 09. 11. 2005
Příspěvky: 108
Bydliště: Děčín, Malá Veleň, Ostrov nad Ohří

PříspěvekZaslal: čt 13. dubna 2006 10:31 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Byl, ale každý kámen tam už byl otočen týden před mou exkurzí, někdo mi to tam vymetl Twisted Evil
Navíc jsem si zapoměl naběračku na sysláky a po zemi tam lezla jen jedna májka fialová, 2 "getingensky" a jeden S. caesareus, Onthophagusy jsem vyhrabal dva z bobků u syslí nory. Ale hlaváčky tam kvetou krásně.
Apropos, MATE, mohl bych si nechat přes tebe rozříznout jeden kámen a trochu ho vybrousit? Jde o zajímavý slepenec křemene s velkými kusy čediče.

_________________
Martin Chochel
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jiří Véle
Čestný člen


Založen: 07. 11. 2005
Příspěvky: 708
Bydliště: Svárov

PříspěvekZaslal: čt 13. dubna 2006 10:37 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Šutry řežu bez problémů i brousím ale leštička zatím nejede ale nevadí mám kamaráda u kterého leštím . Takže jesli chceš mohu i já.
_________________
Jirka Véle
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
mat60
Čestný člen


Založen: 02. 12. 2005
Příspěvky: 2571
Bydliště: Paskov

PříspěvekZaslal: čt 13. dubna 2006 10:47 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Já sice pilu mám, ale na broušení a leštění nemám moc času. Raději si to nechávám dělat. Pokud to není moc velké, tak to můžu domluvit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Martin Chochel
Čestný člen


Založen: 09. 11. 2005
Příspěvky: 108
Bydliště: Děčín, Malá Veleň, Ostrov nad Ohří

PříspěvekZaslal: čt 13. dubna 2006 10:48 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Very Happy Určitě Very Happy
_________________
Martin Chochel
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mat60
Čestný člen


Založen: 02. 12. 2005
Příspěvky: 2571
Bydliště: Paskov

PříspěvekZaslal: čt 13. dubna 2006 11:20 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Martin Chochel napsal:
Very Happy Určitě Very Happy


Když na tom budeš trvat tak určitě Laughing. Ale leštit slepenec s kusy čediče Laughing. Nevím který kouzelník to vyleští Laughing. Pokud to vůbec přežije řezání Laughing. No co, leštili jsme již i jinačí materiály Laughing.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9085
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: čt 13. dubna 2006 12:12 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Chlapi, vy snad umíte všechno!!! Smile

Chtěl jsem se optat, jestli bychom nemohli trochu zmírnit v té odbornosti ... tj. klidně používejme odborné výrazy, ale uvádějme do závorky jejich vysvětlení, stejně tak latinské názvy klidně a do závorky český název ... bylo totiž fajn, aby tu tomu každý alespoň trochu rozuměl bez znalosti latinských jmen a odborných termínů ... však naše příspěvky mohou být i jakýmsi výkladovým slovníkem.

Například postglaciální asi znamená něco v tom smyslu, že tam byl kdysi dávno před miliony let ledovec???
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
mat60
Čestný člen


Založen: 02. 12. 2005
Příspěvky: 2571
Bydliště: Paskov

PříspěvekZaslal: čt 13. dubna 2006 12:22 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Bob napsal:
Chlapi, vy snad umíte všechno!!! Smile

Chtěl jsem se optat, jestli bychom nemohli trochu zmírnit v té odbornosti ... tj. klidně používejme odborné výrazy, ale uvádějme do závorky jejich vysvětlení, stejně tak latinské názvy klidně a do závorky český název ... bylo totiž fajn, aby tu tomu každý alespoň trochu rozuměl bez znalosti latinských jmen a odborných termínů ... však naše příspěvky mohou být i jakýmsi výkladovým slovníkem.

Například postglaciální asi znamená něco v tom smyslu, že tam byl kdysi dávno před miliony let ledovec???


Postglaciální znamená, že to vzniklo po glaciálu, tj. až po zalednění. Význam ve smyslu vzniku stepí nebo stepního společenstva mi není úplně jasný Laughing. Všechny stepi, alespoň na euroasijském a severoamerickém kontinentu jsou, aspoň jsem přesvědčený - postglaciální. Jinak slibuji, že se budu mírnit v používání odborných termínů Laughing Laughing Laughing .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Martin Chochel
Čestný člen


Založen: 09. 11. 2005
Příspěvky: 108
Bydliště: Děčín, Malá Veleň, Ostrov nad Ohří

PříspěvekZaslal: čt 13. dubna 2006 12:35 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Aha, postgalaciální - v tomto spojení s Ranou jde o to, že step na Rané nebyla po ústupu ledvce ničím jiným, než kavylovou stepí (travnaté společenstvo, kde dominuje kavyl Ianův). Drtivá většina stepí je postglaciální, stejně jako naše klimatická éra, ale není původní! Omlouvám se za špatné vyjádření termínu měl jsem napsat původní postglaciální, což by pak naznačovalo, že ta lokalita vypadá stejně, jako když tu běhali poslední mamuti. Jde tedy o jednu z mála lokalit, kde to lidská ruka nesprznila, ale ustupuje to, na východní straně už celkem úspěšně roste lesík nepůvodní borovice černé a ráz vrcholu se mění díky vyšlapávání paraglaidistů.
A ti brouci: majka, 2 mandelinky, 1 drabčík císařský a dva titěrní chrobáčci... jo a střevlíček, kterého jsem nenašel:-)

_________________
Martin Chochel
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
gekko
Čestný člen


Založen: 15. 02. 2006
Příspěvky: 587
Bydliště: ČB/UL

PříspěvekZaslal: st 19. dubna 2006 20:51 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Martin Chochel napsal:
...step na Rané nebyla po ústupu ledvce ničím jiným, než kavylovou stepí (travnaté společenstvo, kde dominuje kavyl Ianův).


Ony prý ty stepi v období Atlantiku dost zarostly (bylo tepleji a vlhčeji)takže to s tou kontinuitou nebude asi tak horký, dost těhle stepí bylo navíc udržovaných systematickou pastvou, takže leckde jsou ochranaři dost zoufalý protože jakmile ustala pastva začínají jim pomalu zarůstat křovím Sad .
Jinak je ta Raná ale místo kde bych si ty stepi (alespoň v Čechách) hledal v průběhu postglaciálního vývoje asi nejspíš...

No to bylo jen tak pro vnesení trochy chaosu do diskuse, možné a doporučené ignorovat Wink



   138.43 kB    
NPR Koda, 10. 4. 2006
Tulostoma_brumale2.JPG
   Tulostoma_brumale2.JPG
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Tuřín
Čestný člen


Založen: 13. 03. 2006
Příspěvky: 709
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po 24. dubna 2006 0:01 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

gekko má pravdu v tom, že v určité fázi poledového období bylo mnohem tepleji a vlhčeji než dnes, takže to ty stepi měly opravdu těžké, ale nezapomínejte na to, že už tady běhali lidi a chtěli pěstovat obilí a tak trošku klučili a káceli a hlavně pásli. Vypadá to tak, že většině našich dnešních "stepí" umožnil až do dneška přežití svou činností právě člověk. Ale zda to byla většina, všechny, nebo to bylo úplně jinak, o tom se odborníci pořád dohadují. Vázným zájemcům doporučuji dost těžko přežvýkatelnou sice, ale zajímavou knihu z pera našich předních odborníků právě na postglaciální vývoj, která vyšla zcela nedávno a jmenuje se Krajina a revoluce.
Uf, to jsme od hub trošku odbočili Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Pantáta
Čestný člen


Založen: 08. 11. 2005
Příspěvky: 1583
Bydliště: Praha 6 - Dejvice

PříspěvekZaslal: ne 17. prosince 2006 17:24
  Předmět: Tulostoma brumale - Palečka zimní
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Díky Jiříku - kdybys mi je neukázal asi bych se nechytal ... Smile


   134.3 kB    
Český Kras 17.12.2006
palecka 1.jpg
   palecka 1.jpg

   148.28 kB    
Český Kras 17.12.2006
palecka 2.jpg
   palecka 2.jpg

   148.88 kB    
Český Kras 17.12.2006
palecka 3.jpg
   palecka 3.jpg


Naposledy upravil Pantáta dne so 06. ledna 2007 18:22, celkově upraveno 1 krát
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> DAtlas - Atlas diskuse Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 1 z 5

 
Přejdi na:  
Můžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Můžeš k příspěvkům připojovat soubory
Můžeš stahovat a prohlížet přiložené soubory