Obsah fóra DAMyko
Domov Amatérských Mykologů
Sarcodon scabrosus - Lošák hořký
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> DAtlas - Atlas diskuse
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Vavrin



Založen: 21. 04. 2008
Příspěvky: 43
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út 02. září 2014 14:19
  Předmět: Sarcodon scabrosus - Lošák hořký
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Našel jsem je ve vyhřátém kamenitém svahu s nízkým dubovým porostem, tu a tam nějaká bříza apod. Spousty mechu, lišejníků, vřesu a řídkých travin. Velké skupiny (celkem několik desítek plodnic), část ale vytrhána houbaři. Okolí Prahy.


   179.32 kB    
Sarcodon scabrosus - Lošák hořký 26. VIII.2014
Sarcodon scabrosus I.jpg
   Sarcodon scabrosus I.jpg

   179.74 kB    
Sarcodon scabrosus - Lošák hořký 26. VIII.2014
Sarcodon scabrosus II.jpg
   Sarcodon scabrosus II.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
no-X
Čestný člen


Založen: 31. 07. 2012
Příspěvky: 1384
Bydliště: jižní Čechy

PříspěvekZaslal: út 23. srpen 2016 16:52 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Z jedné ze tří skupin plodnic na hrázi rybníku. Už pomalu odcházejí, kolísání teplot a jen občasné srážky jim nevyhovují - plodnice vysychají a po deštích plesniví.


   198.41 kB    
23. srpen 2016, hráz rybníku u Č. Budějovic, duby, vrba, bříza, cca 380 m n. m.
SDIM8388_960.jpg
   SDIM8388_960.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
no-X
Čestný člen


Založen: 31. 07. 2012
Příspěvky: 1384
Bydliště: jižní Čechy

PříspěvekZaslal: pá 04. srpen 2017 19:29 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Na návodní straně hráze rybníku na jižním Třeboňsku, pod duby, téměř holá půda místy s listím, místy s řídkou travou. Nová lokalita. S radostí, že vyrazily lošákovité, jsem se pak zastavil na lokalitě, kde má být Phellodon confluens a tam... nic Smile


   198.27 kB    
4. srpen 2017, hráz rybníku, okolí Chlumu u Třeboně, 445 m n. m.
SDIM3367_960.jpg
   SDIM3367_960.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Josef Chalupský II



Založen: 08. 09. 2011
Příspěvky: 538
Bydliště: Budvicius

PříspěvekZaslal: st 27. června 2018 17:09
  Předmět: lošák hořký (Sarcodon scabrosus)
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Na hrázi rybníku. Nejblíže vrba, jeřáb a lípa, o něco dále duby.


   198.55 kB    
jižní Čechy, 27.6.2018
Obr.1.jpg
   Obr.1.jpg

   194.16 kB    
jižní Čechy, 27.6.2018
Obr.2.jpg
   Obr.2.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
no-X
Čestný člen


Založen: 31. 07. 2012
Příspěvky: 1384
Bydliště: jižní Čechy

PříspěvekZaslal: čt 19. září 2019 23:14 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Po zkušenostech z posledních let už se mi ani nechtělo věřit, že sběry Sarcodon scabrosus pod jehličnany jsou určené správně. Vše, co jsem zatím nacházel pod borovicemi, mi vycházelo na S. glaucopus. Pak mi ale Jiří Burel řekl, že skutečně zná lokalitu, kde roste S. scabrosus pod borovicemi (navíc společně se S. glaucopus, takže jsou pěkně vidět rozdíly mezi oběma druhy). Musím mu dát za pravdu, dnes jsem našel Sarcodon scabrosus pod borovicemi, byť v dost specifickém biotopu. Mladý oligotrofní bor na vápenci, prakticky na vápencové skále. Společně s dalšími lošákovitými.


   198.43 kB    
19. září 2019, bor na vápenci, Českokrumlovsko, přes 630 m n. m.
SDIM4716_960.jpg
   SDIM4716_960.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
no-X
Čestný člen


Založen: 31. 07. 2012
Příspěvky: 1384
Bydliště: jižní Čechy

PříspěvekZaslal: pá 10. září 2021 20:04 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Tak se nám Sarcodon scabrosus rozpadl na několik druhů a krom toho byly skoro všechny z ČR známé Sarcodony přesunuty do rodu Hydnellum. V rodu Sarcodon zůstává ze známějších druhů pouze Sarcodon imbricatus (lošák jelení) a Sarcodon squamosus (lošák šupinatý).

Původní Sarcodon scabrosus se nyní rozlišuje na:
  • Hydnellum scabrosum - druh rostoucí na kyselých půdách pod borovicemi
  • Hydnellum fagiscabrosum - druh rostoucí v teplejších oblastech pod listnáči (hlavně duby)
  • Hydnellum illudens - druh rostoucí na vápenci pod stálezelnými duby a borovicemi

V tomto tématu tématu jsou zastoupené snímky Hydnellum fagiscabrosum (příspěvky uživatelů Josef Chalupský II, Vavrin a moje z roku 2016 a 2017) a dále Hydnellum illudens (můj snímek z roku 2019). Pravé Hydnellum scabrosum (borový druh na kyselých půdách) tu paradoxně vůbec není.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> DAtlas - Atlas diskuse Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Můžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Můžeš k příspěvkům připojovat soubory
Můžeš stahovat a prohlížet přiložené soubory