Obsah fóra DAMyko
Domov Amatérských Mykologů
Nová kniha - Choroše Evropy ve sbírkách Muzea Vysočiny Jihlava
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> Nástěnka - Výstavy, přednášky, knihy, odkazy
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Radek Doležal
Čestný člen


Založen: 16. 07. 2006
Příspěvky: 470
Bydliště: Smrkový Týnec (okr. Chrudim)

PříspěvekZaslal: st 01. září 2021 8:54
  Předmět: Nová kniha - Choroše Evropy ve sbírkách Muzea Vysočiny Jihlava
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Autoři o knize:
Vážení, v současné době připravujeme ve spolupráci s Muzeem Vysočiny Jihlava vydání odborné přírodovědné publikace o dřevokazných houbách známých pod jménem choroše. Kniha by měla vyjít v závěru roku 2021. Bude však vydána pouze v omezeném nákladu, a proto prosíme o Vaše předběžné nezávazné vyjádření uvedené v záhlaví této zprávy. Předpokládaná prodejní cena za jeden výtisk je 1.482 Kč včetně DPH.

Choroše Evropy ve sbírkách Muzea Vysočiny Jihlava
(Poroid fungi (Polyporales s. l.) of Europe in the collections of Muzeum Vysočiny Jihlava)
Autoři: Petr Vampola a Eva Charvátová
Vydavatel: Muzeum Vysočiny Jihlava, p.o., předpoklad prosinec 2021
(formát A4, pevná šitá vazba V8, 650 stran křídového papíru, 506 barevných fotografií)

Houby s rourkovitým, resp. poroidním hymenoforem, známé jako choroše (Polyporales s. l.), tvoří v houbové říši tzv. velkých hub (makromycetů) sice nevelkou, přesto však velmi zajímavou skupinu. V Evropě je známo jen něco přes čtyři stovky druhů, jejich správné rozlišování však patří v mykologii k těm nejnáročnějším disciplínám. Autoři přehledně zpracovali seznam všech herbářových položek chorošů uložených ve sbírkách Muzea Vysočiny v Jihlavě, který by tak měl posloužit jako databáze pro badatele a specialisty polyporology. Základem sbírky jsou převážně vlastní sběry prvního z autorů (P. V.) nejen z oblasti Českomoravské vrchoviny, ale i z dalších regionů na území bývalého Československa. V řadě případů se jedná o prvonálezy vzácných druhů na tomto území a k nejcennějším položkám pak patří typový materiál pro vědu nově popsaných druhů. V menší míře jsou ve sbírce zastoupeny i choroše z jiných zemí Evropy.I když autoři své dílo skromně považují pouze za katalog herbářových položek, jejich stručné komentáře k jednotlivým druhům přinášejí i řadu nových a dosud nepublikovaných poznatků. U všech zařazených druhů je navíc uveden údaj o tvaru a velikosti výtrusů, což je jeden z nejdůležitějších mikroskopických diagnostických znaků. U většiny druhů je doplněna také barevná fotografie buď čerstvých plodnic nebo exsikátů. Podrobný seznam citované mykologické literatury pak umožňuje snadno vyhledat další doplňující informace. Připojený rejstřík všech v knize uvedených latinských jmen hub pak usnadní orientaci při vyhledávání určitých druhů a terminologický slovník vysvětluje všechny v knize použité odborné termíny. Tento ?katalog? tak je nejenom rozsáhlou herbářovou databází, ale ve skutečnosti může být i velmi dobrou pomůckou při určování v Evropě rostoucích druhů chorošů. Přestože kniha je primárně určena specialistům studujícím dřevožijné houby, cenné informace z ní mohou čerpat také ostatní mykologové a houbaři, lesníci nebo ochránci přírody a v neposlední řadě pak všichni milovníci přírodních zajímavostí.


Za autory:
Petr Vampola
Smrčná 109, 588 01 Smrčná u Jihlavy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> Nástěnka - Výstavy, přednášky, knihy, odkazy Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Můžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Můžeš k příspěvkům připojovat soubory
Můžeš stahovat a prohlížet přiložené soubory