Obsah fóra DAMyko
Domov Amatérských Mykologů
Rugosomyces persicolor - Čirůvka broskvová
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> DAtlas - Atlas diskuse
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
no-X
Čestný člen


Založen: 31. 07. 2012
Příspěvky: 1384
Bydliště: jižní Čechy

PříspěvekZaslal: po 19. srpen 2019 19:22
  Předmět: Rugosomyces persicolor - Čirůvka broskvová
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Obvykle trsnatá saprotrofní čirůvka rostoucí v parcích, trávnících a zřejmě i v listnatých lesích. Plodnice na snímku rostly v parku na (nazvěme to) štěpkou mulčovaném záhonu. Rostly až do přechodu trávníku s mulčem, v čisté trávě už ne.
V diskuzích se často uvádí, že je tento druh možná totožný s Rugosomyces carneus. Nepodařilo se mi najít, kde a na základě čeho byla tato informace původně publikovaná. Pokud byste k tomu měli nějaké podrobnosti, docela by mě to zajímalo. Houba na snímku mi přišla mnohem pevnější, statnější a odlišné konstituce než klasická R. carneus (která ovšem taky umí růst v trsech). Červený seznam: DD.



   195.83 kB    
18. srpen 2019, park v Č. Budějovicích, cca 385 m n. m.
SDIM3535_960.jpg
   SDIM3535_960.jpg

   190.16 kB    
18. srpen 2019, park v Č. Budějovicích, cca 385 m n. m.
SDIM3514_960.jpg
   SDIM3514_960.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
MartinKL



Založen: 09. 11. 2005
Příspěvky: 76
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: ne 08. září 2019 16:39 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Něco o tom píší třeba tady
https://www.mushroomexpert.com/calocybe_carnea.html
, ale ten odkaz je asi zmíněn způsobem, který moc nepomůže.

Každopádně čirůvka masová roste pravidelně na zahradě a žádné trsy jsem nezaznamenal, takže bych neřekl, že je to sezónní záležitost.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
no-X
Čestný člen


Založen: 31. 07. 2012
Příspěvky: 1384
Bydliště: jižní Čechy

PříspěvekZaslal: ne 08. září 2019 18:51 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Díky. Ty stránky jsou dobré, ale problém je, že jde o amerického mykologa a v Americe se často používají evropská jména pro tamní podobné, ale v řadě případů geneticky odlišné druhy. Často tak není jasné, jestli autor při použití určitého jména hovoří o druhu, který tím jménem označujeme v Evropě, nebo ne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> DAtlas - Atlas diskuse Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Můžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Můžeš k příspěvkům připojovat soubory
Můžeš stahovat a prohlížet přiložené soubory