Obsah fóra DAMyko
Domov Amatérských Mykologů
Hygrocybe berkeleyi - Voskovka Berkeleyova
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> DAtlas - Atlas diskuse
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
no-X
Čestný člen


Založen: 31. 07. 2012
Příspěvky: 1384
Bydliště: jižní Čechy

PříspěvekZaslal: pá 08. září 2017 20:52
  Předmět: Hygrocybe berkeleyi - Voskovka Berkeleyova
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Okraje luk zastíněné lesem, na více místech. Všechny plodnice měly podobné rozměry, viz listy kontryhelu vlevo dole.


   196.02 kB    
8. září 2017, zastíněné mechaté louky podél smrčin, okolí p. n. Lipno, 755-760 m n. m.
SDIM4429_960.jpg
   SDIM4429_960.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
no-X
Čestný člen


Založen: 31. 07. 2012
Příspěvky: 1384
Bydliště: jižní Čechy

PříspěvekZaslal: ne 10. září 2017 22:31 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Přestože z lokality výše je známá H. virginea, nedalo mi to a velké plodnice, které jsou na snímku, jsem zmikroskopoval a H. virginea to není, jde o H. berkeleyi, také někdy označovanou jako H. pratensis var. pallida.

Existují různé diskuse i názory mykologů na to, zda se jedná o samostatný druh, nebo jen albinotickou varietu voskovky luční. Zkusil jsem hledat, zda byly publikované výsledky sekvenací. Našel jsem jen toto. Za předpokladu, že byly sekvenované houby určené správně (a že ty výsledky chápu správně), by skutečně mělo jít o samostatný druh, nikoli varietu H. pratensis. Správné jméno by pak bylo Hygrocybe berkeleyi.

To by docela sedělo i na chování této houby z jedné lokality, kde jsem našel staré velké plodnice H. berkeleyi, zatímco malinké H. pratensis teprve vyrážely ze země. Ještě jeden poznatek: Nikde jsem na to nenarazil, ale u některých plodnic, zvlášť těch mohutnějších, byly báze třeňů za cítit kumarinem, některé až karbolově.

Přidávám ještě pár fotek H. berkeleyi, která teď roste všude, kam zavítám. Tentokrát už vše mikroskopováno (u H. berkelley by většina výtrusů měla být pod 6,5 mí, u H. virginea většina přes 6,5 mí). Smile



   196.47 kB    
10. září, České Budějovice, lesopark, trávník pod jasany
SDIM4612_960.jpg
   SDIM4612_960.jpg

   198.01 kB    
7. září, Hluboká nad Vltavou, severní svah, trávník
SDIM4351_960.jpg
   SDIM4351_960.jpg

   197.08 kB    
5. září 2017, Hluboká nad Vltavou, severní svah, trávník
SDIM4305_960.jpg
   SDIM4305_960.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Yohaness



Založen: 05. 06. 2008
Příspěvky: 677
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po 11. září 2017 20:43 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Aha... tak tu jsem možná v r. 2015 taky fotil...


   181.09 kB    
DSC07759 ? kopie.JPG
   DSC07759 ? kopie.JPG
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> DAtlas - Atlas diskuse Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Můžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Můžeš k příspěvkům připojovat soubory
Můžeš stahovat a prohlížet přiložené soubory