Obsah fóra DAMyko
Domov Amatérských Mykologů
Pěstujete někdo pomocí agaru?
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> Pěstírna - Pěstování hub
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9088
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: pá 18. listopadu 2011 14:05 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Díky moc za odkazy, dost se problematiku molekulárních klastrů zajímám, a tak sbírám zdroje... no, ale aby se admin nezlobil, ozvu se na sz Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
planetahub



Založen: 21. 07. 2009
Příspěvky: 178
Bydliště: Červený Kostelec

PříspěvekZaslal: st 17. září 2014 9:07
  Předmět: Pěstování mycelia - možná náhrada agarového média
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Dlouho jsem si lámal hlavu jak nahradit klasické agarové médium pro drobné kultivační pokusy s myceliem. Důvodem je problematická sterilizace agaru v petričkách.

V horkovzdušném sterilizátoru agar upeču (odpaří se voda a živný roztok zkaramelizuje).

Roztápět devadesátilitrový parní autokláv kvůli několika petričkám nemá pro mne smysl a výsledek je nejistý. Použít autokláv v režimu Kochova hrnce (tj. bez tlaku, jen s volně proudící párou) by sice šlo, ale pak je všechno nepříjemně mokré...

Teď jsem na to snad přišel. Použil jsem běžný sladový extrakt (jako na MYA agar) přelitý bohatě přes perlit. Sterilizoval jsem v horkovzdušném sterilizátoru Chirana při 200°C tak dlouho až zůstala zhruba jen polovina perlitu zanořená. Výsledek je celkem ucházející, foto napoví...



   164.17 kB    
Mycelium lesklokorky lesklé na sladoperlitovém médiu.
DSC00671.JPG
   DSC00671.JPG

_________________
"Dejte si co nejvíc práce, abyste doopravdy žili." W. Saroyan
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Kukin



Založen: 15. 12. 2014
Příspěvky: 30

PříspěvekZaslal: po 02. února 2015 18:21 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

pá 06. dubna 2007 8:06 Mlan napsal:
Doslechl jsem se, že toto je možné za pomocí peroxidu vodíku. Údajně se např. zavařovací hrnec naplní substrátem (obilí, piliny ...) na dno hrnce se nalije roztok vody a peroxidu vodíku (v jakém poměru nevím), zakryje poklicí a nechá se to vařit, páry roztoku prý substrát sterilizují.


Metoda se nazývá VPHP (Vapour Phase Hydrogen Peroxide) - sterilizace pomocí par peroxidu vodíku, používá se ale spíše k dekontaminaci povrchů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> Pěstírna - Pěstování hub Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
Strana 3 z 3

 
Přejdi na:  
Můžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Můžeš k příspěvkům připojovat soubory
Můžeš stahovat a prohlížet přiložené soubory