DAMyko - Atlas Domov Amatérských Mykologů  

Rejstřík Taxonomie PřihlášeníPřihlášení

Pestřec bradavčitý - Scleroderma verrucosum
PříspěvekZaslal: mat60, st 15. únor 2006 10:17 
Sclerodermataceae
 
Synonyma
Scleroderma verrucosum (Bull.) Pers. 1801
Lycoperdon verrucosum Bull. 1791 (synonym)
Lycoperdon defossum

Aktuální tax. zařazení dle Ainsw. & Bisby’s Dict. of the Fungi, 9. vyd., 2001, CABI
Basidiomycota / Basidiomycetes / Boletales / Sclerodermataceae/Scleroderma
Starší tax. zařazení dle Veselý - Moser 1970
Basidiomycetes / Homobasidiomycetes / Gasterales / Scleroderma
Plodnice
Plodnice (teřichy) mívají průměr 2.5 až 5 cm a jsou nepravidelně skoro kulovité, často se zarovnanou vrcholovou částí. Plodnice se naspodu zúžují a přecházejí do poměrně dlouhé neplodné části podobné třeni, která bývá typicky žebrovaná. Vnější část plodnic - peridium je žlutavě hnědé, hladké a je pokryto malými umbrově hnědavými šupinami. Tenká, kožovitá pokožka ve stáří nepravidelně praská. Vnitřní část teřichu - gleba je nejprve bílá, pak až černá a rozpadá se na hnědošedý nebo olivově hnědý výtrusný prach, smíšený s vlákny.
Diskuse a další fotografie k tomuto druhu
http://www.damyko.info/ForumA/viewtopic.php?t=454
Zdroje na Internetu
BioLib.cz
Nahuby.sk

Výtrusy
Výtrusný prach je hnědošedý, olivově hnědý. Výtrusy jsou hnědé, kulovité, 10 až 14 um velké a jsou pokryté ostny nebo bradavkami o velikosti 1 um.
Výskyt
Roste poměrně hojně na podzim, v září a říjnu na okrajích smíšených lesů, v příkopech a u lesních cest. Roste často pod duby, hlavně na písčité půdě.
Použitelnost
Většinou je uváděno, že je jedovatý. Ve větším množství je dosti silně jedovatý. Malé množství, tj. několik koleček z čerstvé, mladé plodnice je možné použít jako koření.
Zaměnitelnost
Pestřec obecný - Scleroderma citrinum se odlišuje přitomností třeni podobné stopce na spodní části plodnic a hrubší vnější okrovkou >1 mm. Dosti podobný je pestřec jamkatý - prášivkovitý - Scleroderma areolatum, který bývá menší, má naspodu plodnic jen vzácně vyvinutou třeni podobnou část a delší ostny na výtrusech (až 2 um). U Scleroderma areolatum mívají kulovité plodnice naprodu přímo narostlá hyfová vlákna a okrovka bývá i hladší. Dosti podobný je také měcháč písečný - Pisolithus arhizus, který se odlišuje na řezu přítomností světlých zrn v tmavé hmotě.
Jedovatý.
 
DSCN3102.jpg
Vratimov, Zaryje, 13.8.05. (c) mat60.

P8050090.jpg
Vratimov, Zaryje, 5.8.04. (c) mat60.

P8050088.jpg
Vratimov, Zaryje, 5.8.04. (c) mat60.Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Copyright © DAMyko 2005-2011, pokud není jednoznačně uveden autor. Všechna práva vyhrazena autorům, pokud není uvedeno jinak.
Copyright © by the DAMyko 2005-2011, when no specific author is mentioned. All rights reserved by authors, except when otherwise stated.

Správce stránek - Site Admin: BoLuBol