DAMyko - Atlas Domov Amatérských Mykologů  

Rejstřík Taxonomie PřihlášeníPřihlášení

Hvězdovka trojitá - Geastrum triplex
PříspěvekZaslal: mat60, čt 02. únor 2006 14:49 
Geastraceae
 
Synonyma
Geastrum triplex Jungh. 1840
Geastrum michelianum W.G. Sm. 1873

Aktuální tax. zařazení dle Ainsw. & Bisby’s Dict. of the Fungi, 9. vyd., 2001, CABI
Basidiomycota / Basidiomycetes / Agaricomycetidae / Phallales / Geastraceae
Starší tax. zařazení dle Veselý - Moser 1970
Basidiomycetes / Homobasidiomycetes / Gasterales / Geastrum
Plodnice
Jedná se o nejhojnější a pravděpodobně také největší hvězdovku. Patří, stejně tak jako všechny hvězdovky mezi břichatkovité houby - podtřída Gasteromycetidae. Plodnice jsou zpočátku kulovité nebo spíše cibulovitého tvaru, 3-6 cm velké a vyvíjejí se těsně pod povrchem země. Barvu vnějšího povrchu v tomto stádiu mají tmavohnědou, černohnědou až okrově hnědou. Následně cibulovitý útvar na povrchu puká, odděluje se vnější od vnitřní okrovky s teřichem. Takto vzniká 5-7 hvězdicovitých cípů, které mívají světle béžovou barvu. Při tom se plodnice také dostávají na povrch. Patrně z důvodu nedostatečné pružnosti ramen u této hvězdovky postupně podélně nebo i příčně praskají a vytvářejí typický límec kolem teřichu. Límec je tvořen vnitřní částí vnější okrovky. Průměr zralé, rozvinuté plodnice bývá 6-10 max. 12 - 15 cm. Vnitřní část ? teřich bývá zploštěle kulovitý a je na povrchu tvořen hladkou nebo jemně ojíněnou, béžovou vnitřní okrovkou. Uvnitř obsahuje výtrusy. Teřich má na vrcholu otvor - ústí pro uvolňování výtrusů. Toto ústí je bradavkovitě vystouplé a je vždy lemováno bílým kroužkem. Výtrusy se z teřichu uvolňují mechanickým působením vodních kapek při dešti.
Diskuse a další fotografie k tomuto druhu
http://www.damyko.info/ForumA/viewtopic.php?t=220
Zdroje na Internetu
Nahuby.sk
BioLib.cz

Výtrusy
Jsou světle až tmavě hnědé, výrazně bradavičnaté, 3.5 až 4 um velké.
Výskyt
Jedná se sice o pravděpodobně nejhojnější hvězdovku, roste ale hojněji jen místy. Nejčastěji se vyskytuje v létě a na podzim ve starých listnatých lesích a v parcích s humózní zeminou, tvořící se z listového opadu. Plodnice poměrně dlouho vytrvávají, někdy až do jara.
Použitelnost
Hvězdovka trojitá, podobně jako ostatní hvězdovky jsou nejedlé. Mívá začerstva poněkud nepříjemou chuť i zápach (žluklý rybí tuk).
Zaměnitelnost
Především pokud nemá vyvinutý typický límec, může být zaměněna za některé podobné hvězdovky. Hvězdovka brvitá - G. fimbríatum bývá značně menší, nemá límec ani kroužek kolem ústí, ale mívá ho roztřepené. Hvězdovka červenavá - G. rufescens mívá červenavě zbarvenou dužinu, má jinak tvarované ústí bez kroužku. Ostatní hvězdovky bývají menší, daleko vzácnější a vyskytují se v jiných biotopech.
Nejedlá
 
DSCN3058.jpg
Lískovec u Frýdku, 9.8.05. (c) mat60.

DSCN3199.jpg
Lískovec u Frýdku, 21.8.05. (c) mat60.

DSCN3069.jpg
Lískovec u Frýdku, 9.8.05. (c) mat60.Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Copyright © DAMyko 2005-2011, pokud není jednoznačně uveden autor. Všechna práva vyhrazena autorům, pokud není uvedeno jinak.
Copyright © by the DAMyko 2005-2011, when no specific author is mentioned. All rights reserved by authors, except when otherwise stated.

Správce stránek - Site Admin: BoLuBol