DAMyko - Atlas Domov Amatérských Mykologů  

Rejstřík Taxonomie PřihlášeníPřihlášení

Pečárka bohusova - Agaricus bohusii
PříspěvekZaslal: Anonymní, po 16. leden 2006 8:40 
Agaricaceae
 
Synonyma
Agaricus bohusii Bon. 1983
Agaricus elvensis var. bohusii Hlaváček
CZ:Pečárka trsnatá
PL:Pieczarka kępkowa
Aktuální tax. zařazení dle Ainsw. & Bisby’s Dict. of the Fungi, 9. vyd., 2001, CABI
Basidiomycota /Basidiomycetes /Agaricales /Agaricaceae /Agaricus
Starší tax. zařazení dle Veselý - Moser 1970
Basidiomycetes /Homobasidiomycetes / Agaricales /Agaricaceae /Agaricus
Klobouk
o velikosti až 15 cm je zprvu kulovitý, uzavřený a svrchu spološtělý, později klenutý až rozvinutý s podvinutým okrajem, na kterém často zůstávají třásnité a útržkovité zbytky vela. Pokožka klobouku je v mládí celistvá, hnědá, hlínově hnědá až žlutohnědá, za vlhka mírně slizká, hedvábně lesklá, později rozpukaná, pokrytá krátce vláknitými přilehlými a vystupujícími šupinami. Šupiny jsou barvy hnědavé, hlínově, okrově až rezavě hnědé, podklad bělavý až nahnědlý.
Hymenofor
Lupeny jsou volné, poměrně nízké, směrem k okraji zúžené, husté, v mládí masově růžové s bělavým ostřím, v dospělosti čokoládově hnědé, staré až černohnědé.
Třeň
až 30 cm vysoký a 3,5 cm široký, nejčastěji válcovitý k bázi se ztenčující a tam v jednom místě srostlý s ostatními třeni, někdy i hluboce kořenující, někdy ovšem i břichatý s krátce ztenčenou bází.
Dužina
je masitá, pevná a pružná, v třeni tvrdší. Při poškození nejprve růžoví (slabě i silně), červenavě rezaví až nakonec hnědne. Vůně v mládí příjemně houbová, později až pryskyřičná, ve zralosti může až nepříjemně zemitě páchnout. Chuť příjemně houbová.
Límeček
je mohutný, kožovitý, bílý, pak zahnědlý, se zbytky vela a vlákny spojující okraj límečku s třeněm.
Diskuse a další fotografie k tomuto druhu
http://www.damyko.info/ForumA/viewtopic.php?t=303
Zdroje na Internetu
Nahuby.sk
BioLib.cz

Výtrusy
Výtrusný prach je čokoládově hnědý.
Výskyt
Roste samostatně i v trsech, v hlubší humusovité půdě v menších listnatých a smíšených porostech, zahradách, parcích, při cestách v alejích a stromořadích a též na okrajích listnatých a smíšených lesů od června do října, celkem vzácně.
Použitelnost
Dužnina obsahuje značné množství potencionálně zdraví škodlivé látky agaritinu, dosahující až 10 000 mg na kg čerstvé houby, tj. až 20x tolik, kolik je obsaženo v pěstované pečárce zahradní.
Chemie
Anilínová reakce dužiny, pokožky klobouku i třeně je karmínově červená.

Zdroj
JUNEK. Mírovy houbařské stránky [online]. 1999 [cit. 2006-01-31]. Dostupný z WWW: http://www.idsystem.cz/mushrooms/index.htm.
 
agarbohu3.jpg
Staříč, Kamenná, 14.8.2005. (c) mat60

agarbohu1.jpg
Staříč, Kamenná, 14.8.2005. (c) mat60

agarbohu2.jpg
Staříč, Kamenná, 14.8.2005. (c) mat60Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Copyright © DAMyko 2005-2011, pokud není jednoznačně uveden autor. Všechna práva vyhrazena autorům, pokud není uvedeno jinak.
Copyright © by the DAMyko 2005-2011, when no specific author is mentioned. All rights reserved by authors, except when otherwise stated.

Správce stránek - Site Admin: BoLuBol