Lactarius torminosus - Ryzec kravský

synonyma

Další názvy: - - -

Klobouk: 4-12(15) cm, mírně vyklenutý, později plochý a vmáčklý, ve stáří až nálevkovitý, dlouho alespoň částečně podvinutý, v mládí výrazně podvinutý, přitiskle vláknitý, na okraji bělavě odstále chlupatý či jen plstnatý, za vlhka mírně slizký, světle masově růžový až růžově červený, se zřetelnými tmavšími a světlejšími kruhy.

Třeň: 3-8(10) cm dlouhý, 15(10)-20(30) mm tlustý, celkově krátký, pevný, tvrdý a křehký, nejprve vatovitě vycpaný, později dutý, hladký, často ďubkatý, bělavé, krémový až načervenalý, směrem k bázi světlejší.

Lupeny: až 4 mm vysoké, tenké, velmi husté, krátce sbíhavé, krémové, krémově narůžovělé až naoranžovělé.

Dužina: tvrdá, bělavá, pod pokožkou klobouku a pod povrchovou vrstvou třeně růžová, vůně mírně ovocná až nakyslá, někdy voní terpentýnem, chuť palčivá.

Mléko: bílé, na papíře žloutnoucí, na lupenech a dužině neměnné, dost palčivé.

Výtrusy: 7-10×6-8 ?m, široce elipsoidní, s neúplnou síťkou, amyloidní, výtrusný prach světle krémový až nažloutlý.

Jedlost: nejedlý, ale v severní a východních Evropě se po úpravě konzumuje, palčivého chuti se zbavuje vyluhováním v potoce nebo vyluhováním v několika vodách či povařením, pak se zpracuje buď kvašením či naložením do octa nebo soli.

Výskyt: srpen až říjen, v trávě, nejčastěji pod břízami v lese i mimo les, raději na kyselých, suších písčitých a hlinitých půdách, obvykle pospolitě, hojný.

Podobnost: Ryzec chlupatý (Ryzec pýřitý, Lactarius pubesces), který je světlejší či spíše bělavý a nikdy není kruhatý. Ryzec Maireův (Lactarius mairei), který má lupeny bez růžového odstínu a roste na vápenitých půdách pod duby a habry.

Ostatní: - - -

 

Pokud můžete opravit naše údaje nebo je doplnit textem či obrázky, budeme vděční pokud tak učiníte příspěvkem do diskuzního fóra Lactarius torminosus.

 

Fotogalerie: žádné fotografie ani obrázky nejsou vloženy.