Lactarius repraesentaneus - Ryzec honosný

synonyma

Další názvy: CZ: Ryzec statný.

Klobouk: až 15(20) cm, klenutý až plochý, později vmáčklý, nejprve celý chlupatý, později pouze na okraji, střed téměř lysý, světle okrově žlutý, zlatožlutý až oranžově žlutý, za vlhka slizký, dlouho podvinutý, okraj nevýrazně tmavěji kruhatý, ve stáří fialově skvrnitý.

Třeň: 5-15 cm dlouhý asi jako průměr klobouku, 10-35 mm tlustý, válcovitý, žlutý až okrově či oranžově žlutý, podobné barvy jako klobouk, za vlhka slizký, brzy dutý, nahoře bíle ojíněný, hlavně u báze tmavě ďubkovaný, otlačením fialoví.

Lupeny: až 6 mm vysoké, husté, přirostlé až krátce sbíhavé, krémové až světle okrové, poraněním fialoví, ve stáří fialově až hnědě skvrnité.

Dužina: tvrdá, pevná, příjemné vůně, chuť nasládlá, později nahořklá, krémově žlutá, fialoví.

Mléko: bílé, někdy vodnaté, neměnné, při styku s dužinou fialoví, s KOH mění okamžitě barvu, hojné, chuť mírná, později nahořklá.

Výtrusy: výtrusný prach je krémově žlutý.

Jedlost: nejedlý.

Výskyt: červenec až říjen, listnaté i jehličnaté lesy, zejména smrčiny a jedliny, bříza, osika, vrba, vlhká až bažinatá místa, kyselé nevápenaté půdy, podhorské až vysokohorké oblasti do 2000 m.n.m., jednotlivě i pospolitě, vzácný.

Podobnost: Ryzec ďubkovaný (Lactarius scrobiculatus), který má žloutnoucí mléko. Ryzec citrónový (Lactarius citriolens), který má žloutnoucí mléko. Ryzec žlutavý (Lactarius flavidus), který je menší, má hladký klobouk a roste na vápenitých půdách. Ryzec lemovaný (Lactarius aspideus), který je menší a mléko fialoví i mimo dužinu.

Ostatní: Je v Červené knize Česka i Slovenska.

 

Pokud můžete opravit naše údaje nebo je doplnit textem či obrázky, budeme vděční pokud tak učiníte příspěvkem do diskuzního fóra Lactarius repraesentaneus.

 

Fotogalerie: žádné fotografie ani obrázky nejsou vloženy.