Následující informace jsou mnohem vzhledněji k dispozici na www.houby.net
Hlívy jsou po žampionech a japonské šiitake nejpěstovanější houby na světě. V České republice v tomto ohledu následují hned po žampionech. U nás se pěstuje zejména hlíva ústřičná - Pleurotus ostreatus (Jacq. ex Fr.) Kumm.. Bohužel není v povědomí lidí rozšířena natolik, kolik by si zasloužila. Její příznivé účinky na zdraví člověka jsou známy již mnoho let, o čemž svědčí i fakt, že se v České republice a na Slovensku zavedla výroba dietetických přípravků pod názvem HLIVETA Eritaden a PLEUROS 600, ve kterých je základem hlíva ústřičná a jsou užívány k prevenci a léčbě hypercholesterolemie (Opletal, 1993).
Významné objevy ve výzkumu hypocholesterolemických účinků hlívy ústřičné byly učiněny na Slovensku. Na potkanech se prováděly pokusy, kdy se část potravy (5%) nahradilo sušenou hlívou ústřičnou. Tento přídavek do potravy významně redukoval u potkanů s hypercholesterolemií absorbci cholesterolu z potravy a snížil obsah cholesterolu v séru (Bobek a kol., 1994), ve VLDL a LDL lipoproteinech a v játrech a snižoval aktivitu enzymu 3-hydroxy-3-metylglutaryl CoA reduktázy, čímž byla omezena biosyntéza cholesterolu (Bobek a kol., 1995). Rovněž byla zjištěna snížená produkce a sekrece VLDL lipoproteinů (Bobek a Ozdin, 1996). Bobek a kol. (1997b) uvádějí hypocholesterolemické účinky hlívy ústřičné ve vztahu se snížením absorbce a biosyntézy cholesterolu spolu se zvýšením katabolismu cholesterolu a jeho exkrece ve formě žlučových kyselin.
Je známo, že dlouhodobé podávání alkoholu způsobuje hromadění tukových látek v játrech. U syrských křečků alkohol zvyšuje hladinu cholesterolu i triacylglycerolů v játrech. Jestliže se však spolu s alkoholem podávala křečkům hlíva ústřičná, k vzestupu hladiny tukových látek v játrech vůbec nedošlo. Takovýto účinek byl vysvětlován tím, že hlíva obsahuje určitou vstřebatelnou látku, která zablokuje v játrech alkoholem vyvolané hromadění tukových látek (Bobek a Ginter, 1990). Jedná se zřejmě o polysacharid, který má u křečků příznivý účinek také na snižování hladiny cholesterolu v krvi (Bobek a kol., 1997a).
Chorváthová a kol. (1993) zkoumali efekt diety obsahující 4% hlívy ústřičné a 0,1% cholesterolu u potkanů s insulin-dependentním diabetem. Po dvou měsících zjistili u těchto potkanů kromě snížení hladiny cholesterolu v krvi také významné snížení glykémie, aniž by byla změněna hladina insulinu.
Na konci 60. let prokázali Japonci u hlívy ústřičné protinádorovou aktivitu (Ikekawa, a kol., 1969). Z hlívy druhu Pleurotus sajor-caju (Fr.) Sing. (Houbitake), která se hojně pěstuje v jihovýchodní Asii (v Číně je známa pod názvem Feng Wei Gu), byly izolovány glykoproteiny s antitumorovými účinky (Zhuang a kol., 1993).
Efekt hlívy ústřičné spolu s japonskými houbami šiitake (houževnatec jedlý - Lentinus edodes) a maitake (trsnatec lupenitý - Grifola frondosa) byl zkoumán u myší s protinádorovou léčbou. U myší léčených cytotoxickým lékem byla potlačena chemotaktická aktivita makrofágů, ale tato aktivita byla v normálu při přidání uvedených tří hub do potravy. Takto byla rovněž zachována na normálních hodnotách i aktivita lymfocytů (Kurashige a kol., 1997).
Hlíva ústřičná používaná mmj. i ve farmacii, obsahuje ve vysokém množství jeden z nejúčinnějších imunostimulátorů světa β-glukan. β-glukan je polysacharid patřící do skupiny hemicelulos. Skládá se ze zbytků glukosových jednotek vázaných 1,4-β (70%) a 1,3-β (30%) vazbami.
V různých farmaceutických přípravcích i potravinových doplňcích vyráběných u nás i ve světě jsou přítomny látky, které obsahují určitou složku extrahovanou z hub - nejčastěji glukany (polysacharidy - cukry s dlouhým řetězcem).
Tato účinná látka aktivuje nespecifické buňky imunitního systému, tzv. makrofágy, zvyšuje jejich účinek, tedy ničí cizorodé látky i organismy nebo poškozené buňky vlastní tkáně, a stimuluje produkci tzv. cytokinů, tj. bílkovin, které zprostředkovávají a regulují aktivitu dalších buněk imunitního systému. (Léčebné preparáty).
Příznivé výsledky přinesly experimentální studie na zvířatech (u myší po podání glukanového přípravku došlo až k 85% snížení nádorové masy a patrnému zpomalení nádorového růstu). Také klinické studie u lidí poskytly úspěšné výsledky.
Nejkvalitnější a pro organismus nejúčinnější jsou v houbě čerstvé.
Použití: Doporučuje se denní dávka 5-10 gramů usušené hlívy ústřičné v podobě prášku,který můžete přidávat do jakéhokoli jídla-vhodné jsou například polévky, omáčky jogurty a podobně. V případě, že budete konzumovat hlívu čerstvou je doporučená denní dávka 100 gramů.
Při dosavadních průzkumech nebyly zjištěny žádné negativní účinky hlívy ústřičné.
Palisa V., Holan Z., Krigar V., Sedláček D., Stajner A.
Infekční klinika KÚNZ-FN při LF UK v Plzni
IU ČSAV, odd. enzymového inženýrství Praha - Krč
S partikulárním glukanem, jehož autorem je Ing. Holan, pracovník ČSAV v Praze, byly provedeny celkem 4 preklinické konrolované studie Ve spolupráci s klinikou TRN bylo sledováno 18 nemocných s inoperabilními tumory plic komplikovanými exudativní pleuritídou. Glukan byl aplikován jednak intrapleurálně, jednak celkově i. m. U všech nemocných došlo do 10 dnů k vymizení výpotku, který se již neopakoval. Doba přežití statisticky významně přesáhla dobu uváděnou ve světové literatuře (o 13 měšíců). Glukanem bylo lokálně léčeno 12 nemocných s rozsáhlými kožními defekty (ulcus cruris), průměrný věk 76 roků. Více než polovina nemocných měla diabetes nebo jiné základní onemocnění. Ačkoliv byli vedeni jako "na léčbu rezistentní", všichni nemocní, kteří absolvovali léčení, se zhojili (průměrná doba léčení 6 týdnů až 5 měsíců 3) Ve spolupráci s klinikou ortopedickou bylo léčeno 10 osteomyslitid, u nichž proces trval 2 - 20 roků. Všichni prodělali opakované operace a dostávali mnoho různých ATB. Glukan byl aplikován celkově (100 mg i. m.) a do píštělí. U všech došlo k výraznému zlepšení, 4 z nich po léčbě (3 měsíce) nemuseli používat berle U 3 nemocných s toxoplazmózou a 3 nemocných tularemií byl aplikován glukan do neustupujících silně zvětšených uzlin. Ústup nastal do 14 dnů, u všech nemocných byly sledovány imunologické parametry. Radioprotektivní účinky glukanu beta /1,3/-D
Podmínky moderního života nám znemožňují vyhnout se zdrojům ionizujícího a neionizujícího záření jako jsou: letecká doprava, počítačové terminály, vysokonapěťová vedení, radioterapie, rentgen, ultrazvuk, rutinní mamografy, UV záření a blízkost jaderných zařízení.
Výzkum, který pochází z United States Armed Forces Radiological Research Instituce, potvrdil účinnost beta /1,3/-D glukanu jako radioprotektivního činidla. Mechanismus ochrany byl popsán následovně:
1. Beta /1,3/-D glukan chránil makrofágové buňky před poškozením volným radikálem vyvolaným zářením.
2. Neporušené makrofágy jsou schopné odstranit rozsáhlý rozpad buněk a zbytky způsobené vysokou dávkou záření.
3. Aktivované makrofágy pokračovaly v pozorné obraně hostitele proti potenciálním oportunním infekcím.
4. Buňky makrofágů uvolňují faktory důležité pro obnovení tvorby kostní dřeně týkající se té, která vydržela nadměrný radioaktivní útok.
Buňky makrofágů jsou v porovnání s buňkami infekčních organismů a jiných buněk imunitního systému obrovské. Název pochází z řeckého slova makro - veliký a phage - zničit nebo pohltit. Tato specializovaná buňka je první z řady imunitní obrany. I když je jen jednou aktivovaná, vytváří řetězové reakce, které mají za následek mobilizaci a rozšíření celého imunitního systému. Na makrofágu existuje zvláštní receptor specifický pro beta /1,3/-D glukan. Beta /1,3/-D glukan se váže k receptoru celkově aktivujícímu makrofág. Podobný rozzlobené chobotnici roztahuje makrofág chapadla jako ramena, fyzicky vtahující infekční útočníky, vstřebávající a likvidující je leptavými enzymy. Když je celkově aktivován, stává se makrofág - tak jak zkoumající imunologové poznamenali - "arsenálem imunitní obrany
Poklad mezi houbami? Ano, přesně tak bychom mohli hlívu ústřičnou nazvat, neboť má takové léčivé účinky a je tak zdraví prospěšná jako žádná jiná houba, vyrůstající v našich klimatických podmínkách.
Již ve starých herbářích a spisech ze 4.-5.století př.n.l., zejména v Asii, je mnoho důkazů o tom, že lidové léčitelství využívalo jejích cenných léčivých účinků k vyléčení různých nemocí, posílení organismu. Předností této houby jsou její vynikající chuťové a energetické složky, které využívali lidé po mnoho staletí.
Především nás bude zajímat, že tato houba zahájila v tomto století vítězné tažení v Japonsku po tragických událostech ve městech Hirošima a Nagasaki, kdy po svržení atomových bomb byli lidé radioaktivně ozářeni. Japonští vědci objevili v této dřevokazné houbě jeden z nejúčinnějších imunostimulátorů na světě glukan beta, který má schopnost aktivizovat různé buňky v obranném mechanismu člověka a tím likvidovat různé antigeny, bakterie, antitumorové a rakovinotvorné mikroby. Již čínští lékaři hovořili o hlívě jako o houbě, která v sobě obsahuje elixír věčného mládí a probouzí v člověku životní sílu, čistí krev, chrání před nachlazením a utužuje zdraví. Je též prospěšná pro osoby trpících vysokým tlakem a srdečními chorobami.Aromatické a chuťové látky hlívy ústřičné velice vhodně doplňují její nutriční složení, protože zvyšují tvorbu slin a vylučování trávicích šťáv.
Významnou úlohu zde hraje skutečnost, že látky působí současně v určité harmonii, což umožňuje na rozdíl od mnohých chemických léků, komplexní blahodárnou činnost.
Je to nízkoenergetická potravina, proto je oblíbená u všech redukčních diet. Svým vzácným složením též významně snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Je velice vhodné, aby si své tělo vzácnými minerály a vitamíny, které obsahuje pouze tato houba, zásobovali děti v růstu, kojící ženy a senioři. A také my, kteří chceme být zdraví, výkonní a plni elánu a optimismu.
Mykofarma Žichovice začala pěstovat hlívu ústřičnou pro její obdivuhodné léčebné i chuťové vlastnosti od roku 2005 zcela ojedinělou moderní, přírodní technologií. Houby vyrůstají ve zcela sterilním prostředí, a proto je před kuchyňskou úpravou nemusíte ani čistit, ani mýt. Pro úplnost je třeba dodat, že houby solíme až na konci vaření. Při vaření postupujeme obdobně jako při přípravě masových jídel (guláše, polévky, rizota,těstovin,číny a různých specialit).
"Hlíva ustřičná je úplným elixírem zdraví a mládí, má nejeden léčivý účinek. Je známá věc, že mezi houbaři, kteří často konzumují hlívu, jsou mnohé choroby doslova vzácností - patří mezi ně nemoci srdce a cévní soustavy, oslabení imunitního systému a dokonce i rakovina. Hlíva vděčí za své takřka zázračné vlastnosti unikátnímu koktejlu látek, hlavně pak glukanu. Sběr některých druhů hlívy (pouzejeden je jedovatý) se tedy vyplatí. Je to navíc houba velice chutná, ze které se dají snadno připravovat vynikající pokrmy.
O rozvoj pěstování této hlívy a o výzkum prospěšných látek v ní obsažených se nejvíc zasloužila RNDr. A Ginterová z Bratislavy.
Právě ona upozornila na její blahodárný vliv, srovnatelný s jinou léčivou houbou - slavnou šii-take. Příznivé účinky hub na lidský organismus se ve východních zemích tradují už od doby před začátkem našeho letopočtu. Dnes se ve Finsku vyrábí léčivý přípravek s názvem Remasan." (Receptář prima nápadů)
Hlíva ustřičná se již koncem dvacátého století těšila značné oblibě a vedle žampionů je stále častěji k dostání v obchodech. V přírodě vyrůstají její plodnice na podzim i v zimě. Najdeme je na pařezech i kmenech listnatých stromů, v místech chráněných před mrazivými větry. Bývá nejčastěji na kmenech nebo pařezech topolů, vrb, ořešáků, jasanů, buků a dubů. Roste i mimo les, v parcích a zahradách.
Hlíva se nepoužívá jen k léčení, ale je důležitá pro výživu. Její význam je zvýšen tím, že ji lze pěstovat i na dřevitých odpadech a slámě. Piliny z listnaných stromů nebo drť či kousky větví, dřeva a kůry zejména z uvedených listaných stromů mohou posloužit jako substrát pro pěstování hlívy.
Hlíva je velmi dobrá houba, tvoří velké a masité plodnice, jež je v polévkách, omáčkách, ale i konzervovaná v octovém nálevu (nejlépe ve vinném octě). Starší plodnice a hlavně třeně bývají tuhé. Zaměnit ji s jedovatými houbami je téměř nemožné.
Hlíva obsahuje obsahuje polysacharid s imunomodulačním účinkem. Vědci prokázali, že glukan obsažený v hlívě přispívá ke snižování cholesterolu, upravuje krevní tlak (nemoci srdce, cévní soustavy), upravuje hladinu cukru v krvi a má i protialergické účinky." (viz např. Receptář prima nápadů)
Hlívu lze zpracovánat i na grilování (pokrmy na jehle - šašlik neboli špíz), podušené na sádle je můžeme přidávat do salátů.
Ve spojení v novými poznatky o jedinečnosti přírodní látky ß-glukanu, kterou obsahuje hlíva ústřičná se objevují na trhu zajímavé produkty oceněné za svou jedinečnost přírodního léčiva - doplňku stravy. Extrakt z hlívy ústřičné s obsahem beta-1,3-D-glukanu.
V současném období nárůstu infekčních, nádorových a civilizačních chorob se na trh dostává produkt – s extraktem z hlívy ústřičné (Pleorutos ostreatus) - zaměřeným na použití v oblasti prevence a podpory zdraví. Hlíva ústřičná obsahuje jeden z nejúčinnějších světově uznávaných imunostimulátorů - beta-1,3-D-glukan a další účinné a zdraví prospěšné látky jako aminokyseliny, mevinolin, vitaminy, proteiny, tuky, mastné kyseliny a steroly. Jedná se o dieteticko-podpůrný přípravek, který dokáže výrazně ovlivnit nejen vaše zdraví, ale i průběh nepříjemných onemocnění.
Jednou z velmi prospěšných látek obsažených v hlívě ústřičné (Pleurotus ostreatus) je pleuran, což je v podstatě polysacharid složený z glukózových jednotek s imunomodulačním účinkem.
Extraktivní látky z hlívy ústřičné, především beta - 1,3-D glukany, aktivují buňky zajišťující vlastní přirozenou imunitu organismu (makrofágy, mikrofágy, leukocity, lymfocity). Zvýšeným přísunem glukanů dochází k mnohonásobně zvýšené aktivitě těchto buněk a tím i k podstatnému zvýšení přirozeného odstraňování nežádoucích látek z těla (toxinů, alergenů, cholesterolu, metabolitů, zdraví málo prospěšných zbytků ze stravy a léčiv).
Makrofágy spolu s dalšími buňkami pak kromě vynesení nežádoucích látek z organismu napomohou zároveň i k zabudování látek pro tělo potřebných (minerálů, vitamínů, stopových prvků, aminokyselin, atd.).
Houba Hlíva ústřičná (Pleurotus ostreatus) se po staletí používá v tradiční čínské a japonské medicíně k přípravě léčivých tinktur, mastí a suchých přípravků. Obsahuje vysoké množství imunostimulačně a radioprotektivně působících polysacharidů - glukanů.
Účinky glukanů jsou dány schopností aktivovat imunitní systém člověka, zvyšovat jeho odolnost a působit jako imunostimulátor. Zachycují volné radikály a antioxidanty.
* působí proti zánětlivým onemocněním, proti virovým, bakteriálním a plísňovým infekcím
* působí příznivě při léčbě hemeroidů, křečových žil, bércových vředů, popálenin, ekzémů a kožních alergií
* působí preventivně proti rakovinným onemocněním a proti účinkům radioaktivního a ÚV záření
* působí na snižování cholesterolu v krvi
* působí preventivně proti ateroskleróze a srdečním onemocněním
ZDRAVÍ: Hlíva ústřičná působí jako protinádorový lék
Ing. Albert Kadlík
Paleta protinádorových účinků různých hub, které lze využít k prevenci i léčbě nádorů, je samozřejmě velmi pestrá. V různých farmaceutických přípravcích i potravinových doplňcích vyráběných u nás i ve světě jsou přítomny látky, které obsahují určitou složku extrahovanou z hub - nejčastěji glukany (polysacharidy - cukry s dlouhým řetězcem).
Tato účinná látka aktivuje nespecifické buňky imunitního systému, tzv. makrofágy, zvyšuje jejich účinek, tedy ničí cizorodé látky i organismy nebo poškozené buňky vlastní tkáně, a stimuluje produkci tzv. cytokinů, tj. bílkovin, které zprostředkovávají a regulují aktivitu dalších buněk imunitního systému. Díky těmto vlastnostem se glukan stává lokálním i systémovým doplňkem při protinádorové léčbě.
Příznivé výsledky přinesly experimentální studie na zvířatech (u myší po podání glukanového přípravku došlo až k 85% snížení nádorové masy a patrnému zpomalení nádorového růstu). Také klinické studie u lidí poskytly úspěšné výsledky. Podání glukanu s protinádorovými přípravky mívá vzájemně příznivý vliv, neboť dochází k podpoře obou protinádorových účinků se schopností působit proti vedlejším účinkům samotné chemoterapie.
Hlíva ústřičná pomáhá:
* snižovat poruchy metabolizmu cukru a tuku,
* zvyšovat obranyschopnost organizmu,
* zmírňovat chronické infekce, záněty a únavu,
* zmírňovat strnulost šlach a končetin,
* odstraňovat bradavice virového původu,
* regulovat peristaltiku střev,
* při úpravě krevního tlaku,
* funkci cévního systému,
* při alergii, stresu a zátěži organizmu
Pleuramax
Dietetická a imunostimulační tinktura obsahující rozpustný Beta-1,3-D-Glukan, který je výtažkem z medicínských hub Hiratake a Shiitake. Má silné antioxidační, imunostimulační a protinádorové účinky.
Pleuramax je vyráběn a upravován speciálními technologickými postupy, které zachovávají vynikající nutriční hodnoty hub.Přípravek nedráždí žaludeční sliznici a nevyvolává žádné alergické reakce.
Hlíva ústřičná cps. 50
želatinová kapsle obsahuje 250 mg 100% čistého prášku HLÍVY ÚSTŘIČNÉ bez příměsí.
Určeno jako doplněk stravy. Nepřekračujte denní doporučenou dávku.
GLUKAVIN
Ojedinělá kombinace přírodních látek - sušených pivovarských kvasnic a extraktů z jedlé houby hlívy ústřičné a rostliny Echinacea purpurea.
HYRAGEX
Extrakt z hlívy ústřičné (Pleorutos ostreatus) - zaměřeným na použití v oblasti prevence a podpory zdraví.
REMASAN
Když lidský organismus dostane glukanový příděl, mimořádně se povzbudí imunitní systém a tělo si vytvoří dostatek protilátek proti mnoha nemocem. Nezanedbatelný je i obsah houbové vlákniny, která pomáhá odstraňovat z těla mnohé jedovaté látky.
Obsah v 1 kapsli: 152 mg sušené hlívy ústřičné
GLUKANOVKA
Univerzální nápoj z přírodní lékárny obsahující extrakt z hlívy ústřičné a bylinný macerát s 18% , 14% a 12% alkoholu.
Glucamedic
Extrakt z hlívy ústřičné - hirataké
Aktivované makrofágy glukaanem z hlívy ústřičné spolu s dalšími buňkami pak kromě vynesení nežádoucích látek z organismu napomohou zároveň i k zabudování látek pro tělo potřebných (minerálů, vitamínů, stopových prvků, aminokyselin, atd.). A nejen látek, které jsou obsažené přímo v EXTRAKTU, ale všech potřebných látek dodávaných potravou, doplňky stravy a dalšími přírodními preparáty.
Jarmila Teplíková v rozhovoru pro ČR
Další dotaz - houby se prý používají při léčení některých nemocích. O jaké houby jde a na jaké choroby zabírají?
Toto je otázka, která mě velmi potěšila, protože léčivé účinky hub jsou známy u nás ji v roce 1980 v Akademii věd studovala doktorka Semerdžijeva a doktor Veselský a sepsali o tom publikaci. Mně to jako mykoložce pořád vrtalo hlavou a začala jsem se tím zabývat blíže. V oné knížce, o které jsme mluvili, kterou jsem nyní vydala, zajímaly mě tam houby typu hlívy, o které se ví, že v čerstvém stavu a tady za to slovo čerstvý dávám vykřičník nebo maximálně podušené po dobu pěti minut na tuku, v žádném případě ne dlouhodobě, funguje výborné proti vysokému cholesterolu , který nás pronásleduje jako civilizační choroba, a proti vysokému krevnímu tlaku. Prášek z hlívy, mezi námi v každém hypermarketu najdete sušenou hlívu v plátcích. Stačí doma nasypat do suchého mixéru vyrobit prášek, což můžeme používat jako koření, ale v případě že ten prášek posypete na hotovou polévku nebo na guláš, za prvé nezrušíte, ale obohatíte ty chutě a dostanete dostatečné množství účinných látek, které hlíva obsahuje a věřte tomu nebo ne, za čtrnáct dní až za měsíc se ty účinné látky projeví.
Já mám tento prášek doma asi tři roky, je ještě účinný?
Pokud je v zabroušené láhvi, dobře uskladněný před světlem a v suchu, není důvod proč byste ho neměla používat. Jsou k dostání i tabletové formy, ale já jsem příznivec takový těch preparátů, které mi takzvaně projdou rukama. Já si raději ten prášek z hlívy udělám sama. Jinak právě, milí posluchači, je období, kdy hlíva roste teď venku. Takže není problém si zaběhnout leckdy i do parku podívat se do korun stromů, nikoliv po zemi a na dřevu listnatých stromů hlíva roste v trsech. Nemůžete si ji splést.
nejen pro jejich vynikající chuť a aroma. Obsahují cukry, bílkoviny, aminokyseliny, minerály a stopové prvky. Tyto látky naše tělo potřebuje. Například v mladých plodnicích se nachází nejvíce bílkovin. Usušené mladé houby jich obsahují až 30 %. Přestože čerstvé houby obsahují až 95 % vody a mají nízkou energetickou hodnotu, jejich výživná hodnota je vysoká.
Houby obsahují chitin, který napomáhá pohybu střev a tím i trávení. Houby obsahují množství esenciálních aminokyselin. Některé druhy hub jich obsahují více než maso. Houby však obsahují i aminokyseliny, které naše tělo nevyužívá.
Houby konzumujeme a přidáváme do pokrmů hlavně kvůli nezaměnitelnému a vynikajícímu aroma. Množství vitamínů se v různých houbách liší. Všechny obsahují karoten, - provitamín A, vitamín B1 a B2, také menší množství vitamínu E, D, K, PP. Obsahují také důležité minerální látky a stopové prvky: vápník, draslík, sodík, fosfor, železo, manghan a měď.
Pokud houby usušíme, ztratí asi 9/10 své hmotnosti. Sušené houby před použitím namočíme do studené vody, získají tak zpátky svůj objem.
Houby dusíme, obalujeme v těstíčku, nebo trojobalu a smažíme, také vaříme, přidáváme do zapékaných pokrmů, omáček a polévek. Výborné jsou nakládané a sterilizované.
Poznámka:
Plodnice hlívy ústřičné mají všestranné využití. Jsou vhodné do polévek, omáček, pod maso ale i do salátů a především k nakládání (výhodou této houby totiž je, že při sterilaci nešlemovatí). Ke kulinářským účelům využíváme především klobouky, které mají přímé využití. Třeně bývají tužší a proto je vhodné je nasušit a rozemlít na houbový prášek. Další z možností jak třeně využít je rozemlít je do karbanátků nebo do sekané. Hlívu můžete jako ostatní houby samozřejmě také sušit. Nedoporučuje se ovšem hlívu zamrazovat, ztrácí pak na své chuti. Když už tak učiníte, je třeba ji předvařit a poté mrazit při teplotě v rozmezí od -18 až -25 stupních Celsia. To samé se doporučuje i u ostatních druhů hub. Vaření hlívy doporučujeme bez soli (zkrátí se čas).
Dršťková polévka z hlívy ústřičné
500g hlívy ústřičné,
1 cibule,
3 masoxy (podle chuti),
3 lžíce hladké mouky (podle množství polévky - na zahuštění),
3 stroužky česneku (může být i více)
paprika (sladká), pepř, majoránka
Na oleji orestujeme nakrájenou cibuli, přidáme lžíci papriky sladké, necháme rozpusti, přidáme 3 lžíce hladké mouky a chvíli mícháme (vytváříme jakoby jíšku). Pak přidáme vodu (asi 2,5l - podle množství polévky), vaříme a občas mícháme. Mezitím si nakrájíme hlívu na nudle, vložíme ji do vařící polévky (nesolíme) a vaříme ještě 10 - 15 minut (spíš déle). Pak přidáme do polévky masoxy a chvíli povaříme. Nakonec přidáme majoránku, pepř (můžeme i trochu pálivé papriky) a úplně nakonec rozmačkaný česnek. Sůl se vůbec nedává, stačí masoxy, které se dávají až když je hlíva měkká, jinak by ztvrdla.
Kroupová polévka z hlívy ústřičné
100g trhaných krup,
1kg hlívy ústřičné, 30g tuku,
1 cibulka, 1 lžíce mouky,
zelená petrželka, sůl, kmín
Kroupy spaříme vařící vodou a pak je dáme vařit do osolené vody. Na tuku zpěníme nakrájenou cibulku se zelenou petrželkou, přidáme pokrájenou hlívu ústřičnou, kmín a podusíme. Vysmahlé houby zaprášíme moukou a přidáme vařit do kroupové polévky.
Kulajda z hlívy ústřičné
300g hlívy ústřičné,
4-5 brambor,
2 vejce,
0,5l kysané smetany,
2 lžíce octa,
1 lžíce hladké mouky,
5 zrnek celého pepře,
2 bobkové listy,
kmín, sůl
Nakrájenou hlívu uvaříme společně s bramborami a kořením v jednom litru slané vody. Poté co hlíva změkne, zahustíme záklechtkou připravenou ze smetany a mouky, přidáme ocet s vejci a na závěr, když vejce ztuhnou, kulajdu odstavíme.
Řízečky z hlívy ústřičné
na osobu 2 kloboučky hlívy ústřičné o průměru 10 cm,
hladká mouka,
strouhanka,
tuk,
vejce,
sůl
Kloboučky posolíme obalíme v mouce, rozšlehaném vajíčku a strouhance. Smažíme do zlatova. Podáváme s bramborovou kaší a hlávkovým salátem.
Guláš z hlívy ústřičné - bez masa
4 šálky nahrubo pokrájené hlívy,
lžíce oleje,
velká cibule,
lžička sladké papriky,
šálek smetany,
lžíce mouky,
drcený kmín, pepř, sůl
Hlívu podusíme na tuku, na kterém jsme před tím osmažili jemně nakrájenou cibulku. Přidáme koření a dusíme pod pokličkou asi 1 hodinu. Do smetany vmícháme mouku a celé to pak zamícháme do podušené hlívy. Dusíme ještě asi 1 hodinu. Podáváme s chlebem nebo bramborovými noky. Výborně chutná i s domácími nudlemi.
Guláš z hlívy ústřičné - s masem
250g masa,
asi 5 kloboučků hlívy ústřičné,
2 větší cibule,
2-3 zelené papriky,
3 rajčata,
2 lžíce hladké mouky,
špetka pepře, sůl,
lžička sladké papriky,
4 lžíce sádla,
masový vývar
Maso nakrájíme na plátky, které se naklepou, pokapou olejem a posypou solí, pepřem a paprikou. Necháme chvíli odležet a mezitím zpěníme na tuku nakrájenou cibuli. K cibuli přidáme papriky nakrájené na plátky, spařená a oloupaná rajčata a nakonec i plátky masa. Dusíme pod pokličkou asi 15 minut a pokud je potřeba podléváme masovým vývarem. Teprve potom přidáme nakrájenou hlívu a dál dusíme za občasného podlévání. Když maso změkne připravíme si závar, ve vodě rozmícháme mouku a 15 minut povaříme až šťáva zhoustne. Nakonec jídlo dosolíme, případně obarvíme sušenou mletou paprikou rozmíchanou v trošce oleje. Podáváme s knedlíkem.
Hlíva ústřičná se žampiony po čínsku
250g hlívy ústřičné,
250g žampionů,
50g másla,
2 lžíce olivového oleje,
2 lžíce solamylu, 2 lžíce sojové omáčky, 1 lžička moučkového cukru
Drobně nakrájené houby podusíme na másle, dáme na pánev do rozpáleného oleje, krátce orestujeme, zaprášíme solamylem a cukrem, opět orestujeme a na závěr vmícháme sojovou omáčku. Podáváme s pečivem.
Dušené hovězí na hlívě ústřičné
4 plátky z hovězí kýty,
200g hlívy,
80g sádla,
20g hladké mouky,
1 cibule,
3dcl vývaru (Masox),
4 lžíce kečupu,
mletý pepř, sůl
Nejdříve naklepeme plátky hovězího, osolíme a zprudka opečeme na 50g sádla. Na zbytku sádla osmahneme cibulku, přidáme nakrájenou hlívu a 10 minut podusíme. Poté přidáme hlívu k masu, zaprášíme hladkou moukou a zlehka opékáme. Po chvíli vše zalijeme vývarem, ochutíme solí, pepřem a dusíme do změknutí. Na úplný závěr přidáme kečup a krátce povaříme. Podáváme s rýží nebo chlebem.
Tento text pro náš web poskytla zcela nezjištně Mykofarma Žichovice,
která se zabývá
pěstováním hub. Představte si, že vypěstují 16 tun hlívy ročně, takže
kdyby byl slabší rok ...
Kontaktní informace:
OSVČ: Jan Samec
IČO: 72107766
provozovna: Žichovice 58, Sušice
telefonní kontakt: +420 777 312 389
faxové číslo: +420 383 327 142
e-mail: samec.jan@houby.net
Vaše dotazy a objednávky vyřídíme obratem.
V době sběru lze nakoupit čerstvě utržené houby v pěstírně.
O termínu sběru se přesvěčte telefonicky.