Obsah kuchařského fóra DAMyko Domov Amatérských Mykologů  

Noviny Fórum Atlas hub Kuchař HledatHledat NápovědaNápověda RegistraceRegistrace PřihlášeníPřihlášení

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fora -> Konzervování
Houbový prášek
PříspěvekZaslal: Jiří Novák, po říjen 25, 2010 8:28 pm  
Geografický/národní původ: asi ČSSR
 
Vhodná houba: všechny houby, které se suší
 Doposud nehodnoceno
 
Ingredience:
Není to ingredience. K výrobě houbového prášku potřebujeme dokonale čistý a hlavně dokolnale suchý mlýnek na maso.
 
Postup přípravy:
Běžným způsobem usušené houby rozprostřeme na plech ve vrstvě silné cca 3-4cm a dáme do velmi mírně nahřáté trouby tak 50 - 60°C. Rozhodně by teplota neměla překročit 65°C, protože by houby při delším působení této teploty mohly zhořknout a staly by se nejedlými. Zde houby při těch cca 55°C vlastně přesušíme až v hrsti doslova chřestí a velice snadno se lámou. Je to trochu o zkušenosti, protože málo přesušené (nebo vůbec nepřesušené) bychom také nemuseli semlít vůbec. Doba tohoto přesušování trvá 20 - 40 minut. Nelze ji přešně určit. Mezitím si připravíme mlýnek na maso do pracovní polohy. Máme-li houby správně přesušené, tak je můžeme začít pomalu mlít (nemusím snad podrobně popisovat technologii mletí). Do násypky mlýnku houby dáváme tak po 4 -8 kusech, protože větší množství naráz by mohlo mlýnek zahltit. Toto si musíme "vychytat", kolik nám ještě mlýnek vezme. Kdyby se i přes to mlýnek zahltil, je třeba otočit 2 -3x zpět a pak zase pokračovat normálně. Houbový prášek na druhé straně mlýnku jímáme např. do misky a po té plníme do čistých sklenic s dobře uzavíratelným víčkem. To proto, že sušené houby jsou hydroskopické a tudíž snadno přijímají vzdušnou vlhkost i případné pachy. Doporučuji malé skleničky tak asi 1 maximálně 2 dl, např.. od dětské přesnídávky. Po naplnění skleniček práškem tyto dobře uzavřeme a skladovat je je nejlepší na sušším místě a může být i maličko chladnější než je běžná teplota např. v kuchyni. Samozřejmě že tu, kterou právě používáme budeme mít v kuchyni. Já ji mám mezi kořením, protože i takto lze prášek použít. Jinak se tento houbový prášek hodí všude tam, kde běžně houby dáváme: Omáčky, polévky, guláše, pod maso, na drůbež, do karbanátků, do cmundy (neboli bramborových placek) atd. atd. Fantazii se meze nekladou. Jenom se nehodí do sladkých jídel. Já jej přidávám prakticky do všeho, kde tuším, že může tomuto pokrmu tato příchuť pomoci, či dát jídlu novou zajímavou příchuť. Tu více, tu méně, protože někde se hodí dát více, jinam se hodí dát jen trošku na "ovonění". Přesné poměry,vám nenapíšu, protože je neznám. Nikde si je nepíšu. Vařím totiž na šmak! JE to tak trochu metoda pokus-omyl a na to kolik si musí přijít každý sám. Houbový prášek už si vyrábím tak 6 -8 let a jsem s ním maximálně spokojený. On totiž nevadí ani většině lidí, která houby normálně nejí (např. moje 11-ti letá dcera jim říká slimáci a houby jí tak maximálně lišky v kulajdě. Jinak ne. Ale jídlo s tímto houbovým práškem jí nevadí).
Přeji mnoho kulinářských zážitků. JGLN
 
Zdroj: Tento recept mi prozradila moje teta.
Houbový prášek
PříspěvekZaslal: Jiří Novák, po říjen 25, 2010 8:37 pm  
Oprava: na předposledním řádku píši "...v kuklajdě..." Správně má býti "...v kulajdě..." Což je jihočeská houbová polévka se smetanou. Ale to jistě většina z vás ví.
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah kuchařského fóra DAMyko -> Konzervování Časy uváděny v GMT
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Můžete přidat nové téma do tohoto fóra.
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Copyright © DAMyko 2005-2011, pokud není jednoznačně uveden autor. Všechna práva vyhrazena autorům, pokud není uvedeno jinak.
Copyright © by the DAMyko 2005-2011, when no specific author is mentioned. All rights reserved by authors, except when otherwise stated.

Správce stránek - Site Admin: BoLuBol