Obsah kuchařského fóra DAMyko Domov Amatérských Mykologů  

Noviny Fórum Atlas hub Kuchař HledatHledat NápovědaNápověda RegistraceRegistrace PřihlášeníPřihlášení

Houby do směsí
Přidat nové téma   Zaslat odpověď   Obsah fora -> Diskuse o vaření
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Sley
Čestný člen


Založen: 4.11.2005
Příspěvky: 1594
Bydliště: Ústí nad Labem

PříspěvekZaslal: po listopad 06, 2006 8:35 am    Předmět: Houby do směsí Citovat

Určitě taky znáte z atlasů doporučení, že ?houba je jedlá, ale raději jen do směsi s jinými houbami.? Píše se to o mnoha druzích, namátkou mohu jmenovat třeba límcovku měděnkovou, hřib nachovýtrusý, šafránku a další a další. Formulaci ?raději jen do směsi? rozumím tak, že když ponesu z lesa košík plný hříbků, kozáků, lišek apod., tak tam klidně můžu vrazit 5 límcovek, 1 šafránku a 3 štítovky jelení, aniž by výsledná chuť pokrmu nějak utrpěla. Jenže ? pokud se mi poštěstí, že ponesu z lesa košík plný hříbků, kozáků, lišek apod., tak proč bych měl k tomu ještě sbírat nějaký límcovky, žejo Smile

Tato moje úvaha míří k otázce: Co dělat, když z lesa přinesu sice plný košík, ale jeho převážnou většinu tvoří houby, ?dobré tak akorát do směsi.? Co pak? Udělat z nich směs?

Třeba nedávno probírané šedivé čirůvky ? snědl jsem jich už hodně, ale vždy ve směsích, kde řekněme ?dobré? houby tvořily tak 70 ? 80% objemu a ?prašivky? zbytek. Nyní o víkendu tomu bylo přesně naopak ? 80% tvořily ?prašivky? (čirůvky fialová, zemní, vlnatá a šedožemlová, penízovka kuželovitá, šťavnatka modřínová, slizák lepkavý) a zbytek bylo pár klouzků. Přemýšlel jsem co s tím, ale ani po panáku ferneta jsem žádný rozumný nápad nedostal, a tak jsem houby vzal, nakrájel, podusil na cibuli a česneku a vytvořil tak jakýsi polotovar pro další použití. Ochutnal jsem to a nebylo to špatné, akorát ta chuť měla s houbama dost málo společného. Cítil jsem tam takovou moučnou nebo spíše zemitou příchuť, za kterou mohly ? podle mě ? buď ty čirůvky, nebo ještě spíš ty penízovky, které mi za syrova nijak zvlášť nevoní ani nechutnají. Přemýšlel jsem co s tím dál, ani další panák mi bohužel inspiraci neposkytl, ale před rozvíjející se opičkou mě zachránil kamarád myslivec, který mi přinesl na ochutnávku srnčí guláš, já ho smíchal s tím mým výtvorem, ještě trochu dokořenil a byla to bašta pro celou rodinu, manželka si dokonce přidala a i syn, který jinak moc velkým houbojedem není, byl spokojen. Zaplaťpámbu.

Ale proč se tady vlastně takhle vykecávám: Máte někdo zkušenosti s přípravou takovýchto, řekněme, ne běžně sbíraných hub? Nevyžadují třeba nějakou speciální úpravu ? např. výraznější okořenění?

Třeba taková čirůvka fialová je výborná do octa, na rychlé opečení na másle apod., ale co s těmi ostatními?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
witch



Založen: 17.10.2006
Příspěvky: 464
Bydliště: okres Benešov

PříspěvekZaslal: čt listopad 09, 2006 3:01 pm    Předmět: Citovat

taky patrim k tem, co seberou "vsechno", tedy hlavne v dobe nouze.. kdyz se vlacim s bramborakem hribu, kozaku a lisek, "prasivek" prihodim jen aby se nereklo.. ale treba ted, kdy je to bida s nouzi, kolikrat i 2-3 mensi mlzenky prihodim do smesky..

.. zaruceny recept, ktery mi doted fungoval na 100% je
GULASOVKA a GULAS - a to silne, i slusne palive (to ja muzu Razz )

- podle moji zkusenosti koreni jako cesnek, pepr, feferonky, cervena paprika a kmin udela divy.. kdyz se ho prida dostatek..
Hlavne tedy varim hodne hustou, slusne okorenenou gulasovku, pridam trochu mleteho hoveziho a 1-2 masoxy a chutove to zatim bylo vzdycky na pridani dalsi zberacky :O)

_________________
witch mish <:3~
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lupo
Site Admin


Založen: 8.11.2005
Příspěvky: 2312
Bydliště: Chomutov

PříspěvekZaslal: čt listopad 09, 2006 3:33 pm    Předmět: Citovat

Jednou jsem takhle přidal do směsi Šiškovce černého a neobstál. Přestože to byla jen jedna menší plodnice, celé to načichlo zatuchle zemitě, ale naopak jiní ho běžně sbírají, takže asi záleží i na kusu a nebo brát opravdu jen ty nejmenší a nejčerstvější.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sley
Čestný člen


Založen: 4.11.2005
Příspěvky: 1594
Bydliště: Ústí nad Labem

PříspěvekZaslal: pá listopad 10, 2006 6:48 am    Předmět: Citovat

witch napsal:
...GULASOVKA a GULAS...

Aniž bych četl tenhle tvůj příspěvek, dospěl jsem včera večer ke stejnému názoru, a sice že z těch hub udělám pěkně pikantní gulášovku Smile .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
witch



Založen: 17.10.2006
Příspěvky: 464
Bydliště: okres Benešov

PříspěvekZaslal: pá listopad 10, 2006 3:07 pm    Předmět: Citovat

Sley napsal:
witch napsal:
...GULASOVKA a GULAS...

Aniž bych četl tenhle tvůj příspěvek, dospěl jsem včera večer ke stejnému názoru, a sice že z těch hub udělám pěkně pikantní gulášovku Smile .


.. no to sem zvedava na vysledek! Smile to musi zabrat! 8)

_________________
witch mish <:3~
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sley
Čestný člen


Založen: 4.11.2005
Příspěvky: 1594
Bydliště: Ústí nad Labem

PříspěvekZaslal: so listopad 11, 2006 7:39 am    Předmět: Citovat

Zabralo - rodina si jen spokojeně pomlaskávala... Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
witch



Založen: 17.10.2006
Příspěvky: 464
Bydliště: okres Benešov

PříspěvekZaslal: ne listopad 12, 2006 5:58 pm    Předmět: Citovat

Laughing no supr!

dneska hazu 6 malych mlzenek do bramboracky spolu s jednim chudinkou pozdnim dubakem a 4 bedlami.. tak jsem zvedava, jestli to "prekorenim" k nepoznani :O)))

_________________
witch mish <:3~
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sley
Čestný člen


Založen: 4.11.2005
Příspěvky: 1594
Bydliště: Ústí nad Labem

PříspěvekZaslal: po listopad 13, 2006 8:55 am    Předmět: Citovat

Tak dej vědět, jak se Ti to povedlo...

Já jsem za ta léta, co se zabývám houbami a vařením pokrmů z nich, dospěl k závěru, že houby lze přidat vlastně do jakéhokoliv jídla (samozřejmě s výjimkou třeba krupicové kaše, meruňkových knedlíků apod. Smile ), a myslím si, že pokud je to jídlo dobře okořeněné, tak i méně kvalitní houby se tam v pohodě můžou dát. Kromě páteční gulášovky jsem je v sobotu přidal do francouzských brambor a v neděli do hovězích plátků s omáčkou, a obě jídla neměla chybu. Jinak řečeno - z hub "jen do směsí" asi nelze vykouzlit plnohodnotnou smaženici nebo podobné tradiční houbové jídlo, ale použití mají mnohostranné a určitě jich letos ještě pár zkonzumujeme Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
witch



Založen: 17.10.2006
Příspěvky: 464
Bydliště: okres Benešov

PříspěvekZaslal: út listopad 14, 2006 1:54 pm    Předmět: Citovat

tak bramboracka dopadla dobre.. celer, pepr sul a suseny bylinky ulmceli mlzenky k nepoznani :O))
... ale precejenom, ta gulasovka vyhrava.. jojo!

-- jinak houby taky nacpu kam se da, naposledy jsem delala strudl.. jeden z jablicek, druhy z houbicek.. vybornej! chce to vic okorenit a lepsi je 1 den nalezet po upeceni.. mnam!
Razz

_________________
witch mish <:3~
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Pištora



Založen: 14.1.2008
Příspěvky: 5
Bydliště: Mladá Boleslav

PříspěvekZaslal: čt březen 06, 2014 4:45 pm    Předmět: Citovat

nějak jsem to nezvádl
_________________
Pištora
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Petr Mareček
Anonymní





PříspěvekZaslal: pá duben 16, 2021 6:04 pm    Předmět: Hrnec Citovat

Zdravím všechny, nevím kde se mám zeptat, tak píšu sem. Poradil by mi prosím někdo kvalitní hrnec na vaření? Značku, materiál? Četl jsem články o titanových hrncích, má někdo zkušenost? A taky bych se chtěl zeptat na tuhle značku https://bonio.cz/ jestli ji znáte, nechci kupovat zajíce v pytli.
Návrat nahoru
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď   Obsah fora -> Diskuse o vaření Časy uváděny v GMT
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Můžete přidat nové téma do tohoto fóra.
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Copyright © DAMyko 2005-2011, pokud není jednoznačně uveden autor. Všechna práva vyhrazena autorům, pokud není uvedeno jinak.
Copyright © by the DAMyko 2005-2011, when no specific author is mentioned. All rights reserved by authors, except when otherwise stated.

Správce stránek - Site Admin: BoLuBol