Obsah fóra DAMyko
Domov Amatérských Mykologů
Pěstování smržů
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> Pěstírna - Pěstování hub
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
barkona



Založen: 22. 01. 2014
Příspěvky: 36

PříspěvekZaslal: st 24. září 2014 20:24
  Předmět: Pěstování smržů
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Zdravím všechny smržaře,
existuje nějaký ucelený přehled, jak pokračují pokusy s pěstováním smržů na území ČR? Tedy, pokud vůbec.
Osobně jsem nadšenou smržařkou a pokouším a pokouším. Počítám samozřejmě s jednoznačným jarním úspěchem své "zasazené" sadby. Poznatky sdílím na www.prohouby.cz, kdo by měl zájem.
Tužme se a nevzdávejme se!!

_________________
Mykoložka tělem i duší!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
daggy



Založen: 29. 05. 2013
Příspěvky: 69

PříspěvekZaslal: čt 25. září 2014 10:50 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Stranka neexistuje Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lupino



Založen: 19. 09. 2014
Příspěvky: 50
Bydliště: Severní čechy

PříspěvekZaslal: čt 25. září 2014 21:31
  Předmět: Re: Stranka neexistuje
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Ono to bude tím, že odkaz směřuje na http://www.prohouby.cz%2C. Bez teho "přídavku" to funguje. http://www.prohouby.cz Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
barkona



Založen: 22. 01. 2014
Příspěvky: 36

PříspěvekZaslal: po 29. září 2014 9:18
  Předmět: Pěstování smržů - webovky
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Zdravím a omlouvám se za tu nepatřičnou čárku v odkazu na www.prohouby.cz

Už mám zasazeno a čekám na jaro. Na internetu jsem se dočetla, že pokud smrže zasadím brzy z jara a bude dostatečně vlhké počasí a teploty imitující nadcházející jaro, že by to mohlo zmást i smrže. Třeba se tedy vyklubou ještě letos Smile



   28.53 kB    
Sadba
sadba102.JPG
   sadba102.JPG

   28.58 kB    
Sadba
sadba99.JPG
   sadba99.JPG

_________________
Mykoložka tělem i duší!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
daggy



Založen: 29. 05. 2013
Příspěvky: 69

PříspěvekZaslal: út 30. září 2014 8:21 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Asi to nebude skor ako na dalsiu jar, nie na tu nadchadzajucu. Mycelium sa musi dostatocne rozrast, musi si vytvorit zasoby zivin aby mohli vyrast plodnice. Ja som ockoval minulu jar, tak mozno sa uz objavia prve smrze. Aky substrat ste pouzili?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
barkona



Založen: 22. 01. 2014
Příspěvky: 36

PříspěvekZaslal: út 30. září 2014 9:09 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Hmm, uvidíme Smile . Pěstuji na substrátu s jablky a vysazuji okolo ovocných dřevin.
Pokud jste "zasadil" mycelium tak Vám rozumím. Z dostupných zdrojů mi ale přijde, že mycelium není zdrojem živin pro smrže, že zdrojem pro růst a zásobárnou živin je sklerocium (viz přiložené fotografie). A to je jasné, že než se mycelium dostane k tomu, aby vytvořilo sklerocia, vyžaduje příhodné podmínky a dostatek času.
Co jste tedy zasadil spory, mycelium, mikrosklerocia nebo sklerocia?

_________________
Mykoložka tělem i duší!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
daggy



Založen: 29. 05. 2013
Příspěvky: 69

PříspěvekZaslal: út 30. září 2014 11:54 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Mycelium = podhubie. Cize ockoval som substrat zivym podhubim. Sklerocium je zase nieco ine pokial viem, je to zasobny "organ", ktory si vytvara mycelium pre tvorbu plodnic. Sklerocia vytvaraju iba niektore huby, napr. Trudnik klobuckaty apod. Sklerocia smrzov som este nevidel...
Co sa tyka smrzov, je mi cudne to vysadzanie stromov co som nasiel v odkaze na Vasej stranke, hlavne v suvise s tym ze mi smrze veselo rastu v mulcovacej kore vedla kvetov a taktiez v trave na zahrade, kde sa mi dostala mulcovacia kora. Vyzera to tak, ze smrze nie su striktne mykorhizna huba. Podla mna im staci bohate tieniste miesto s organickym materialom, ktory by rozkladali, tj. mulc, listie, drevenny popol (vraj dobre podporuje rast mycelia).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
barkona



Založen: 22. 01. 2014
Příspěvky: 36

PříspěvekZaslal: út 30. září 2014 14:48 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Jestli jste smrže vysadil jako mycelium a následně Vám z této sadby vyrostou, tak to Vám velmi velmi blahopřeji k úspěchu!

Co se týče sklerocií smržů, asi máme každý rozdílné informace. Je pravda, že sklerocia jsou zásobníkem pro růst plodnic. Z mého pohledu jsou také nezbytným zásobníkem pro růst plodnic smržů.

Stran mykorzhizy smržů - nelze striktně a paušálně pro všechny druhy konstatovat že jsou či nejsou mykorhizní. Je pravda, že nálezy nebývají fixovány na stromy.
Dále je důležité vědět, že smrže nerostou z mulčovací kůry, nýbrž jí pouze prorůstají ze substrátu, který je pod mulčem. Mulč tedy v mnoha případech je nositelem jakéhosi základu pro další vývoj smržů.

Kdo ten základ a principy odhalí, ten má vyhráno. Smile

_________________
Mykoložka tělem i duší!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
daggy



Založen: 29. 05. 2013
Příspěvky: 69

PříspěvekZaslal: út 30. září 2014 19:27 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Sanca tam je vzdy. Ockoval som substraty myceliami Golieroviek, peciarok a povabnic fialovuch a huby krasne rastu. Este cakam co ma to hnojniky. Experimentalne som skusal cez leto ockovat v zahrade vlastnym myceliom majoviek a bedli, azda sa prve vysledky dostavia na nasledujuci rok. A samozrejme smrze do zmesi listia, pilin a popola.
U mna to vyzera ze smrze su saprofyty a rozkladaju mulc, ktory sa dostal do pody pri doplnani kvetov do noveho zahonu vedla garaze. Taktiez rastli v trave z mulcu, ktory sa tam dostal z krytia korenoveho systemu vysadenych cucoriedok.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lupino



Založen: 19. 09. 2014
Příspěvky: 50
Bydliště: Severní čechy

PříspěvekZaslal: út 30. září 2014 21:28 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

út 30. září 2014 19:27 daggy napsal:
U mna to vyzera ze smrze su saprofyty a rozkladaju mulc,......
Souhlasím. Na zahrádce, na tom stejném místě mezi kytičkama, nám od nepaměti smrže rostou pravidelně každý lichý rok, v počtu od 5 do 30 ks. Mulč se tam přidával naposledy před cca 6 lety, každý rok se na tam rozhází dřevěné hobliny (cca 1 kg/m2), plus občas ještě nějaká ta rašelina pod jiřiny a něco málo hodně slamnatého koňského hnoje. Nejbližší stromy a keře jsou: 2 m - dva keře kdoulovce japonského (rozdílné variety), 2,5 m - broskev, 3 m - jeden keřík nikdy neplodících kanadských brusinek Very Happy , 3 m - ostružina, pak ještě nějaký stromkový růže. Podotýkám, že většina z nich byla vysazena zhruba před 25 roky, tedy v době, když už tam smrže rostly. Smile


   72.96 kB    
Smrže.jpg
   Smrže.jpg


Naposledy upravil Lupino dne út 30. září 2014 21:48, celkově upraveno 2 krát
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
barkona



Založen: 22. 01. 2014
Příspěvky: 36

PříspěvekZaslal: út 30. září 2014 21:30 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

To je jasné, že je vždy šance. Jen je otázkou nakolik náhodná a nakolik cílená a opakovaně prokázaná.

Také mi na zahradě rostou bedly, jsou jich trsy, tedy bedly červenající, ale nesbírám je, nemá se to. Snad, že jsou více či méně ze zahrady ( na rozdíl od lesa či louky) nejedlé.

Jinak gratuluji k pěstebním úspěchům. Mně se daří korálovec, hlívy ústřičná, královská, citronová a růžová ("lezou" mi odevšad i z petriček), penízovka, shiitake a lesklokorka na substrátu (ale nepěstuji všechny najednou Smile ).

Ještě dostatečně vychytat ty smrže a budu spokojená Very Happy

_________________
Mykoložka tělem i duší!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
barkona



Založen: 22. 01. 2014
Příspěvky: 36

PříspěvekZaslal: út 30. září 2014 22:00
  Předmět: každý rok se na tam rozhází dřevěné hobliny, plus občas ještě nějaká ta rašelina pod jiřiny a něco málo hnoje
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

To by tedy znamenalo, že hobliny + rašelina + hnůj mohou být dostatečným přísunem "všeho" pro smržežeže? Nebo si jejich výskyt vysvětlujete jinak? Tuto zkušenost s opakovaným výskytem mám například u vatovce, křemenáčů či kozáků.
Ale o smržích se tvrdí, že max 3 roky po sobě a dost.

_________________
Mykoložka tělem i duší!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Lupino



Založen: 19. 09. 2014
Příspěvky: 50
Bydliště: Severní čechy

PříspěvekZaslal: út 30. září 2014 22:26
  Předmět: Re: To by tedy znamenalo, že hobliny + rašelina + hnůj mohou být dostatečným přísunem "všeho"......
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Nevím, nijak si to nevysvětluji. Smile Ale na základě Tvého dotazu jsem si právě uvědomil/vzpomenul, že cca půl metru pod místem růstu smržů se nachází konec třetí komory nikdy nevyvezeného vsakovacího septiku. Dokonce jsem kvůli tomu narychlo vyhrabal plány od zahrádky. Very Happy

(pozn: aby mě nikdo nekamenoval za tu "vsakovačku", tak na svou obranu dodávám, že ta byla vybudována zhruba před 40-ti lety + že zahrádkářská kolonie je vybudována na místě bývalé výsypky, původně s velmi jílovitou půdou)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
barkona



Založen: 22. 01. 2014
Příspěvky: 36

PříspěvekZaslal: út 30. září 2014 22:49 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Jestlipak už se vsákla? Vsakovačka. Nebo že by zdoj živin pro smržíky?
_________________
Mykoložka tělem i duší!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Lupino



Založen: 19. 09. 2014
Příspěvky: 50
Bydliště: Severní čechy

PříspěvekZaslal: út 30. září 2014 23:38 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Naopak, nevsákla. Po těch cca 40-ti letech provozu se bohužel někde přicpala, tudíž je již půl roku nefunkční. Confused V následném měsíci je naplánován její odkryv, vybrání + vyvezení na kompost. Tož uvidíme, jestli se smržové příštím rokem opět objeví na svém obvyklém místě. Doufám že ano. Wink Budu se co nejvíce snažit, aby "smržíci" měly dostatek té nejkvalitnější výživy. Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> Pěstírna - Pěstování hub Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Strana 1 z 4

 
Přejdi na:  
Můžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Můžeš k příspěvkům připojovat soubory
Můžeš stahovat a prohlížet přiložené soubory