Obsah fóra DAMyko
Domov Amatérských Mykologů
Poraďte při výběru mikroskopu
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> Mikron - Fórum o mikroskopii nejen hub
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
egon



Založen: 16. 08. 2013
Příspěvky: 2

PříspěvekZaslal: po 19. srpen 2013 22:58 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

po 19. srpen 2013 16:10 krakalek napsal:
s postovnym a clem se to vysplhalo z tech 12 ke 20, jestli tesne pod nebo nad uz si nepamatuju, obj. jsou achrom.


Ok díky za tuhle cenu do koupě asi nepůjdu. Koupil jsem tohle http://www.binox.cz/laboratorni-mikroskopy/mikroskop-delta-optical-evolution-300-plan-led/ obraz perfektní přes okuláry, ale s kamerou to není nic moc. Bude to chtít ale asi správná redukce a optika ke kameře. S temným polem je podívaná úžasná škoda že to nelze nahrát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zbych



Založen: 24. 05. 2017
Příspěvky: 3

PříspěvekZaslal: st 24. května 2017 9:54 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Zdravíčko.

Když tak koukám po mikroskopech v ceně 20 000 - 50 000 Kč, nevidím v popisech téměř žádné rozdíly, všechno planachromatické objektivy... ale nemám zkušenosti, jsem laik, proto jsem tu a ptám se.

Měl jsem v plánu pořídit Bresser Science TRM-301
http://www.moty.cz/p/laboratorni-skolni-mikroskopy-bresser-science-trm-301-trino

ale narazil jsem ještě na tento, nad kterých bych uvažoval (cenově je to maximum):
Model LM 666 PC
http://www.mikroskopy-optika.cz/produkt/laboratorni-mikroskop-model-lm-666-pc--1

Mé dotazy:
Optický systém korigovaný na nekonečno... Bresser Science TRM-301 to nemá v popisu, nebo je to běžná věc, jen ji někteří výrobci neuvádí? Je to opticky opravdu kvalitnější?

LM 666 má oproti TRM-301 pět objektivů, to bude asi výhoda, dále má LM 666 dvě dvojice okulárů WF (DIN) 10x/20 mm, WF 16x/13 mm, kdežto TRM-301 má WF 10x/23mm. Takže v tomto 2:0 pro TRM-301?

Navíc u TRM-301 uvádí, že "základní konfigurace mikroskopů série LM 600 obsahuje kondenzor připravený pro využití fázových destiček při sledování metodou fázového kontrastu (PH)."

Oba mají Abbe 1,25 N.A. s irisovou clonou. Jiné rozdíly mezi mikroskopy jsem nezaznamenal. Bude lepší si připlatit za Intraco Micro LM 666LM a jít do něj?

Děkuji za rady.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zbych



Založen: 24. 05. 2017
Příspěvky: 3

PříspěvekZaslal: st 31. května 2017 21:14 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Ještě mne zaujal tento mikroskop. Ne že bych na to měl, ale v čem je rozdíl oproti výše uvedeným, když je cena nepoměrně vyšší? Nic zásadního (jako laik) nevidím:

http://www.mikroskopy-optika.cz/produkt/laboratorni-mikroskop-model-ba-316-pc-led
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Tori



Založen: 06. 07. 2013
Příspěvky: 150

PříspěvekZaslal: čt 01. června 2017 1:01 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

(Jelikož nikdo ze zkušených neodpověděl, tak přidám svůj laický pohled na věc.)

- 20x objektiv se hodí např. u velkých askomycetů na pozorování struktury, u basidiomycetů možná na nějaké cystidy na lupenech? (jen tip, nedělám je). Ale připadá mi, že reálná užitečnost je hlavně v případě, že se fotí z mikroskopu. Při pozorování struktury plodnice buď chci udělat hrubé měření tloušťky jednotlivých vrstev (na 10x obj.), nebo přesně vidět jejich strukturu (40x) - to se opět týká askoušů.

- silnější okuláry navíc = opět závisí na tom, jaké skupině hub se člověk chce věnovat a jestli bude mít možnost zobrazovat v reálném čase obraz z mikráku přes celou obrazovku počítače ( = podstatně větší detaily). Já bych třeba silnější okuláry využila jen ten asi měsíc, kdy jsem měla v opravě foťák (který používám místo kamery).

- rozdíl BA316 proti LM666 je jednak v osvětlení (ne každému vyhovuje LED světlo, na druhou stranu by snad mělo být chladnější na rozdíl od halogenky), přepínač mezi okuláry a kamerou má možnost úplného vypnutí okulárů (= všechno světlo jde do kamery, tj. lepší obraz). Největší rozdíl v ceně asi udělaly ty vylepšené objektivy, myslím si.

Před koupí bych si každopádně ještě zjistila u prodejce, jaké jsou možnosti připojení kamery a/nebo foťáku (a na kolik to vyjde). Já fotím starou zrcadlovkou Canon 450D za 3 tis., ovládanou přímo z počítače - dá se tam smadno nastavovat vyvážení barev apod., rozlišení 12 Mpx je dostatečné. Kamery určené pro mikroskopy jsou většinou oproti foťákům dražší (při stejném rozlišení) a co jsem slyšela od kolegy, automatické vyvážení barev u nich občas funguje divně, zvlášť s některými barvivy. Ale možná ty fakt drahé kamery to mají vychytané, nemám s nimi praxi.

(PS: používám typ BIM-312T, výroba nejspíš Čína: https://teleskop-austria.at/index.php?produkt=BIM312T-LED)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zbych



Založen: 24. 05. 2017
Příspěvky: 3

PříspěvekZaslal: čt 15. června 2017 9:21 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Díky Tori. Neznáte nějaké fóum o mikroskopech?, tyto stránky jsou evidentně mrtvé.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
no-X
Čestný člen


Založen: 31. 07. 2012
Příspěvky: 1384
Bydliště: jižní Čechy

PříspěvekZaslal: čt 15. června 2017 10:43 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Tohle je celkově problematické téma. Lidí, kteří k práci nebo zábavě používají mikroskop v této cenové relaci, není mnoho. Navíc nabídka je zároveň velmi široká a zkušenosti jednoho člověka obvykle nemohou zahrnout více než dva modely (jeden v práci, jeden doma, nebo jeden doma, druhý u kamaráda), takže lze jen těžko očekávat, že by mohla existovat komunita osob, která je v tomto oboru schopna fundovaně (na základě zkušeností s větším množstvím aktuálně dostupných produktů) poradit.

Zkoušel jsem se před pár lety dopátrat nějakých informací, ale prakticky vše, co lze najít, jsou zkušenosti s jedním produktem, které jeho majitel obvykle nemá s čím srovnat.

K tomu, co napsala Tori, bych ještě doporučil při výběru zohlednit uváděnou životnost zdroje světla a cenu náhradního. Ta se může lišit i řádově.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> Mikron - Fórum o mikroskopii nejen hub Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Můžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Nemůžeš připojovat soubory k příspěvkům
Můžeš stahovat a prohlížet přiložené soubory