Obsah fóra DAMyko
Domov Amatérských Mykologů
Mikroskop s LCD
Jdi na stránku 1, 2  Další
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> Mikron - Fórum o mikroskopii nejen hub
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
emil54



Založen: 10. 06. 2012
Příspěvky: 274

PříspěvekZaslal: po 15. října 2012 11:38
  Předmět: Mikroskop s LCD
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Stále častěji narážím na problém, že nemůžu dotáhnout určení prašivky jen podle makro znaků. Začal jsem se pídit po nějakém nepříliš drahém mikroskopu a narazil jsem na tohle:
http://www.mall.cz/mikroskopy/bresser-usb-mikroskop-bresser-s-lcd
Neni to zrovna zadarmo, ale zas na druhou stranu, v porovnání s poloprofesionální výbavičkou, je to za hubičku. Je mi jasný, že nejpodstatnější věcí je kvalita optiky. Ostatní, zejména tu digitální výbavu asi vyrábí ve stejném pralese v Asii, jako dneska všechno.
Ale rád bych si nechal poradit od zkušenějších, zda je takovýto typ vůbec vhodný (použitelný) pro myko-bádání, případně jaká úskalí mohu očekávat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9085
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: po 15. října 2012 17:05 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

No, obrázek bude samosebou ovlivněn kvalitou jednotlivých prvků, ale pokud lze odečíst alespoň velikost výtrusů či vidět jejich povrch, pak je to možná vcelku zajímavá/využitelná hračka. Ale než bych utratil tolik peněz, asi bych si to chtěl vyzkoušet Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
emil54



Založen: 10. 06. 2012
Příspěvky: 274

PříspěvekZaslal: po 15. října 2012 18:16 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

No, vyzkoušet to půjde blbě, leda někde v kamennym kšeftu, ale tam to bude zase dražší. Ale v těchhle shopech už je ze zákona nějaká lhůta na vrácení zboží, mám i odzkoušeno, takže bych se toho nebál.
Odečítat velikosti asi problém nebude, pokud to fotí. To bude spíš otázka vytvoření si nějaké kalibrační šablony. 1600x1200 px už mi přijde jako formát, se kterým se nechá pracovat. Ale to jsou jenom moje teorie, mikroskop jsem naposledy viděl někdy před padesáti lety na základce v hodině biologie Smile

Já mám pořád největší strach z optiky. Kupoval jsem na ebay např. úhlovej hledáček, bral jsem dva, jeden pro známého. Jeden jsme hodili do popelnice, protože technicky to sice bylo zpracovaný perfektně, ale čočky v tom byly asi broušený od oka brouskem na kosu. Což ale zase když tak řeší vrácení.

Jestli tedy myslíš, že by to bylo použitelný, jdu do toho, i kdyby děti neměli mít ježíška Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9085
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: út 16. října 2012 8:03 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

ono jistě nejde o to jak velký obrázek to vygeneruje, ale jaké to bude mít "užitečné" zvětšení a nikoli jen "jalové".
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
DavidusCZ



Založen: 06. 10. 2008
Příspěvky: 1111
Bydliště: Chomutov

PříspěvekZaslal: po 10. prosince 2012 12:49 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Šel do něj někdo? Nějak se na netu obrázkama z něj nechlubí. Nějaký tykadlo můry nebo zvětšenej list mi je k ničemu:-(
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
emil54



Založen: 10. 06. 2012
Příspěvky: 274

PříspěvekZaslal: po 10. prosince 2012 13:19 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Já to vzdal. Pročetl jsem docela dost recenzí, kde na to dost nadávali lidi, co to chtěli skutečně na seriozní práci. A shodou okolností jsem potkal týpka, co to měl v rukách někde v krámu a ten mi to taky nedoporučil.
Tak teď střádám do prasátka na něco vymazlenějšího.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DavidusCZ



Založen: 06. 10. 2008
Příspěvky: 1111
Bydliště: Chomutov

PříspěvekZaslal: po 10. prosince 2012 14:46 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Dík. Tak pak hoď tip, co by u tebe přicházelo v úvahu Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
emil54



Založen: 10. 06. 2012
Příspěvky: 274

PříspěvekZaslal: po 10. prosince 2012 22:01 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

No, já jsem v tomhle především totální laik, takže bych na moje tipy moc nespoléhal Smile
Ale hledám a hledám dál.
Trošku příznivěji v téhle kategorii vychází celestron. V podstatě se ale asi jedná o dost shodnou koncepci a uživatelé si taky stěžujou třeba na spoušť foťáku umístěnou na LCD, která vyžaduje poměrně velkou sílu k zmačknutí, přičemž se většinou rozpohybuje chatrná konstrukce. Pořídit tak ostrý snímek je loterie. Někteří už se chystají ten LCD panel rozebrat a přibastlit si k tomu VGA výstup přes PC přímo na monitor, což by asi lecos vyřešilo.
Spíš teď pokukuju po něčem, co umí opticky zvětšit víc nežli 400x a přibastlit k tomu redukcema rovnou zrcadlovku. Inspiroval mne k tomu jeden kousek na aukru - někdo ze Slovenska tam prodává "samo-dlabo" vylepšenou starou meoptu a podle všeho to vypadá, že z toho fotky lezou docela slušný. Takže si myslím, že nějakej solidnější školní mikroskop za 10 až 15 kKč a pár redukcí a trocha invence by to mohla vyřešit.
Každopádně aparát za 70 tisíc a výš už je v mém věku nenávratná investice, kterou si tak jako tak nemůžu dovolit - jsem trochu znalejší houbař (nebo se o to aspoň snažím), ale určitě nejsem a nikdy už nebudu mykolog-vědec Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DavidusCZ



Založen: 06. 10. 2008
Příspěvky: 1111
Bydliště: Chomutov

PříspěvekZaslal: út 11. prosince 2012 8:43 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Na fotky z celestronu jsem včera koukal a nenadchly mne. Už při 400x zvětšení mi přijdou divný. Koukni na ně zde:- http://www.celestron.cz/mikroskop-celestron-44345-ldm-de-luxe-2-5283.html
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9085
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: út 11. prosince 2012 9:49
  Předmět: zrcadlo na mikrozkop raději ne ;-)
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

emile, zrcadlovku tam pokud možno nemontuj neb pohyb zrcadla (lze předsklopit, ale ...) a dokonce i pohyb závěrky dokáže rozpohybovat preparát - osobní zkušenost a věčné trable. Rozhodně bych volil něco bez zrcadla a bez závěrky - i za cenu trochu nižsí obrazové kvality neb k čemu je kvalita zrcadlovky, když je všechno mázlé? Nyní se prodávají jakési bezzrcadlovky - pokud to nemá ani závěrku, pak by to byla asi ideální volba.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
emil54



Založen: 10. 06. 2012
Příspěvky: 274

PříspěvekZaslal: út 11. prosince 2012 11:17 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Davidus: to jsem ani neviděl, ale upřimně řečeno, nějak tak jsem si to asi představoval Smile

Bob: no vidíš, to mi nedocvaklo. Je fakt, že mi 350ku s vysunutým 18/200 tamronem závěrka na stativu rozhoupe, pokud ho vpředu nepodložím. Ale mám tu canon ixus 55, ten by takhle zlobit nemusel, měl by mít závěrku elektronickou. Jenom ho zas odnaučit se vypínat a schovávat objektiv.

A ty s tímhle bastlením máš nějaký zkušenosti?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9085
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: st 12. prosince 2012 9:16 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

zkušenost mám víceméně jen jedinou
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
emil54



Založen: 10. 06. 2012
Příspěvky: 274

PříspěvekZaslal: út 18. prosince 2012 5:35 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Tak jsem byl dneska v Lidlu nakoupit a zakopl jsem tam o mikroskop za necelejch 18 stovek. Třikrát jsem se k němu vrátil a bojoval, jestli jo, nebo ne. Napočtvrtý už se vezl v košíku. Jedná se o Bresser Biolux NV

Jsem z toho rozčarovanej. Řemeslně je to teda běs. Zatím se mi vůbec nepodařilo přišroubovat posuv s klepety, protože šroubek k uchycení na stolek je všechno jiný, jen ne šroub. Křivě řezanej závit a ještě ohnutej.

Pak jsem měl nerva s winXP ve Virtualbou. Instalator prostě nenašel zařízení na USB - což ovšem muže být problem VB nebo Widli. Pod Linuem se naopak kamerka chytne okamzite a s Cheese, což je velmi jednodý nástroj pro webkamery, se s tim nechá v pohodě pracovat.

Bylo u toho pár preparátů, tak jsem hned prubnul něco vyfotit. Rozlišení to má, bohužel, jen 640x480. Fotky jsou s objektivem 40x, přičemž ty rozmazanější jsou pokusně cvaknutý s povytaženým chipem kamery z trubky s čočkou kamery. Pak už je hloubka ostrosti skutečně nulová a ještě to hraje duhou Sad

Preparáty (cituju štítky):
housefly legs
epidermis onion
stem of cotton
pine mature wood
stem of wood dicotyledon

Bohužel jsem si neznamenal, co je co, tak teď poznám na fotce jenom hnátu mouchy Smile

Blbý je, že vůbec nemám páru o velikostech těch objektů na fotkách, takže ani nevím, jestli to pro focení sporů hub bude vůbec k něčemu.



   107.69 kB    
test4.jpg
   test4.jpg

   132.45 kB    
test3.jpg
   test3.jpg

   119.5 kB    
test2.jpg
   test2.jpg

   122.59 kB    
test1.jpg
   test1.jpg


Naposledy upravil emil54 dne út 18. prosince 2012 5:49, celkově upraveno 1 krát
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
emil54



Založen: 10. 06. 2012
Příspěvky: 274

PříspěvekZaslal: út 18. prosince 2012 5:37 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Jetě dvě fotky:


   159.92 kB    
test5.jpg
   test5.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mat60
Čestný člen


Založen: 02. 12. 2005
Příspěvky: 2571
Bydliště: Paskov

PříspěvekZaslal: út 18. prosince 2012 9:30 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Nejprve ty preparáty:

Nějak takto bych to přeložil.
noha mouchy
pokožka cibule
stonek bavlny
zralé dřevo borovice
stonek dřevnaté dvojděložné

Píšeš, že "řemeslně je to teda běs", opticky mi to z fotek připadá taky tak Evil or Very Mad Wink. Je tam evidentně vidět festovní chromatická vada. Jsou to takové modré lemy kolem objektů, obyčejně na jedné straně víc. Slušnější ale drahé mikroskopy to mají korigované. Čím lépe, tím jsou pak dražší a to proto, že čočky pak sestávají z více členů.

Nic naplat, mikroskop za pár stovek nemůže ani vzdáleně konkurovat mikroskopům za pár stovek tisíc Very Happy.

S chromatickou vadou je spojen jeden podstatný problém - mění to velikosti objektů. Nic se pak nedá seriózně změřit. Dá se to sice softwarově zlepšit, ale kvalitně jenom někdy a jenom do určité míry.
Mám vážné pochyby, že takový mikr. umožňuje slušné pozorování výtrusů. Ty jsou asi tak 10x menší než buňky ve dřevu a ve stoncích.

_________________
Velmi jednoduché je něco zkomplikovat, složité bývá něco zjednodušit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> Mikron - Fórum o mikroskopii nejen hub Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Můžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Nemůžeš připojovat soubory k příspěvkům
Můžeš stahovat a prohlížet přiložené soubory