Obsah fóra DAMyko
Domov Amatérských Mykologů
Sarcoscypha austriaca - Ohnivec rakouský
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4 ... 12, 13, 14  Další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Bob
Site Admin

PříspěvekZaslal: po 19. března. 2007 16:31 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Tak jsem kámošovi ukazoval ušíčko černé a on opáčil: "Jóó, to jsem nedávno také našel. Akorát to bylo červený. Bylo tam toho stovky." Takže vím o další lokalitě, tentokrát v Srbsku (Český kras). Dokonce to prý zasychalo do běla a má to na balkóně a prý mi to přinese, protože myslel, že mu to zaschne jako pěkná dekorace, a ono se to prý hnusně zkroutilo, takže mu to není k ničemu Smile
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
witch

PříspěvekZaslal: po 19. března. 2007 17:45 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Laughing to mi pripomina mne, kdyz jsem byla mala pihata vyzkumnice sberatelka carodejka :O)).. nosila jsem domu rostliny a houby vseho druhu a susila to a rozvesovala po dome.. mamka mi to zatrhla po par letech, teda alespon ty houby jsem musela omezit.. po te, co se mi jeden krasne veliky choros po uschnuti zmenil v lihen neuveritelneho poctu podivnych malych murek, ktere litali pak po celem dome Laughing
(pardon za volne asociace primo nesouvisejici s tematem :O)

Bob
Site Admin

PříspěvekZaslal: po 26. března. 2007 9:10 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Tak jsem se byl podívat na ty kluky co jsem u Mimoně našel v únoru 10.2.2007 ... ještě tam byly, ale již byly dost unavení, tmavly a zdá se, že je našel i někdo jiný. Když jsem k nim šel, tak asi 50 metrů před tím místem jsem zahlédl na stromě nějaké uschlé houbičky a tak jsem se šel kouknout blíže. Nevím co byly zač, ale v koutku oka mi uvízl kus červeného plastu. Koneckonců nepořádku je tam opravdu děsně. Tak jsem je tak lehce hodil oko přímo na ten plast ... udělal krok blíže ... ještě jeden ... óóó to je macek!!! Ohnivec s šířkou 6 cm a jeden menší, vcelku ještě vitální kousky. Vzal jsem ten menší pod mikroskop a výsledek? No já nevím nevím, zkusím to dnes znovu, snad mi ty rozdíly budou zřejmější. Výtrusy byly veliké tak asi nějak 33 x 12-13 mikronů a ve vřecku byly pěkně v řadě za sebou.

199.11 kB    
24.3.2007, Mimoň (CL), vrby a bezy 30 m od řeky. (c) Bob
ohnivec01.jpg
   ohnivec01.jpg
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Bob
Site Admin

PříspěvekZaslal: po 02. dubna 2007 9:05
  Předmět: Ohnivci pod mikroskopem
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Tož jsem včera seděl před okulárem a zízal na tyhle kluky rakušácký. Nutno konstatovat, že výtrusy jsou tam všeho druhu, ale u všech co jsem mikroskopoval převažují ty s uťatými výtrusy a "chloupky" (oni jsou to asi hyfy že jo?), kterých bylo vždy jen málo k pozorování, byly vždy spíše kudrnaté a rozhodně ne rovné. Takže rakušáci, jak ty mimoňský, tak ty včerejší z Českého krasu - dvě mikrolokality (znalcům asi známé).

Avšak u toho z Mimoně byly výtrusy tak jak je na obrázku Mata, tj. uťaté/zploštělé a vnitřní "orgány" rovnoměrně rozprostřenné. Avšak u obou včerejších z Krasu měly výtrusy ty "orgány" umístěny v drtivé většině v "koncích" výtrusů a uprostřed byly čiré/průsvitné/prázdné.

Taky jsem zjistil, že když se nechá plodnice zavadnout, tak se potom pod mikroskopem (v kapce vody mezi sklíčky) vysype obrovské kvantum výtrusů. Pokud je plodnice čerstvá, je vysypaných výtrusů jen poskromnu.

No a poslední postřeh. U toho zavadnutého z Krasu (nemohu vyloučit, že jsem si toho u předchozích prostě jen nevšiml) jsem pozoroval mimo výtrusů také "kulaté výtrusy" o průměru ca. 8-15 mikronů a velmi světlé zelenožluté barvy, ale jednoznačně oproti bezbarvým výtrusům viditelné velmi velmi dobře. Co je to?!?!?!?
mat60
Čestný člen

PříspěvekZaslal: po 02. dubna 2007 9:30 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Mi se to tehdy, když jsem je mikroskopoval jevilo, že výtrusy přímo ve vřeckách mají jiný tvar než výtrusy vypadané. Ono se skoro vždycky oplatí si udělat samostatné preparáty jenom s výtrusy. Ty totiž bývají, hlavně u basidiomycetů přehlednější a fotogeničtější než mačkané preparáty. Dělám je jednoduše samovolným napadaním výtrusů z čerstvé plodnice na sklíčko.

To kulaté, nazelenalé budou asi výtrusy nějaké kontaminace, snad řasy. Na chlupatém povrchu se může zachytit ledas.

Naposledy upravil mat60 dne po 23. března. 2009 16:52, celkově upraveno 1 krát
Bob
Site Admin

PříspěvekZaslal: po 02. dubna 2007 9:36 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Ve vřeckách je všechno možné Smile I vypadané mají nejrůznější tvary a výplň. Některé tam byly přesně jako z jurského, jiné měli kapku uprostřed, jiné tři kapky, taky jsem našel jedno, který měl na délku kolem 50 mikronů. Ale převážně byly uťaté - pokud byly alespoň zčásti samovolně vypadané. Největší rozdíl jsem pozoroval mezi těmi mimoňskými a krasovými v tom umístění těch "orgánů". To bylo na první pohled naprosto zjevné.

Ta kontaminace mne nenapadla Embarassed
Jiří Véle
Čestný člen

PříspěvekZaslal: pá 28. prosince 2007 17:17 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Tak rok s rokem se sešel a byl jsem se s Jirkou (boletusem) mrknout v krasu výsledky nic moc Cool ale něco přece jen bylo Crying or Very sad

195.3 kB    
eský kras 030.jpg
   eský kras 030.jpg

Jirka Kohl
Site Admin

PříspěvekZaslal: pá 28. prosince 2007 18:20 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Lepší to asi bude až v předjaří....

197.48 kB    
28.12.2007 Český kras
austriaca01.jpg
   austriaca01.jpg

rkhonza
Čestný člen

PříspěvekZaslal: ne 20. ledna 2008 20:52
  Předmět: ohnivec
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

letos první, když jsem tam byl 9.ledna, tak tam ještě žádné nebyli

166.36 kB    
SG102053.jpg
   SG102053.jpg

168.98 kB    
SG102056.jpg
   SG102056.jpg
Bob
Site Admin

PříspěvekZaslal: ne 20. ledna 2008 21:51 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

kde?... okres?
rkhonza
Čestný člen

PříspěvekZaslal: po 21. ledna 2008 9:46 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

okr. Rychnov nad kněžnou, kraj Královehradecký

109.56 kB    
ohnivec3.jpg
   ohnivec3.jpg

152.87 kB    
jasan, habr, lípa, osika, dub
lokalita.jpg
   lokalita.jpg

105.6 kB    
ohnivec2.jpg
   ohnivec2.jpg

103.95 kB    
ohnivec1.jpg
   ohnivec1.jpg

Naposledy upravil rkhonza dne po 21. ledna 2008 9:56, celkově upraveno 1 krát
Bob
Site Admin

PříspěvekZaslal: po 21. ledna 2008 9:56 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Laughing Laughing Laughing Laughing Takhle jsem to vskutku nemyslel Laughing Laughing Laughing Laughing
Bob
Site Admin

PříspěvekZaslal: po 21. ledna 2008 9:58 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Byly jsem okouknout známé lokality v Krase a hledal nějaký starý kousek pod mikrák. Jeden okousaný a staře vypadající jsem našel a vzal pod mikrák, ale neměl výtrusy vůbec vyvinuté !!! Sad

92.54 kB    
19.1.2008, Český Kras. (c) Bob
OhnivecCeskyKras02.jpg
   OhnivecCeskyKras02.jpg

135.27 kB    
19.1.2008, Český Kras. (c) Bob
OhnivecCeskyKras01.jpg
   OhnivecCeskyKras01.jpg
rkhonza
Čestný člen

PříspěvekZaslal: po 21. ledna 2008 9:59 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Nejsem tajnůstkář. Je to 310 m.n.m., podklad jsou opuky.
Bob
Site Admin

PříspěvekZaslal: po 21. ledna 2008 10:03 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

po ledna 21, 2008 8:59 am rkhonza napsal:
Nejsem tajnůstkář. Je to 310 m.n.m., podklad jsou opuky.

Smile Jen na jednom břehu !?!
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> DAtlas - Atlas diskuse Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4 ... 12, 13, 14  Další
Strana 3 z 14

Přejdi na:  
Můžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru