Obsah fóra DAMyko
Domov Amatérských Mykologů
Barevný hřib
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> Určovna - Vše okolo určování hub
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Roman Manak

PříspěvekZaslal: pá 05. srpen 2011 20:53
  Předmět: Barevný hřib
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Prosím o pomoc s identifikací hřibu. Klobouk je šedobílý s lehkými hnědými odstíny, velikost cca 10 cm. Třeň masitý, směrem dolů se zužující, světle žlutý, směrem dolů přecházející do špinavě bílé, někde, zvláště v horní polovině, namodralý. Síťka nevýrazná až špatně výrazná. Výška až cca 10 cm, šířka dole kolem 5 cm. Póy špinavě žluté, na řezu modrající, výška něco málo přes centimetr. Barva žlutá, směrem ke třeni přecházela do oranžova až červena, po otlačení modrající. Dužnina na řezu prakticky okamžitě modrala, jen v jedné části blízko báze byla růžová - je vidět na jedné fotce. Po asi hodině se vrátila na původní barvy. Chuť zpočátku mírná, ale po pár sekundách hořká. Ještě dodám, že plodnice byla na jednom místě od slimáků vyžrána až k rourkám a tam měla růžovovou barvu.

Hřiby rostly na lokalitě na kraji lesa mezi břízami, semtam habr, lípa a nějaký keřový "*nepořádek*". Půda prakticky bez podrostu, zásadité podloží, jihozápadní svah. Na stejné lokalitě se na velmi malém prostoru tísnily i vzácné druhy - muchomůrka ježohlavá a šiškovitá a hřib satan (na to, že jsem tam šel zkontrolovat jen šiškovitou slušný nález na pár metrech čtverečných Smile).

Trochu jsem to zkoumal a nejvíc mi to připomíná vzácnou foru satana - hlohový.

Přikládám i nějaké fotky. Dvě z nich dost rozmázlé, focené z ruky (začalo silně pršet), jedna lepší, kde jsou vidět i některé popsané znaky.

93.47 kB    
5.8.2011
Snímek 196.jpg
   Snímek 196.jpg

66.32 kB    
5.8.2011
Snímek 195.jpg
   Snímek 195.jpg

70.7 kB    
5.8.2011
Snímek 194.jpg
   Snímek 194.jpg

Do lesa se dá jít vždy. Když tam člověk nenajde houby, tak tam najde houby
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Yohaness

PříspěvekZaslal: pá 05. srpen 2011 21:00 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Mě přijde jako hřib medotrpký.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Roman Manak

PříspěvekZaslal: pá 05. srpen 2011 21:02 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

pá 05. srpen 2011 21:00 Yohaness napsal:
Mě přijde jako hřib medotrpký.

Jo, to je ten jeden z podezřelých druhů, o kterých jsem si myslel, že by to mohl být. Ale přiznám se, že opravdu nevím.

Michal Mikšík

PříspěvekZaslal: pá 05. srpen 2011 22:55 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Ano hřib medotrpký
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Roman Manak

PříspěvekZaslal: so 06. srpen 2011 6:09 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

pá 05. srpen 2011 22:55 Michal Mikšík napsal:
Ano hřib medotrpký

Díky, hned budu klidněji spát. Díval jsem se na mikroznaky a mezi satanem hlohovým a medotrpkým jsou tam jemné rozdíly, že by mi snad ani mikroskop nepomohl Smile

Teri

PříspěvekZaslal: so 06. srpen 2011 12:25 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

No tam by Ti zcela jednoznačně pomohla chuť.
Roman Manak

PříspěvekZaslal: ne 07. srpen 2011 3:53 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

so 06. srpen 2011 12:25 Teri napsal:
No tam by Ti zcela jednoznačně pomohla chuť.

Jo, ochutnal jsem, píši o tom v prvním příspěvku. Možná i to byl jeden z vodících znaků na jehož základě Yohaness a Michal řekli, že je to medotrpký. Dnes (respketive včera, už je po půlnoci) jsem lokalitu navštívil znovu a našel jsem tam 6 plodnic medotrpkého a po důkladném prozkoumání musím říct, že je to opravdu on.

Ale je neuvěřitelné, že se tam na ploše několika málo metrů čtverečných tísní toik vzácných druhů (satan, medotrpký, much. šiškovitá a ježohlavá a navíc jsem tam nově našel i ne zrovna časou kržatku ostnitou). Co mě však mrzí, že tam lidé bezdůvodně ničí tyto houby. Dnes tam bylo 7 rozšlapaných satanů (zůstali jen 3) a poničených několik ježohlavých a jedna šiškovitá - dvě plodnice od předevčíra dokonce zmizely. Že by někdo věděl, že šiškovitá je jedlá a vzal si ji na oběd? Smile

Teri

PříspěvekZaslal: ne 07. srpen 2011 5:59 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Ajo, já jsem si nevšimla, tak pak je to vážně jasný.
No tohle je bohužel častý problém, taky znám lokalitu, kde jsou hřibovité často rozkopané.. Já bych teda šiškovitou nevařila, někde se uvádí že jedlá je, někde že není Smile)
Roman Manak

PříspěvekZaslal: ne 07. srpen 2011 6:05 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

ne 07. srpen 2011 5:59 Teri napsal:
Ajo, já jsem si nevšimla, tak pak je to vážně jasný.

A já jsem si zase nevšiml, že chuť toho medotrpkého se odráží v jeho názvu Smile Pak bych si původně myslel, že je to spíš on než satan hlohový (i když ten medotrpký byl můj druhý vážný kandidát Smile)

Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> Určovna - Vše okolo určování hub Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

Přejdi na:  
Můžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru