Obsah fóra DAMyko
Domov Amatérských Mykologů
Buchwaldoboletus lignicola - Hřib dřevožijný
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> DAtlas - Atlas diskuse
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
no-X
Čestný člen


Založen: 31. 07. 2012
Příspěvky: 1384
Bydliště: jižní Čechy

PříspěvekZaslal: po 11. srpen 2014 23:16 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Gratuluju. Je pěkné vidět, že se v regionu drží. Jedna z mála známějších jihočeských lokalit zanikla nedávno v důsledku těžby dřeva...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Pantáta
Čestný člen


Založen: 08. 11. 2005
Příspěvky: 1583
Bydliště: Praha 6 - Dejvice

PříspěvekZaslal: so 16. srpen 2014 9:47 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Taky se mi povedlo náhodou z kola spatřit u cesty 2 plodnice tohoto zajímavého hřibu (nebo to malé je rozmnožovací orgán?) Very Happy

Smíšený les, růst přímo z kůry na patě stromu živé borovice.

A po hnědákovi v okolí ani památky, takže na nějakou zaručenou symbiózu bych to určitě neviděl Smile



   197.73 kB    
13.08.2014 Třeboňsko
drev.jpg
   drev.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Tori_
Anonymní





PříspěvekZaslal: út 26. srpen 2014 7:19 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Tak jsem ho taky potkala. Smile Suťová jedlobučina s vmíchanými smrky, přibližně 600 m.n.m. Pařez je bez kůry, takže pro mě neurčitelný (ale vzorek dřeva jsem taky vzala). Ty černé mumie nevím jestli je hnědák nebo něco jiného.

Zajímavá věc - plodnice kterou jsem vzala jako doklad měla dost výraznou anýzovou vůni. Má někdo taky takovou zkušenost? V atlasech se většinou uvádí "vůně nevýrazná", ale tohle bylo docela jednoznačné.



   186.57 kB    
Olomoucko, 25.8.2014
IMG_9041_rq.JPG
   IMG_9041_rq.JPG
Návrat nahoru
Michal Mikšík



Založen: 23. 03. 2006
Příspěvky: 810

PříspěvekZaslal: st 27. srpen 2014 13:03 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Co se týče symbiózy s podhobí, tak nedávno bylo prokázáno, že mycelia obou druhů jsou skutečně spojená, ale že nejde pravděpodobně o symbiotický vztah, ale že hřib parazituje na myceliu hnědáka. Na lokalitě nemusí být vůbec plodnice přítomné, stačí jen mycelium, které třeba zrovna plodnice neplodí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mara73



Založen: 19. 12. 2010
Příspěvky: 336

PříspěvekZaslal: po 08. srpen 2016 0:25
  Předmět: Buchwaldoboletus lignicola - Hřib dřevožijný
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Druhá lokalita v okolí Jindřichova Hradce, tentokrát tři dospělé plodnice, největší s kloboukem 6cm v průměru, všechny plodnice měly výrazně podvinutý okraj klobouku. Tentokrát u polorozpadlého asi smrkového pařezu v mladém smrkovém lese, bez hnědáka.


   129.72 kB    
5.8.2016, Jindřichohradecko
h340.jpg
   h340.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
J_Tull



Založen: 07. 10. 2008
Příspěvky: 129
Bydliště: Ševětín

PříspěvekZaslal: po 18. června 2018 11:29
  Předmět: Buchwaldoboletus lignicola - Hřib dřevožijný
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Můj postesk z roku 2014 je už od loňska minulostí. Loni jsem totiž objevil novou lokalitu, kde tenhle hřib roste.
17.9.2017 - 3 plodnice
17.6.2018 - zatím jedna plodnice, tatáž lokalita, ale 100 metrů od loňského místa.
Škrábanec do rourek okamžitě zmodrá, po chvilce téměř zčerná. Na obou místech roste hřib dřevožijný téměř v kořenových nábězích modřínů, ve vzdálenosti asi metr od plodnic hnědáka Schweinitzova. 2017 - u paty obřího modřínu, 2018 - u paty (pravděpodobně) modřínového pařezu.



   191.15 kB    
Českobudějovicko (17.6.2018)
hd4.jpg
   hd4.jpg

   189.23 kB    
Českobudějovicko (17.6.2018)
hd3.jpg
   hd3.jpg

   165.06 kB    
Českobudějovicko (17.9.2017)

habitat 2017
hd2.jpg
   hd2.jpg

   188.75 kB    
Českobudějovicko (17.6.2018)

habitat 2018
hd1.jpg
   hd1.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> DAtlas - Atlas diskuse Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
Strana 3 z 3

 
Přejdi na:  
Můžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Můžeš k příspěvkům připojovat soubory
Můžeš stahovat a prohlížet přiložené soubory