Obsah fóra DAMyko
Domov Amatérských Mykologů
Gomphidius roseus - Slizák růžový
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> DAtlas - Atlas diskuse
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Jirka ZR



Založen: 05. 09. 2009
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: po 21. září 2009 23:24 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Dneska jsem jich našel snad padesát, nevím, zdali se tohle dá klasifikovat jako vzácná houba...Klouzků kravských je všude mraky a mezi jejich hejny je slizáků roseus nepočítaně...Rozhodně spíš najdu růžového, než lepkavého nebo modřínového...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9085
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: út 22. září 2009 7:11 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Vzácný je. Místy může být samosebou hojný jako téměř všechny vzácné houby. Popiš více lokalitu, ať ostatní vědí kde je hledat. Taky by mne zajímalo, jaký je zhruba poměr mezi klouzky a slizáky, tj. kolik klouzků připadá na jednoho slizáka.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
JETHRO
Čestný člen


Založen: 09. 11. 2005
Příspěvky: 1922
Bydliště: Roudnice nad.Labem

PříspěvekZaslal: ne 19. září 2010 0:28 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

mezi kravskýma klouzkama se jich pár najde..


   194.57 kB    
borový porost,okolí Kalešova 18.9.2010
slizák růžový-Gomphidius roseus 4.jpg
   slizák růžový-Gomphidius roseus 4.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jirka Kohl
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 1961
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: po 27. září 2010 8:34 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Tak jsem na ně konečně taky narazil. Zřejmě za to "může" abnormální výskyt klouzků kravských na některých místech v okolí Kladna, kde rostou i v plně uzavřených "čarodějných" kruzích. Přesto připadá jen jeden slizák na zhruba 50 - 60 klouzků.


   189.32 kB    
okolí Kladna - okraj boroviny, v přítomnosti několika desítek klouzků kravských
slizak.jpg
   slizak.jpg

_________________
Jirka Kohl
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Abbadon



Založen: 17. 09. 2010
Příspěvky: 63
Bydliště: Litoměřice

PříspěvekZaslal: pá 30. září 2011 20:39 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

také se mi dnes poprvé zadařilo Smile na cca 20x20m byly desítky klouzků kravských ale jen jedna skupinka čtyř slizáků růžových. fotografie bohužel není Smile protože si na nich užili slimáci pár svých chvilek. Lokalita - Roudnicko .)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jirke
Anonymní





PříspěvekZaslal: po 10. října 2011 19:50 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Nevím, vzácný? Já jej potkávám běžně. Dnes v jednom hnízdě k.kravských 13ks, hned vedle 8 ks, v dalším plácku 7 ks...
Návrat nahoru
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9085
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: út 11. října 2011 8:24 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

po října 10, 2011 6:50 pm Jirke napsal:
Nevím, vzácný? Já jej potkávám běžně. Dnes v jednom hnízdě k.kravských 13ks, hned vedle 8 ks, v dalším plácku 7 ks...


Popiš trochu lokalitu a přibliž místo ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
DavidusCZ



Založen: 06. 10. 2008
Příspěvky: 1111
Bydliště: Chomutov

PříspěvekZaslal: ne 16. října 2011 21:54 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Po vytipování lokality s růstem pár plodnic klouzka kravského ročně, se tam opravdu jeden slizák růžový nacházel. Plodnice mírně za zenitem, ale prvonález, navíc cíleně nalezený potěší vždy. Borovice, písčité podloží.


   131.47 kB    
14.10 2011 Málkov u CV
slizák růžový.jpg
   slizák růžový.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
mara73



Založen: 19. 12. 2010
Příspěvky: 336

PříspěvekZaslal: so 06. října 2012 13:10 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

6.10.2012, okolí Mělníka, borovice + bříza, několik plodnic mezi tisíci kravskými Smile


   133.81 kB    
h48.jpg
   h48.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
wenca



Založen: 16. 09. 2008
Příspěvky: 881
Bydliště: Domažlice

PříspěvekZaslal: pá 19. října 2012 19:30
  Předmět: Gomphidius roseus - Slizák růžový
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Každým rokem jej nacházím na stejném místě, na světlém, jižně skloněném svahu mezi borovicemi. Roste mi tam mezi klouzky kravskými, dneska jsem nalezl celkem 3 plodnice. Osvračín, okres Domažlice.



   82.39 kB    
slizak růžový1.jpg
   slizak růžový1.jpg

   80.26 kB    
slizak růžový 2.jpg
   slizak růžový 2.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
b.gun
Čestný člen


Založen: 08. 10. 2010
Příspěvky: 546
Bydliště: Teplice

PříspěvekZaslal: út 23. října 2012 21:51 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Pro mne osobně to vzácná houba je z čistě pragmatického hlediska - borovice bych v mém domovském lese spočítal na prstech rukou. A i když pod dvěma z nich rostou (celkem nepravidelně) klouzky kravské, slizáka jsem tam nikdy nenašel.
Letos jsem dva objevil při výjezdu mimo domov kousek od cesty pod mladšími borovicemi. Větší z nich rostl přímo uprostřed houfu kl. kravských, bohužel byl dokonale zdecimován slimáky. Druhý miniaturní rostl utlačovaný padlou větvičkou v mechu o pár decimetrů vedle.



   119.69 kB    
26.09.2012 - Žihelský les
Gomphidius roseus.jpg
   Gomphidius roseus.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9085
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: pá 06. září 2013 10:16 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

V sobotu 31.8.2013 jsem procházel lesy kolem obce Brtníky nedaleko Rumburka. Nic nerozstlo. Ale na cestě vyrůstaly čerstvé klouzky kravské, převážně ještě mladinké malinké plodnice. Inu jsem se rozhlédl, zda by nebyl i slizák ... a k mému překvapení byl, a kousek dál ještě jeden. Oba malé, velmi čerstvé, mladinké plodnice do 15 mm klobouky. Porost byl taková všehochuť. Jsem si tak říkal zda rostou neprve plodnice klouzku a pak slizáku a nebo obráceně. Zde to vypadalo, že současně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
no-X
Čestný člen


Založen: 31. 07. 2012
Příspěvky: 1384
Bydliště: jižní Čechy

PříspěvekZaslal: út 16. září 2014 20:59 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Ve skupinách s klouzky kravskými - byly tam od malinkých až po staré. Smíšený les s převahou smrku a borovice.


   196.03 kB    
6. září 2014, Kolenské polesí
SDIM2971_960.jpg
   SDIM2971_960.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9085
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: st 07. října 2015 14:45 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Onehdá jsem brouzdal lesem, kde jsou dvě velikánské kolonie klouzku kravského a téměř pravidelně tam nalézám i slizáka růžového. Onehdá nic. Ani klouzek ani slizák. Ale asi o půl kiláku dále jsem našel na velmi staré cestě kolonii právě rašících klouzků, a vzhledem k tomu jaké nic jsem měl v košíku jsem si řekl, že jich pár vezmu do smaženice. A ejhle, jednoho jsem vytáhl, a kdo se to neskrýval za kloboukem? Slizáček Smile Chvíli jsem ještě cestu procházel nahoru a dolu a nelezl ještě jednoho malého v mechu zcela osamoceného - nechal jsem ho tam a tak jen doufám, že to nebyla holubinka Smile
Z fotky je zřejmé, že slizák může být gastronomicky lepší než klouzek kravský Smile
O vzácnosti slizáka růžového začínám pochybovat - kam vkročím tam je Smile



   113.75 kB    
19.9.2015, Skelná huť (CL), velmi stará cesta, borový les s příměsí mnohých.
Slizak-ruzovy-Klouzek-kravsky.jpg
   Slizak-ruzovy-Klouzek-kravsky.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
MartinKL



Založen: 09. 11. 2005
Příspěvky: 76
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: pá 25. srpen 2017 20:31 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Dnes v okolí Máchova jezera hojně - jednotlivě i ve skupinách s klouzkem kravským a obecným. V jedné skupině i s hřiby smrkovými.
Borové lesy, zejména podél cest.



   196.66 kB    
slizak_ruzovy_dm.jpg
   slizak_ruzovy_dm.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> DAtlas - Atlas diskuse Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Můžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Můžeš k příspěvkům připojovat soubory
Můžeš stahovat a prohlížet přiložené soubory