Obsah fóra DAMyko
Domov Amatérských Mykologů
Biscogniauxia marginata - Káčovka lemovaná
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> DAtlas - Atlas diskuse
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Nezmar



Založen: 11. 10. 2008
Příspěvky: 456
Bydliště: Zaječice

PříspěvekZaslal: po 20. dubna 2009 9:12 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

po 20. dubna 2009 8:03 mat60 napsal:
Jestli to rostlo na jeřábu, to fakt nevím, je to ale možné. Odkorněné klacky jednak moc nepoznám, resp. nejsem si jistý, jestli jeřábový klacek vůbec poznám Embarassed. Na lokalitě je to složité. Je to sesuvné území, močál s množstvím naplavených klacků. Stromy tam jsou zmlazené z pařezů se zbytky různě nakloněných starých stromů. Převažují lípy nad habry.


Na 4 fotce to na ten jeřáb vypadá. Však podle fotky špatně určitelné Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Jirka Kohl
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 1961
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: po 20. dubna 2009 22:33 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

V sobotu jich bylo v okolí Kladna nepočítaně....na lokalitě byly na každým padlým jeřábu.
_________________
Jirka Kohl
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Roman Manak



Založen: 08. 07. 2009
Příspěvky: 1379
Bydliště: Veselí nad Moravou

PříspěvekZaslal: pá 13. ledna 2012 8:54 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

út 18. března. 2008 10:59 Bob napsal:
No vy jste fofrníci!!! Já lítám po webu už dvě hodiny a ani ťuk Sad Prohlédnu ty vaše tipy.

Tuříne: Klacek samosebou mám. Na lokalitě jich bylo mraky - dub, osika, třešeň, okraj lesa. Jirka má možná nějaké přehledové fotky. Chceš-li sebereme další klacek a pošleme vzorek Wink

Mate: Řezy? Shocked Laughing Laughing Laughing Ani omylem. Tyhle konkrétně jsou křehké, jedině je snad zkusit zalít do toho vosku či tak něco. Tyhle jsem konkrétně udělal následovně. Vzal jsem jednu plodničku a na podložním sklíčku jsem jí trochu nadrobil pinzetou, jehlou, skalpelem. Hodil jsem sklíčko pod mikroskop (4x dole 10x nahoře) a vyhledat kousky z kterých koukaly vřecka, a pomocí jehly si je nastrkal stranou. Pak jsem šel pod lupu (10x) a přenesl ty kousky na nové sklíčko a znovu se snažil "černotu" trochu oddrobit a odsunout stranou pryč ze sklíčka. Pak jsem dal činidlo, krycí, přimáčkl a hotovo. Šlo to překvapivě "snadno" - na rozdíl od kloubnatek se ta černota hezky oddělovala. Navíc to vypadá, že v té skořápce je ještě jakási blanka (viz. ta nezaostřená část na první fotce) a teprve v ní je ten "poklad".


Je vidět, že i po letech jsou některá témata aktuální. Čeleď Xylariaceae je mi víc než sympatická a tento návod mi hodně pomohl. Jen škoda, že ostatní Biscognauxie jsou docela vzácné

_________________
---
RAM

Do lesa se dá jít vždy. Když tam člověk nenajde houby, tak tam najde houby
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Roman Manak



Založen: 08. 07. 2009
Příspěvky: 1379
Bydliště: Veselí nad Moravou

PříspěvekZaslal: út 05. února 2013 21:28
  Předmět: Biscogniauxia marginata - Káčovka lemovaná
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Je to sice jedna z hojných káčovek u nás, ale dosud mi unikala. Ale konečně jsem ji před pár dny našel. Rostla docela hojně v listnatém lese na padlých kmíncích a větvích jeřábu.


   166.87 kB    
1.2.2013, Veselsko
130201_08_Biscogniauxia marginata_zz.jpg
   130201_08_Biscogniauxia marginata_zz.jpg

   157.38 kB    
1.2.2013, Veselsko, stará stromata na odkorněném padlém kmínku
130201_10_Biscogniauxia marginata_zz.jpg
   130201_10_Biscogniauxia marginata_zz.jpg

_________________
---
RAM

Do lesa se dá jít vždy. Když tam člověk nenajde houby, tak tam najde houby
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bob
Site Admin


Založen: 04. 11. 2005
Příspěvky: 9085
Bydliště: Kladno-Mimoň

PříspěvekZaslal: po 17. března. 2014 10:04 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Tak jsem byl včera obhlídnout lokalitu. Okometricky se zdá, že káčovka popolezla kousek dál, a v tamním osikovišti je na každém druhém klacku. Výhledově to ověřím jak co do dřeviny, tak co do druhu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
no-X
Čestný člen


Založen: 31. 07. 2012
Příspěvky: 1384
Bydliště: jižní Čechy

PříspěvekZaslal: so 21. října 2017 21:38
  Předmět: Biscogniauxia marginata - Káčovka lemovaná
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Přidávám pár fotek káčovky lemované, kterou jsem našel na zakleslých větvích třešně na hrázi rybníku s duby. Plodnice na prvním snímku vypadaly obvykle, ale na jedné větvi (2. a 3. snímek) se lišily, neprorážely kůru jednotlivě, ale ve skupinách, byly spíše podlouhlé a mladší z nich měly okraj trochu podobný jako káčovka jeřábová. Výtrusy ale mají stejné, široce elipsovité, skoro kulaté, na pólech oblé, nezašpičatělé, takže by to všechno měla být káčovka lemovaná. Zajímavé bylo to, že dužnina z těch protáhlých plodnic mi přebarvila kresylovou modř metachromaticky (fialově), kdežto dužnina z klasických plodnic ne (zůstala modrá). Předpokládám, že jde o důsledek stáří plodnic, které už byly vyluhované.


   196.62 kB    
21. říjen 2017, hráz rybníku u Č. Budějovic, vzdušná strana, zakleslý kmínek či větev třešně ptačí
SDIM5749_960.jpg
   SDIM5749_960.jpg

   198.27 kB    
SDIM5755_960.jpg
   SDIM5755_960.jpg

   198.02 kB    
SDIM5758_960.jpg
   SDIM5758_960.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> DAtlas - Atlas diskuse Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
Strana 3 z 3

 
Přejdi na:  
Můžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Můžeš k příspěvkům připojovat soubory
Můžeš stahovat a prohlížet přiložené soubory