Obsah fóra DAMyko
Domov Amatérských Mykologů
Výskyt ohnivců na vápencovém (zásaditém) podloží
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> Mykologie - trochu vědečtější diskuze
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Lupo
Site Admin


Založen: 08. 11. 2005
Příspěvky: 2312
Bydliště: Chomutov

PříspěvekZaslal: čt 24. ledna 2008 22:04
  Předmět: Výskyt ohnivců na vápencovém (zásaditém) podloží
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Zrovna včera jsme s Davidusem po mailu rozebírali kam na Ohnivce. Nedalo mi to a sepsal jsem si všechny zde publikované oblasti výskytu těchto hub a porovnal je s geologickou mapou a tady je výsledek:

Český kras - vápenec
České středohoří - vulkanity, vápenec
Brněnsko - Moravský kras - vápenec
Praha, Chuchelský háj - vápenec
Solnice - slínovec,vápenec
Kravaře - spraš (obsahuje příměs vápence)
Lískovec - pískovec, jílovec, vápenec

a dneska na nahouby.cz

Chrastava - a v geologické mapě na uvedeném místě co jiného než zase vápenec

Takže otázka "ohnivec = vápenec" ?


Naposledy upravil Lupo dne út 29. ledna 2008 10:57, celkově upraveno 2 krát
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Martin Kříž



Založen: 08. 11. 2005
Příspěvky: 2638
Bydliště: Ústí nad Labem

PříspěvekZaslal: čt 24. ledna 2008 22:32 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Nejprve bych trochu hnidopišsky poznamenal, že by bylo vhodnější posuzovat to druh od druhu. Taky se nezeptáš "hřib = vápenec".
Píšu to proto, že podle Barala se v tom právě jednotlivé druhy liší. Např. u S. coccinea uvádí naplaveniny. Jinak ale souhlasím, bavíme-li se zejména o S. austriaca, že vyžaduje zásadité podklady.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Lupo
Site Admin


Založen: 08. 11. 2005
Příspěvky: 2312
Bydliště: Chomutov

PříspěvekZaslal: čt 24. ledna 2008 23:00 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

No já to popravdě strčil do jednoho pytle schválně, neboť mi vychází, že ten vápenec je naprosto všude, kde je i ohnivec a to jakýkoliv, ale mohu to upřesnit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Martin Kříž



Založen: 08. 11. 2005
Příspěvky: 2638
Bydliště: Ústí nad Labem

PříspěvekZaslal: čt 24. ledna 2008 23:19 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

čt ledna 24, 2008 10:00 pm Lupo napsal:
No já to popravdě strčil do jednoho pytle schválně, neboť mi vychází, že ten vápenec je naprosto všude, kde je i ohnivec a to jakýkoliv, ale mohu to upřesnit.

Pakliže myslíš i zimní, tak u nás se moc o vápenci hovořit nedá. Brát to podle jednotlivých druhů je velmi vhodné zejména z důvodu další typologie lokalit, kde jsou již rozdílnosti zásadní.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Lupo
Site Admin


Založen: 08. 11. 2005
Příspěvky: 2312
Bydliště: Chomutov

PříspěvekZaslal: pá 25. ledna 2008 0:15 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Ohnivec zimní
Chrastava - vápenec
Praha, Chuchelský háj - vápenec
?České středohoří - vulkanity, vápenec

Ohnivec rakouský
?Brněnsko - dost široký pojem, ale vápence a spraše tam jsou také
Staříč - vápenec
Český kras - vápenec
Lískovec - pískovec, jílovec, vápenec
?Mimoň - spraše s CaCO3, vrstvy vápnitých jílovců v pískovcích
Roudnicko - i zde jsou k nalezení vápence, slínovce, opuky
Solnice - slínovec,vápenec
Kravaře - spraš (obsahuje příměs vápence)

Ohivec černý
?Brněnsko - dost široký pojem, ale vápence a spraše tam jsou také
Český kras - vápenec
?Brdy - výjimka potvrzující pravidlo, tady nic s vápencem není, ale kdoví kde to Boletus byl, taky je to hodně velká oblast.

Ohnivec šarlatový
Křivoklátsko - vápenec
Hrochův Týnec - spraš s CaCO3, vápnité jílovce, slínovce, o kus dál i vápence

Ten vápenec se z toho prostě nevykroutí, ale musím přiznat, že některá určení lokalit zabírají velikost okresu a museli by to potvrdit jednotliví autoři nálezů. V každém případě tam ten vápenec, nebo něco podobného je vždycky nablízku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Martin Kříž



Založen: 08. 11. 2005
Příspěvky: 2638
Bydliště: Ústí nad Labem

PříspěvekZaslal: pá 25. ledna 2008 0:56 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Podle které geologické mapy to zjišťuješ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Lupo
Site Admin


Založen: 08. 11. 2005
Příspěvky: 2312
Bydliště: Chomutov

PříspěvekZaslal: pá 25. ledna 2008 1:10 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

čt 24. ledna 2008 23:56 Martin Kříž napsal:
Podle které geologické mapy to zjišťuješ?

Na mapovém serveru České geologické služby - www.geology.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Martin Kříž



Založen: 08. 11. 2005
Příspěvky: 2638
Bydliště: Ústí nad Labem

PříspěvekZaslal: pá 25. ledna 2008 1:36 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Na ten mapový server ČGS jsem si kliknul a celou dobu jsem zkoušel něco zjistit, ale jako obvykle se mi to nepodařilo. Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Lupo
Site Admin


Založen: 08. 11. 2005
Příspěvky: 2312
Bydliště: Chomutov

PříspěvekZaslal: pá 25. ledna 2008 8:48 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Postup je následující:
www.geology.cz
Informační služby - Mapový server (fialové texty)
Vhledávání v geodatabázích ČGS - Geoinfo (zelené texty)

- Zvolit velikost okna aplikace a Spustit aplikaci
- V aplikaci zvolit Administrativní jednotky a nechat si najít obec, okres nebo kraj
- Nahoře změnit podklad na Topo ZM 1:50000 (zobrazí se ale jen od určitého měřítka)
- Vpravo ve Vektorových vrstvách rozbalit podnabídky GeoČR 50
- označit kulatý přepínač u "plochy", v této vrstvě budem hledat informace
- Ikonami vlevo + - a packa vyhledáme objekt zájmu
- Vlevo aktivujeme ikonu "černé i" a kliknutím na požadovaný útvar zobrazíme podrobné informace
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mat60
Čestný člen


Založen: 02. 12. 2005
Příspěvky: 2571
Bydliště: Paskov

PříspěvekZaslal: pá 25. ledna 2008 9:53 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Lupo nechci ti moc brát iluze, ale odečítat něco z map 1:50 000, když ani neznáš přesnou lokalizaci je strašidelně zavádějící.

Ten ohnivec z Lískovce rostl na recentních??? náplavech - povodňové hlíny + štěrk údolní terasy. Ty otazníky proto, že to tam bylo před cca 20 léty přebagrované při regulaci řeky. (Lískovec - pískovec, jílovec, vápenec -> nějakých 300 m vedle).

Staříč - vápenec. To je snad správně, neboť to rostlo na okraji zasutěného agrárního lůmku na těšínský vápenec. Problém je, že vápence tam tvoří jen max. 10 m vrstvy a čočky v jílovcích.

Kravaře - spraš (obsahuje příměs vápence). Jenže sprašové hlíny (transformované - vyluhované spraše) na ostravsku jsou hodně kyselé a příměs vápence neobsahují ani ve stopách. Ale na druhou stranu, na hlučínsku se údajně, podle literatury ostrůvkovitě objevují i vápnité sprašové hlíny. Hledal jsem je, měřil pH a dosud nenašel. všechny měly pH kolem 4-4.5.


I když se vazba ohnivců na vápnité podloží traduje, nějak mi unitá přímá souvislost. Ohnivce přece rostou na dřevu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Lupo
Site Admin


Založen: 08. 11. 2005
Příspěvky: 2312
Bydliště: Chomutov

PříspěvekZaslal: pá 25. ledna 2008 13:52 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Jasně, že je to bez přesného prozkoumání dané lokality zavádějící, podmínky tam můžou být dost rozdílné od toho co ukazuje mapa tohoto měřítka, ale v celkovém pohledu ČR je nápadné, že vápenec byl vždy "poblíž místa činu", pokud nebyl přímo "na místě". I recentní naplaveniny včetně těch přebagrovaných mají jistě někde svůj původ, ale to bez znalosti poměrů v konkrétní lokalitě posoudit moc nejde. Třeba ani nejde přímo o přítomnost samotného vápence na konkrétním místě, ale o nějakou jeho fyzikální, nebo biologickou vazbu, která je přenášena i na "dřevo" v širším okolí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Martin Kříž



Založen: 08. 11. 2005
Příspěvky: 2638
Bydliště: Ústí nad Labem

PříspěvekZaslal: pá 25. ledna 2008 16:07 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

pá ledna 25, 2008 7:48 am Lupo napsal:
Postup je následující:
www.geology.cz
Informační služby - Mapový server (fialové texty)
Vhledávání v geodatabázích ČGS - Geoinfo (zelené texty)

- Zvolit velikost okna aplikace a Spustit aplikaci
- V aplikaci zvolit Administrativní jednotky a nechat si najít obec, okres nebo kraj
- Nahoře změnit podklad na Topo ZM 1:50000 (zobrazí se ale jen od určitého měřítka)
- Vpravo ve Vektorových vrstvách rozbalit podnabídky GeoČR 50
- označit kulatý přepínač u "plochy", v této vrstvě budem hledat informace
- Ikonami vlevo + - a packa vyhledáme objekt zájmu
- Vlevo aktivujeme ikonu "černé i" a kliknutím na požadovaný útvar zobrazíme podrobné informace

Děkuji, vidím, že bych na to možná sám vůbec nepřišel...

Hledal jsem něco k ohnivcům zimním na Ústecku, našel jsem: kamenitý až hlinito-kamenitý sediment (z toho ale nevím, jak je to s pH...), a na druhé lokalitě vulkanit - bazaltoid (zde podle názvu tuším, že by to mohlo být zásaditější) ... Tedy najdu někde bližší popis těch hornin atd. zejména s aspektem jejich pH? Pořád se mi to zdá jen přibližné, trochu mě trápí, že se v tom neorientuji více, např. pH půdního krytu, tuším-li správně, může být odlišné od podkladu, zejména při rozkladu různých rostlinných či dřevních zbytků... Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Lupo
Site Admin


Založen: 08. 11. 2005
Příspěvky: 2312
Bydliště: Chomutov

PříspěvekZaslal: pá 25. ledna 2008 17:08 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Tuším, že bazalty obsahují vysoký podíl vápenatého živce, to bude určitě vědět Mat.

S tím kamenitým sedimentem bych se zkusil kouknout co se nachází v místech odkud by teoreticky mohl pocházet (proti proudu, proti svahu). To lze ale použít pouze u mladých sedimentů, v minulosti mohl být tvar povrchu úplně jiný a zdroj sedimentu podle jeho současné podoby takhle jednoduše určit nelze. Ale jak píše Mat, může to být také úplně mimo rozsah podrobnosti mapování a jeho zobrazení v daném měřítku a "stopro" by bylo pouze určit z čeho se ten sediment skládá přímo na daném místě a ještě přeněji, z čeho se skládá půda, která na něm leží, jak píšeš ty.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Martin Kříž



Založen: 08. 11. 2005
Příspěvky: 2638
Bydliště: Ústí nad Labem

PříspěvekZaslal: pá 25. ledna 2008 22:55
  Předmět: Re: Výskyt ohnivců na vápencovém podloží
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

čt ledna 24, 2008 9:04 pm Lupo napsal:
Chrastava - a v geologické mapě na uvedeném místě co jiného než zase vápenec

Na lokalitě ohnivce zimního nedaleko Chrastavy, kde jse ho vloni fotil, je podle geologické mapy metadroba, fylit. Tak to mi neříká vůbec nic. Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Lupo
Site Admin


Založen: 08. 11. 2005
Příspěvky: 2312
Bydliště: Chomutov

PříspěvekZaslal: so 26. ledna 2008 19:19 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Jo, máš pravdu, ona jim ta aplikace na ČGÚ někdy blbne a posune polohopis vůči geologické mapě. To vápencové těleso je ve skutečnosti na protějším kopci (pokud mluvíme o tom samym fleku). Celý Ještědský hřbet je ale pěkná "bramboračka" s výskytem nudliček vápence na hranici zobrazení v mapě tohoto měřítka, tak bych se moc nedivil, kdyby tam něco bylo. Např. na nedalekých kopcích, kterým dal vápenec jméno ho podle mapy teda moc není, ale těžil se tam.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> Mykologie - trochu vědečtější diskuze Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Můžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru
Můžeš k příspěvkům připojovat soubory
Můžeš stahovat a prohlížet přiložené soubory