Obsah fóra DAMyko
Domov Amatérských Mykologů
PĚSTOVÁNÍ HUB DOMA
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  Další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Pepas

PříspěvekZaslal: ne 30. července 2006 14:05
  Předmět: Nádherné hlívy
Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Ty hlívy ústřičné jsou skutečně nádherné. Je to naočkováno doma?
S Hlívou miskovou jsou problémy. Říkal mi to pan Václavík. Je to šéf firmy, která prodává hotové sadby. Chtěli je prodávat ve velkém, ale je prý tam problém s vlhčením a já eště nevím s čím. Taky prý jim vyrostlo jen pár trsů.
V zahraničí ji pěstují ve sklenicích - viz obrázek, co jsem stáhl z webu.
Na Slovenku je zákonem chráněná - myslí se tím v přírodě - a pokuta je 1700 korun za plodnici.

25.88 kB    
hliva_miskova.jpg
   hliva_miskova.jpg
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
empe

PříspěvekZaslal: ne 30. července 2006 14:19 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Je to naočkované doma a i sadba je dělaná doma. Druhá hlíva je máčková,ale je pravda že hlíva nálevkovitá se taky nevedla.

Pro oko ještě jednou Hl.ústřičná

67.51 kB    
Hl.ústřičná.jpg
   Hl.ústřičná.jpg
Pepas

PříspěvekZaslal: ne 30. července 2006 14:30
  Předmět: Nádherné

Je to fakt super. Chtělo to ale ten pytel vytáhnout na světlo boží. Lépe by vynikla krása hub. Hlívy se nádherně fotografují, ale musí být dost velká clona, aby hloubka ostrosti zvládla celý trs.
Navíc ten obrovský pytel... Je to fantastické!
Chci to také zkusit do slámy. U nás teď začínají žně, tak si nějakou slámu opatřím a zaočkuju. Přijde to neskutečně levněji. Sláma - zdarma, pytel - 20 korun, sadba - 90 korun. Když to koupím, tak kostka přijde asi na 150 - do 280 korun. A to je tak třetinová velikost, jako máš ty.

Píšeš, že sadba byla dělána doma? Fakt si dělal sadbu DOMA? To by mě teda zajímalo jak.

Nebyl problém s propařováním slámy? Dával jsi nařezanou nebo drcenou slámu. Ale vidím, že asi nařezanou. Kolik sadby jsi tam dal a kolik bylo slámy? Myslím, že ten pytlík sadby, co se prodává, má půl kila.
Jinak pořád zalévám větve s naočkovanou hlívou a doufám, že na podzim něco sklidím.
Pepas

PříspěvekZaslal: ne 30. července 2006 14:56
  Předmět: Když se to sejde

Hezké je, když zarodí několik druhů najednou. Mně se to zatím povedlo loni s Hlívou ústřičnou a Shiitaké.

132.05 kB    
HLIVA1URODAA2SHIITAKE9-7.JPG
   HLIVA1URODAA2SHIITAKE9-7.JPG
empe

PříspěvekZaslal: ne 30. července 2006 15:19 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Sadba je opravdu dělaná doma ,ale dělal ji brácha, který už se konečně taky zaregistroval, takže se určitě určitě brzo zapojí do diskuze.
Jinak sláma je lépší řezaná,ale dáváme i neřezanou.(nechce se nám točit klikou ne řezačce)
Pařím tak že slámu nandám do pytle a zaleju vařící vodou. Druhý den ustřihnu rohy pytle a voda vyteče. Potom slámu vysypu na plachtu nechám okapat, pěchuju do pytle a průběžně prosypávám sadbou. Sadbu dávám od oka tak přesné množství nevím, myslím ale že půl kila tak asi na 1,5-2 pytle
Při větším množství se dá pařit i tak že se sláma nandá do plechového sudu zaleje se vodou a zatopí se pod ním, přivede se do varu a pak se nechá vychladnout.
Pepas

PříspěvekZaslal: ne 30. července 2006 15:34
  Předmět: Sadba hlívy

Počkej, možná se pletu, ale vy jste doma asi dělali substrát - tedy slámu a do ní jste nasázeli koupenou sadbu. Pořád totiž nemůžu uvěřit tomu, že by se v domácích podmínkách dala udělat samotná sadba - tedy zrníčka naočkovaná zárodky hlívy. Je to tak, nebo jste si doma udělali i ta zrnka?
empe

PříspěvekZaslal: ne 30. července 2006 21:11 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Opravdu jsme si dělali doma i ta zrnka....

Na začátku jsme si koupili sadbu hlívy ústřičné,poté se bratr rozhodl,že ji bude dělat sám.Je to sice dost náročné na čistotu a vlastně na všechno,ale nakonec vyrobil sadbu i v paneláku.Od té doby mu důvěrně říkáme mladý chemik.
Pepas

PříspěvekZaslal: ne 30. července 2006 21:21
  Předmět: Smekám

Já jsem se domíval, že doma ty laboratorní podmínky nelze dodržet. Můžeš napovědět více?
Jinak fakt smekám před Vašim uměním klobouk. Fantastické!
empe

PříspěvekZaslal: ne 30. července 2006 21:36 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Nevím úplně přesně, ale ze starý televize si udělal sterilní prostředí, pak sehnal pár pomůcek, proso, nebo pšenici a už to jelo.

Dneska jsem s ním mluvil, slíbil že se co nejdříve ozve a vysvětlí co a jak přesně dělá. Ale musím přiznat že je fakt machr, já bych tu trpělivost asi neměl.
Sley
Čestný člen

PříspěvekZaslal: po 31. července 2006 7:04 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

No vida, jak se nám tohle téma hezky rozjelo Smile

Pánové, rád bych vás poprosil o jedno (ale vím, že je to asi hodně práce): Mohli byste po skončení letošní sklizně napsat jakési shrnutí, pro nás ostatní? Myslím jako praktické zkušenosti (i špatné) a rady... (např. sadba od firmy XY, naočkováno v březnu na 3 měsíce starý kmen buku, první sklizeň v červnu, ale malá apod.) - po letošním houbovém fiasku jsem pevně rozhodnut, že příští rok se po letech opět pustím do domácího pěstování - teď je mnohem větší výběr, tenkrát, když jsem to jako mladej kluk zkoušel (před 15 - 20 lety) se dala sehnat jen hlíva ústřičná a žampióny, ale teď je to jiný kafe. Rád bych zkusil Shiitake a mým snem je vypěstovat si doma Opěnku, protože to je jedna z mých nejoblíbenějších hub i v lese...

Jo, a co kdybychom toto téma přejmenovali z "Hlívy doma" na "Houby doma", aby se pro každou houbu nemuselo zakládat vlastní fórum a člověk nemusel furt někam překlikávat? Třeba tu Límcovku bychom mohli klidně přesunout sem? (i když Bob doporučuje mít pro každou houbu sólo téma).

Jinak, Pepasi, u vás v Brandejse v pátek hezky zapršelo, co? Smile
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Mlan

PříspěvekZaslal: po 31. července 2006 15:03 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Zdravím všechny, konečně se mi podařilo zaregistrovat se a tak mohu uvést také svou trošku. Jak uváděl EMPE, tak si opravdu vyrábím sadbu hub sám, dělám zejména sadbu hlívy. Zkoušel jsem úspěšně i límcovku, viz obrázky od empeho. Mohu časem uvést i podrobnosti jak sadbu připravuji v podmínkách panelákového bytu s pomocí tlakového hrnce. Zatím připojuji foto, jak to dopadne, když se "pořádná" sadba ve správný čas a správně naočkuje do správných pařezů.

99.33 kB    
041.jpg
   041.jpg
empe

PříspěvekZaslal: út 01. srpen 2006 17:22 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Opeňku mám dva roky naočkovanou v bukovém polenu. Na podzim mi vyrostl malý trs asi 8 plodnic. Letos zatím nic uvidím na podzim.

Jinak jsem ještě pěstoval Penízovku sametonohou, ta mi roste už asi 3 roky na březovém špalku (průměr asi 10 cm).

Ucho jidášovo se mi moc nevedlo, naočkované větve mi chytly nějakou zelenou plíseň.

Podhoubí jsme kupovali od firmy Mycelium Wolf výrobna sadby hub Kvasejovice 36, 257 91 Sedlec-Prčice 1, tel.317834007. Firma zasílá sadbu na dobírku.

Mlan ještě ve výčtu úspěchů zapoměl že se mu podařilo udělat sadbu Kotrče kadeřavého a Penízovku smrkovou. Kotrče jsme naočkovali v lese kolem i do kořenu borovice, ale už je to asi 3 roky a zatím nic nevyrostlo.
Pepas

PříspěvekZaslal: po 07. srpen 2006 19:12
  Předmět: Hlívy experimentálně

Když jsem se někdy v březnu začetl do odborné literatury o pěstování hub, měl jsem zrovna k dispozici a čtvrt kila saby Hlívy ústřičné. Slámu jsem neměl, tak jsem zkusil experiment s pilinami. Substrát v sáčku na tlačenku se hezky formoval. Hnědé piliny chytily bílou barvu a mycélium prorůstalo. Doufal jsem....

85.24 kB    
Dnes - 7. 8. 2006 jsem uviděl pro mě malý zázrak. V pytli začaly rašit trsy hlív.
HLINA_PILINY_4_7_8_2006.jpg
   HLINA_PILINY_4_7_8_2006.jpg

55.66 kB    
konec června 2006
HLIVA_PILINY_30_6_2006.jpg
   HLIVA_PILINY_30_6_2006.jpg
Sley
Čestný člen

PříspěvekZaslal: út 08. srpen 2006 6:22 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

Tohle vypadá dost zajímavě, aspoň teda pro mě, protože zatímco slámu ani nevím, kde bych měl shánět, pilin mám dostatek (teplejší polovinu roku bydlíme na chatě u lesa, kde topíme dřevem, takže o piliny nouzi nemám). Pepasi, myslíš, že je důležité, z jakého stromu ty piliny pocházejí? A upravoval jsi je nějak (myslím propařování apod.)?
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
SUPERTRUPIK
Anonymní

PříspěvekZaslal: út 08. srpen 2006 19:40 Odpovědět s citátem Url adresa tohoto příspěvku

út 08. srpen 2006 7:22 Sley napsal:
Tohle vypadá dost zajímavě, aspoň teda pro mě, protože zatímco slámu ani nevím, kde bych měl shánět, pilin mám dostatek (teplejší polovinu roku bydlíme na chatě u lesa, kde topíme dřevem, takže o piliny nouzi nemám). Pepasi, myslíš, že je důležité, z jakého stromu ty piliny pocházejí? A upravoval jsi je nějak (myslím propařování apod.)?

je jedno zda je to sláme či piliny. Obojí je možné. Zkoušel jsem i dřevěné piliny a vše se musí desinfikovat sterilizací (horná voda - však to znáte). I dávkování je dané. Asi neštete návody. Je to podle hmotnosti substrátu. A je celkem jeno zda je toho málo - ono to stejnak někdy proroste. Všaobecně platí čí je to více nařezané tím je to intenzivnější a více to jakoby plodí (do kvality). Pozor však na zelenou mrchu plseň, tu jsem porkal vždycky a téměř všude.

Ještě k malému chemikovi. Viděl jsem dva návody jak udělat vlstaní zrnitou sadbu (říkate zrnkovou). Tyto skvělé návody jsou určeny
predevším pro halicinogení houbičky, ale proč to nezkusit i na ryze jedné houby jako je žampion a hlíva.

PS: jsem tady první den a už žvaním jak Palacký.
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
odeslat nové téma   Odpovědět na téma   Obsah fora -> Pěstírna - Pěstování hub Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  Další
Strana 2 z 11

Přejdi na:  
Můžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru