Obsah fóra DAMyko
Domov Amatérských Mykologů
Navigace
» Domů
» Noviny
» Fórum
» Atlas hub
» Houbař
» Mykolog
» Kuchař
» Uživatelé
» Nápověda
» Hledat

Houbolov září 2021
Boletus edulis - Hřib smrkový
Září. Měsíc, na který se těší tisíce milovníků hub a houbiček v republice. Hřib smrkový (Boletus edulis) je naše nejznámější, nejoblíbenější a nejčastěji sbíraná hřibovitá houba, kterou mnozí houbaři označují jako pravák, bílý hřib, nebo hřib pravý. Kulinářsky velmi cenný a všestranně využitelný (smaženice, obalovaný v trojobale, sušený na tenké plátky a mladé plodnice se nakládají do sladkokyselého nálevu). Roste velmi hojně od června do října, v lesích všech typů (jehličnatých i listnatých), ale nejhojněji asi v mladých smrčinách. O své nálezy se podělte zde...

Odkazy
Houbařské stránky
» Nahuby.sk
» Nagrzyby.pl
» Nahouby.cz
Mykologické stránky
» Česká mykologická společnost
» Česká vědecká společnost pro mykologii
» BioLib.cz
» Ascofrance.com
» Fungorum.org
» Mycobank.org
» Atlas houbových organismů
» Mykologie PřF JU
» Octospora.de
Stránky registrovaných uživatelů
» Mykologie.eu (Roman Maňák)
» Atlashub.net (Zdena Krispínová)
» Lactarius web
» Na houby s Joskou
» Houbaření.cz
Vítejte na stránkách,
věnovaných houbám, houbařům, houbaření, mykologii a všemu, co má s tímto tématem alespoň trochu společného. Cílem stránek je být místem pro odpočinek, získávání informací, spolupráci a komunikaci s ostatními amatérskými i profesionálními zájemci o mykologii. Tohoto je dosaženo jen díky Vašim příspěvkům do diskuzních fór a dalších částí těchto stránek, za což Vám děkujeme a těšíme se na další. Nabízíme rovněž pomoc s realizací Vašich myšlenek a projektů. Registrace a přihlašování umožňují přístup k některým velmi užitečným funkcím (doporučujeme).

 Kalendář akcí pro následujících 30 dní Zobrazit 7 dní      
Výstava hub
 24.09.2021 - 26.09.2021 MK Choceň (na zámku v Chocni)
Výstava hub
 07.10.2021 - 09.10.2021 MK Hradec Králové (Muzeum východních Čech, Hradec Králové)

Noviny - Posledních 7 zpráv, Více zpráv », Celý archív »
Gomphidius roseus - Slizák růžový
Po pár letech jsem ho opět objevil. Zdá se, že v letech kdy roste dost klouzku kravského, je jeho výskyt prakticky jistota.
Diskuse » Zaslal: MartinKL @ ne 12. září 2021 18:07
Ascocoryne turficola - Čihovitka blatní
Saprotrofní askomycet rostoucí na rašeliništích od vrchovišť po slatiniště, od nižších poloh do hor. Většinou roste v mokrém rašeliníku, ale nevadí mu asi ani ploník a jiné druhy vlhkomilných mechů. Ze substrátu může vystupovat pouze vrchol plodnice se zeleným theciem. Zdá se, že na příhodných stanovištích může růst o začátku léta do zámrazu. Červený seznam: CR. Druh navržený k ochraně. Aktuálně roste, takže je vhodná doba pro hledání nových lokalit. Třeba nějakou najdete (a ne jako já, který jsem se nechal dovést k ploše a jen jsem si našel skupinku k focení).
Diskuse » Zaslal: no-X @ čt 09. září 2021 22:34
Bankera violascens - Bělozub nafialovělý
Pro srovnání ještě vzrostlé plodnice, které na výšku přesahovaly borůvčí a které vlivem suchého větru šupinovitě rozpraskávaly. Stejné polesí jako v předchozím příspěvku, jen jiná partie. V okolí začínající Hydnellum scrobiculatum, usychající Lactarius trivialis a spousty šiškovců.
Diskuse » Zaslal: no-X @ so 04. září 2021 22:02
Lactarius mammosus - Ryzec libovonný
Menší až středně velký ryzec rostoucí v mykorhize se smrky a borovicemi, především na vlhčích stanovištích: břehy potoků, rašelinné a podmáčené smrčiny, kolem louží na lesních cestách, v bývalých pískovnách... Za dlouhodobě vlhkého počasí se ale může objevit leckde.

Klobouk matný, šedohnědý s nafialovělým nebo namodralým odstínem (po oschnutí mizí), většinou s hrbolkem. Lupeny naokrovělé, třeň s pleťově naoranžovělý (po oschnutí spíš bělavý nebo bledě šedohnědý). Většinou voní sladce po kokosu, ale v průměru méně výrazně než Lactarius glyciosmus - ryzec vonný (ten bývá méně statný, světlejší a roste pod břízami).
Diskuse » Zaslal: no-X @ po 30. srpen 2021 19:54
Ramaria testaceoflava - Kuřátka rýhovaná
Podrobný popis kuřátek rýhovaných naleznete v článku Oldřicha Jindřicha Ramaria testaceoflava - kuřátka rýhovaná, několik poznámek k novému druhu pro mykobiotu České republiky, Mykologické listy, Praha, no 137, str.43-47, 2017. Článek je zde.
Diskuse » Zaslal: Radek Doležal @ út 24. srpen 2021 17:48
Sparassis brevipes f. nemecii - Kotrč Němcův
Na kořenových nábězích vzrostlé jedle.
Diskuse » Zaslal: Radek Doležal @ út 24. srpen 2021 16:59
Cortinarius limonius - Pavučinec žlutoplavý (citronový)
Vzácnější až roztroušeně se vyskytující pavučinec rostoucí v podmáčených smrčinách, případně i v podhorských smrčinách, pokud je půda dlouhodobě zásobena větším množstvím vláhy. Nápadný žlutými, žlutorezavými a v mládí až žlutooranžovými tóny a poměrně sytě žlutými lupeny. Na podobných stanovištích roste i pavučinec skvělý / výjimečný (Cortinarius rubellus), který má méně žlutých tónů, tmavší lupeny, zahrocenější vrchol klobouku. Červený seznam: VU. Určení potvrdil M. Beran.
Diskuse » Zaslal: no-X @ ne 22. srpen 2021 22:57
Více zpráv - Noviny »
 Anonymní
Ještě nemáte uživatelské jméno a heslo?

Můžete se zaregistrovat ZDARMA

Být registrovaným uživatelem je výhodné
 
Přítomní uživatelé
nikdo není přítomen, 0 skrytých a 5 Anonymních

Přihlášení
Uživatel:

Heslo:

 Pamatovat si mě


Zapoměli jste svoje heslo ?
Počasí - Meteogram

Hledej

Anketa
Mykofilatelie aneb houby na poštovních známkách. Sbíráte houby nejen v lese, ale třeba i na poštovních známkách?

ano, známky sbírám [0]
vím o tom, ale známky nesbírám [2]
ne, známky nesbírám [1]

Pro hlasování, musíte být přihlášen