Obsah fóra DAMyko
Domov Amatérských Mykologů
Navigace
» Domů
» Noviny
» Fórum
» Atlas hub
» Houbař
» Mykolog
» Kuchař
» Uživatelé
» Nápověda
» Hledat

Houbolov leden 2022
Ciboria coryli - Jehnědka lísková
Leden je prvním měsícem v roce a je měsícem ledu a sněhu. Za příznivého počasí, kdy nemrzne a není souvislá vrstva sněhu, se můžeme podívat po houbách. V listí, pod lískou (Corylus avellana), na starých jehnědách můžeme najít jehnědky. Jehnědka lísková (Ciboria coryli) je drobná vřeckovýtrusá houba rostoucí v zimě a časně na jaře na loňských samčích jehnědách lísek. Zaměnit se dá za velmi podobnou a na lískových jehnědách také rostoucí jehnědku olšovou (Ciboria amentacea), která se odlišuje menší velikostí výtrusů. Podrobněji zde.
Na jehnědách bříz (Betula) se můžeme setkat s jehnědkou březovou. Všechny jehnědky jsou bez kulinářského využití.O své nálezy se podělte zde...

Odkazy
Houbařské stránky
» Nahuby.sk
» Nagrzyby.pl
» Nahouby.cz
Mykologické stránky
» Česká mykologická společnost
» Česká vědecká společnost pro mykologii
» BioLib.cz
» Ascofrance.com
» Fungorum.org
» Mycobank.org
» Atlas houbových organismů
» Mykologie PřF JU
» Octospora.de
Stránky registrovaných uživatelů
» Mykologie.eu (Roman Maňák)
» Atlashub.net (Zdena Krispínová)
» Lactarius web
» Na houby s Joskou
» Houbaření.cz
Vítejte na stránkách,
věnovaných houbám, houbařům, houbaření, mykologii a všemu, co má s tímto tématem alespoň trochu společného. Cílem stránek je být místem pro odpočinek, získávání informací, spolupráci a komunikaci s ostatními amatérskými i profesionálními zájemci o mykologii. Tohoto je dosaženo jen díky Vašim příspěvkům do diskuzních fór a dalších částí těchto stránek, za což Vám děkujeme a těšíme se na další. Nabízíme rovněž pomoc s realizací Vašich myšlenek a projektů. Registrace a přihlašování umožňují přístup k některým velmi užitečným funkcím (doporučujeme).

 Kalendář akcí pro následujících 30 dní Zobrazit 7 dní      
Žádné akce nejsou zadány.
  ()

Noviny - Posledních 7 zpráv, Více zpráv », Celý archív »
Mycena meliigena - Helmovka korová
Drobná helmovka (klobouk do 10 mm) rostoucí na kůře živých i mrtvých listnatých stromů (obzvlášť na vrbách), často v mechu. Roste vzácně, především v pozdních podzimních měsících.
Diskuse » Zaslal: Radek Doležal @ st 12. ledna 2022 21:56
Phlebia tremellosa - Dřevokaz rosolovitý
Na staré dubové větvi na zemi (Obr. 1).
Diskuse » Zaslal: Josef Chalupský II @ ne 14. listopadu 2021 22:59
Phellinus robustus - Ohňovec statný
Jedna plodnice ohňovce statného (Phellinus robustus) na dubu letním (Obr. 1). Pro zajímavost. To všechno bílé, ta "plíseň" pod plodnicí, na kůře stromu a v pavučině, to jsou výtrusy.
Diskuse » Zaslal: Josef Chalupský II @ čt 14. října 2021 21:08
Gomphidius roseus - Slizák růžový
Po pár letech jsem ho opět objevil. Zdá se, že v letech kdy roste dost klouzku kravského, je jeho výskyt prakticky jistota.
Diskuse » Zaslal: MartinKL @ ne 12. září 2021 17:07
Ascocoryne turficola - Čihovitka blatní
Saprotrofní askomycet rostoucí na rašeliništích od vrchovišť po slatiniště, od nižších poloh do hor. Většinou roste v mokrém rašeliníku, ale nevadí mu asi ani ploník a jiné druhy vlhkomilných mechů. Ze substrátu může vystupovat pouze vrchol plodnice se zeleným theciem. Zdá se, že na příhodných stanovištích může růst o začátku léta do zámrazu. Červený seznam: CR. Druh navržený k ochraně. Aktuálně roste, takže je vhodná doba pro hledání nových lokalit. Třeba nějakou najdete (a ne jako já, který jsem se nechal dovést k ploše a jen jsem si našel skupinku k focení).
Diskuse » Zaslal: no-X @ čt 09. září 2021 21:34
Bankera violascens - Bělozub nafialovělý
Pro srovnání ještě vzrostlé plodnice, které na výšku přesahovaly borůvčí a které vlivem suchého větru šupinovitě rozpraskávaly. Stejné polesí jako v předchozím příspěvku, jen jiná partie. V okolí začínající Hydnellum scrobiculatum, usychající Lactarius trivialis a spousty šiškovců.
Diskuse » Zaslal: no-X @ so 04. září 2021 21:02
Lactarius mammosus - Ryzec libovonný
Menší až středně velký ryzec rostoucí v mykorhize se smrky a borovicemi, především na vlhčích stanovištích: břehy potoků, rašelinné a podmáčené smrčiny, kolem louží na lesních cestách, v bývalých pískovnách... Za dlouhodobě vlhkého počasí se ale může objevit leckde.

Klobouk matný, šedohnědý s nafialovělým nebo namodralým odstínem (po oschnutí mizí), většinou s hrbolkem. Lupeny naokrovělé, třeň s pleťově naoranžovělý (po oschnutí spíš bělavý nebo bledě šedohnědý). Většinou voní sladce po kokosu, ale v průměru méně výrazně než Lactarius glyciosmus - ryzec vonný (ten bývá méně statný, světlejší a roste pod břízami).
Diskuse » Zaslal: no-X @ po 30. srpen 2021 18:54
Více zpráv - Noviny »
 Anonymní
Ještě nemáte uživatelské jméno a heslo?

Můžete se zaregistrovat ZDARMA

Být registrovaným uživatelem je výhodné
 
Přítomní uživatelé
nikdo není přítomen, 0 skrytých a 13 Anonymních

Přihlášení
Uživatel:

Heslo:

 Pamatovat si mě


Zapoměli jste svoje heslo ?
Počasí - Meteogram

Hledej

Anketa
Jaká byla Vaše letošní houbařská sezóna? Jak byla celkem úspěšná?

velmi dobrá [0]
dobrá [0]
průměrná [0]
nic moc [1]
špatná [0]

Pro hlasování, musíte být přihlášen