Obsah fóra DAMyko
Domov Amatérských Mykologů
Noviny

Re: Ciboria coryli - Jehnědka lísková  Zaslal: Radek Doležal @ ne 07. ledna 2018 17:43 
Ciborie rostoucí na lískových jehnědách. Ciboria coryli a Ciboria amentacea. Jednoznačně se dají odlišit mikroskopicky, podle velikosti výtrusů.
C. coryli - (9,5) 13-19 x 6-8 um (dnes jsem naměřil 14-16 x 6,7-7,3 um)
C. amentacea - (7,5) 8-11 x 5-6 um
Ještě taková drobnost. C. coryli roste o něco dříve než C. amentacea. Nacházím ji v období od konce prosince do února, kdežto C. amentacea roste od konce ledna do března. Vše záleží jak dlouhá a tuhá je zima. Dále C. coryli má taky o něco málo subtilnější a tmavší plodničky a neroste jich tolik pospolu. Naopak C. amentacea nemá tak masité plodničky, jsou o krapet světlejší a je jich vždy pod lískou jak naseto. Někdy je okraj plodniček lehce pýřitý. Přeji dobré nálezy. Pro ukázku jsem zařadil fota obou druhů

Diskuse »  

Ramaria largentii - Kuřátka horská  Zaslal: no-X @ st 27. prosince 2017 20:39 
Vzácný druh horských až podhorských smrčin a jedlin. Preferuje lokality nepoškozené kyselými dešti, nebo s alkalickým podložím. V encyklopediích a na internetu jsou většinou uváděné snímky mladých plodnic, které bývají sytě oranžovožlutě zbarvené, ale vzrostlejší plodnice jsou evidentně takto bledší. Od mnoha (ale ne všech) podobných druhů je odlišuje růst po jehličnany a větší výtrusy (10-15 x 4-6 mí. V Červeném seznamu jako CR. Za určení děkuji O. Jindřichovi.

Diskuse »  

Ramaria lutea - Kuřátka nažloutlá  Zaslal: no-X @ st 27. prosince 2017 20:38 
= Ramaria pallidosaponaria - kuřátka zrosolovatělá = bledoslizká. Jde o (až sírově) žlutý druh kuřátek, která rostou ve smrčinách (buďto na lokalitách, které příliš nepoškodily kyselé deště, nebo tam, kde je alespoň mírně alkalické podloží), případně pod buky. Tyto jsou ze smrčiny s vytroušenou borovicí. V Červeném seznamu jako R. lutea v kategorii DD. Určil J. Burel, potvrdil O. Jindřich, oběma děkuji.

Diskuse »  

Hnojník Romagnesiho - Coprinopsis romagnesiana  Zaslal: Jiří Janda @ pá 08. prosince 2017 9:24 
Tento blízce příbuzný druh hnojníku inkoustovému se objevil v nábězích velkého pařezu javoru mléč. Rostl na otevřeném stanovišti v parku v centru města. Za určení děkuji M. Beranovi.

Diskuse »  

Geastrum schmidelii - Hvězdovka pastvinná  Zaslal: Jirka Kohl @ ne 26. listopadu 2017 17:47 
Dlouho tu žádná nebyla. Několik desítek plodnic na lokalitě v českém středohoří.

Diskuse »  

Geastrum hungaricum - Hvězdovka uherská  Zaslal: Jirka Kohl @ ne 26. listopadu 2017 17:44 
Po několika letech na stejné lokalitě jedna plodnice

Diskuse »  

Entoloma turbidum - Závojenka buřičská  Zaslal: MartinKL @ pá 17. listopadu 2017 20:15 
Občasný výskyt v jehličnatém (zejména smrkovém) lese v okolí Kladna.

Předchozí plodnice odhadnuta na fb L. Zíbarovou jako tento druh (tj. závojenka buřičská) a po prohledání dostupných informací si troufám to sem dát takhle přímo.
Pokud je určení chybné nebo nedostatečné, tak prosím přesunout nebo smazat.

Diskuse »  

Otidea tuomikoskii - Ouško Tuomikoskiovo  Zaslal: mara73 @ ne 12. listopadu 2017 23:08 
Ve smrčinách rostoucí ouško s okrově zbarvenou vnitřní plochou plodnice. Oproti o. zaječímu je vnější část výrazněji zrnitější, starší plodnice na okrajích hnědnou. Plodnice většinou štíhlé, rostoucí většinou pospolu ale i jednotlivě, na výšku do 4cm. Bohužel lokalita už zaniká, dochází k plošné těžbě.

Diskuse »  

Cystoderma carcharias - Zrnivka žraločí  Zaslal: MartinKL @ čt 09. listopadu 2017 20:34 
Dnes v okolí Kladna - jehličnatý les, skupina asi 6 plodnic.

Jedna u pařezu tedy lépe fotitelná.

Diskuse »  

Hygrocybe reidii - Voskovka Reidova  Zaslal: no-X @ so 28. října 2017 22:01 
Středně velká příjemně oranžová voskovka. Povrch není slizký, spíše suchý, třeň je zbarvený žlutooranžově, lupeny postupně dostávají žlutavý až oranžový odstín a jsou široce přirostlé ke třeni. Střed klobouku není průsvitný jako u leckterých žlutavých až oranžových druhů (v. vosková, slizonohá, citronová, mírná...). Okraj klobouku bývá u dospělých plodnic trochu nepravidelný, více či méně "okousaný" (dobře viditelné tady). Za čerstva, ale někdy až při zasychání, vydává zvláštní nasládlou vůni.

Jak je to s její vzácností, nedokážu posoudit. Co se jižních Čech týče, je jedna lokalita uvedena v Červeném seznamu, dvě se našly letos, ale nevybavuju si, že by za předchozích pět let někdo mluvil o jiném jihočeském nálezu. Někteří mykologové ji ale za nijak extra vzácnou nepovažují, takže patrně kdesi roste ve větší míře. Červený seznam: CR.

Plodnice pocházejí z vlhké sekané mechaté louky mezi lesem a rašeliništěm poblíž rybníka. Zmíněný druhý letošní jihočeský nález pochází ze Šumavy ze svažité lesem stíněné SZ orientované louky ve více než 800 m n. m.

Diskuse »  

Biscogniauxia marginata - Káčovka lemovaná  Zaslal: no-X @ so 21. října 2017 20:38 
Přidávám pár fotek káčovky lemované, kterou jsem našel na zakleslých větvích třešně na hrázi rybníku s duby. Plodnice na prvním snímku vypadaly obvykle, ale na jedné větvi (2. a 3. snímek) se lišily, neprorážely kůru jednotlivě, ale ve skupinách, byly spíše podlouhlé a mladší z nich měly okraj trochu podobný jako káčovka jeřábová. Výtrusy ale mají stejné, široce elipsovité, skoro kulaté, na pólech oblé, nezašpičatělé, takže by to všechno měla být káčovka lemovaná. Zajímavé bylo to, že dužnina z těch protáhlých plodnic mi přebarvila kresylovou modř metachromaticky (fialově), kdežto dužnina z klasických plodnic ne (zůstala modrá). Předpokládám, že jde o důsledek stáří plodnic, které už byly vyluhované.

Diskuse »  

Biscogniauxia granmoi - Káčovka střemchová  Zaslal: no-X @ út 17. října 2017 17:58 
Oválná nebo plus mínus kulatá stromata jen s nepatrně zvýšeným okrajem. Často bývají lemovaná srolovanými nebo odloupnutými kousky kůry, kterou houba protrhává. Roste na mrtvých větvích a kmíncích střemchy obecné, především pokud jsou zakleslé. Další podobné druhy lze odlišit podle substrátu (Biscogniauxia simplicior - řešetlák, Biscogniauxia repanda - jeřáb aj., Biscogniauxia nummularia - buk) nebo tvaru (Biscogniauxia marginata). Vzácnější druh, první nález z ČR byl publikovaný až v době vydání Červeného seznamu.

Diskuse »  

Aleuria aurantia - Mísenka oranžová  Zaslal: MartinKL @ so 14. října 2017 18:28 
U Kladna přímo na cyklostezce. Zatím je nikdo nepřejel.

Diskuse »  

Hygrocybe psittacina - Voskovka papouščí  Zaslal: no-X @ st 11. října 2017 20:50 
I když se uvádí jako běžná, já ji nijak často nepotkávám.

Diskuse »  

Hygrocybe ceracea - Voskovka vosková  Zaslal: no-X @ st 11. října 2017 20:49 
Voskovka vosková se pozná podle téměř jednolitě zbarvených plodnic, které jsou po většinu doby růstu žluté, jen někdy v mládí naoranžovělé. Oproti trochu podobné voskovce slizonohé se liší menší průsvitoností klobouku, trochu statnějším třeněm bez slizu, menším podílem oranžových tónů, méně prosvítavými lupeny (u voskovky slizonohé navíc často prosvítají i trochu odlišnou barvou - třeba mírně oranžově oproti žlutému klobouku) a mírně sbíhavými lupeny. Okraj klobouku je trochu zoubkatý. Voskovka citronová je proti ní celkově slizká, v průměru větší a nemá sbíhavé lupeny. Červený seznam: DD.

Diskuse »  

Hygrocybe coccinea - Voskovka šarlatová  Zaslal: no-X @ st 11. října 2017 20:48 
Letos se na jihu daří voskovkám, ale červeným se dlouho nechtělo.

Diskuse »  

Spathularia flavida - Lopatička kyjovitá  Zaslal: nekdovitch @ čt 05. října 2017 12:34 
Letošní z rekultivace po lomové lokalitě Medard Libík pod modříny.

Diskuse »  

Panus conchatus - Hlíva fialová  Zaslal: Kraken @ so 30. září 2017 12:05 
Taky jsem na jednu pěkně vybarvenou teď narazil. Rostla rovněž na pařezu břízy na rekultivacích EPRU.

Diskuse »  

Hygrocybe fornicata - Voskovka výstřední  Zaslal: no-X @ st 27. září 2017 18:38 
Středně velká až velká světle zbarvená voskovka. Celkově bělavé zbarvení s šedavým, hnědavým nebo pleťovým přelivem na klobouku. Tvar klobouku je kuželovitý, lupeny nesbíhají. Během růstu se klobouk postupně rozprostírá a má tendenci se od okrajů roztrhnout. Někdy může vykazovat mírnou tendenci k červenání dužniny. Zvlášť starší plodnice vykazují aroma trochu připomínající starý hadr. Údaje v literatuře o preferenci vápencového podloží neodpovídá mojí zkušenosti ze dvou kyselých lokalit. Červený seznam: CR.

Jak ji odlišit od jiných bělavých voskovek:
  • voskovka panenská - menší, sbíhavé lupeny, klobouk nikdy není kuželovitý
  • voskovka Berkeleyova - sbíhavé lupeny, klobouk nikdy není kuželovitý

Jak ji odlišit od červenajících voskovek:
  • voskovka ovčí - tmavohnědé plodnice s šupinkatým kloboukem, který je zprvu zvoncovitý, později rozprostřený, není typicky kuželovitý, výraznější tendence k červenání
  • voskovka nepříjemná (červenající) - středně hnědé plodnice, klobouk v mládí spíš zvoncovitý než kuželovitý, pak rozprostřený, výraznější kontrast mezi barvou lupenů a klobouku, při rozprostírání se klobouk příliš netrhá, třeň tmavší

Pokud si do Google-obrázků zadáte vyhledat Hygrocybe ingrata, je mezi nimi několik obrázků špatně určených plodnic Hygrocybe fornicata.

Diskuse »  

Lactarius lilacinus - Ryzec lilákový  Zaslal: no-X @ út 26. září 2017 16:02 
Ryzec rostoucí na vlhkých až zamokřených stanovištích pod olšemi. Význačný masově růžovým až lilákovým kloboukem a třeněm s krémově oranžovým nádechem. Podobný ryzec osténkatý (Lactarius spinosulus) má na okraji klobouku výraznější chloupky a roste na podobných stanovištích, ale pod břízami. Červený seznam: EN.

Diskuse »  

Hericium erinaceus - Korálovec ježatý  Zaslal: mara73 @ po 25. září 2017 20:54 
Konečně jsem se dostal po delší době do lesa a byl jsem nadšen, několik druhů jsem viděl poprvé, mezi nimi tento korálovec. Trochu nestandartně rostl na padlém kmeni letitého buku, v acidofilní bučině.

Diskuse »  

 Zaslal: no-X @ ne 10. září 2017 21:31 
Přestože z lokality výše je známá H. virginea, nedalo mi to a velké plodnice, které jsou na snímku, jsem zmikroskopoval a H. virginea to není, jde o H. berkeleyi, také někdy označovanou jako H. pratensis var. pallida.

Existují různé diskuse i názory mykologů na to, zda se jedná o samostatný druh, nebo jen albinotickou varietu voskovky luční. Zkusil jsem hledat, zda byly publikované výsledky sekvenací. Našel jsem jen toto. Za předpokladu, že byly sekvenované houby určené správně (a že ty výsledky chápu správně), by skutečně mělo jít o samostatný druh, nikoli varietu H. pratensis. Správné jméno by pak bylo Hygrocybe berkeleyi.

To by docela sedělo i na chování této houby z jedné lokality, kde jsem našel staré velké plodnice H. berkeleyi, zatímco malinké H. pratensis teprve vyrážely ze země. Ještě jeden poznatek: Nikde jsem na to nenarazil, ale u některých plodnic, zvlášť těch mohutnějších, byly báze třeňů za cítit kumarinem, některé až karbolově.

Přidávám ještě pár fotek H. berkeleyi, která teď roste všude, kam zavítám. Tentokrát už vše mikroskopováno (u H. berkelley by většina výtrusů měla být pod 6,5 mí, u H. virginea většina přes 6,5 mí). Smile

Diskuse »  

Sparassis nemecii - Kotrč Němcův  Zaslal: no-X @ pá 08. září 2017 21:20 
Díky. Vlastně za to trochu můžu sám - když jsem to místo před dvěma týdny objevil a plodnice ještě byly mladší (a výrazně menší, nezkadeřené), dvě jsem odnesl na zkoušku, zda by šly lyofilizovat a uchovat jako exponát. Tehdy vypadaly takto. Pokud by tam zůstaly, současný tvar by byl jiný Smile

Diskuse »  

Hygrocybe berkeleyi - Voskovka Berkeleyova  Zaslal: no-X @ pá 08. září 2017 19:52 
Okraje luk zastíněné lesem, na více místech. Všechny plodnice měly podobné rozměry, viz listy kontryhelu vlevo dole.

Diskuse »  

Pluteus pouzarianus - Štítovka Pouzarova  Zaslal: no-X @ pá 08. září 2017 19:52 
Dvojník štítovky jelení, oproti které roste spíše na jehličnanech. Dále se liší absencí pachu po starých bramborách a mikroskopicky přezkami na přehrádkách hyf.

Diskuse »  

Spathularia flavida - Lopatička kyjovitá  Zaslal: Kraken @ st 06. září 2017 22:08 
Ano musím souhlasit ohledně místa výskytu. Tyhle jsou z rekultivací SD.

Diskuse »  

Russula viscida - Holubinka lepkavá  Zaslal: Jiří Janda @ út 05. září 2017 15:42 
Vzácnější druh větší holubinky, barevně dost variabilní. Tento druh nacházím každoročně, ale pouze na jediné lokalitě. Roste na jílovité lesní cestě v borovém vzrostlém lese se smrkem. Typickým znakem pro tento druh jsou rezavějící skvrny na třeni po poškození a při dotyku, jako i rychlá rezavá až hnědočervená reakce KOH na bázi třeně. Uvedena v Červeném seznamu v kategorii NT (téměř ohrožený druh).

Diskuse »  

Laccaria tortilis - Lakovka zakroucená  Zaslal: no-X @ so 02. září 2017 13:47 
Tento druh znám z mokřiny pod hrází rybníka (duby, vrby, osiky), z mechatého trávníku s voskovkami (opodál mladý buk a vzrostlá osika) a na snímku je z naplaveného písku u lesní cesty (smrk, dub, lípa). Zdá se, že se jí daří všude, kde je dočasně hodně vlhko.

Diskuse »  

Ramaria rubripermanens - Kuřátka načervenalá  Zaslal: Pantáta @ po 28. srpen 2017 16:00 
Po osmi letech lokalita stále plodí

Dnes obzvláště krásné plodnice...

Diskuse »  

Cortinarius balteatocumatilis - Pavučinec hnědofialový  Zaslal: no-X @ út 22. srpen 2017 20:48 
Světlá travnatá dubina v lesoparku, společně s velkým množstvím holubinky slanečkové. Humózní půda.

Diskuse »  

Hygrocybe acutoconica var. konradii - Voskovka (stálá) Konrádova  Zaslal: no-X @ ne 20. srpen 2017 22:14 
Někdy je uváděná jako varieta, jindy jako samostatný druh. Jde o voskovku s plus mínus kuželovitým kloboukem, vláknitým a neslizkým povrchem klobouku i třeně. U starších plodnic se klobouk rozprostírá a často trhá, takže kuželovitost není patrná.

Oproti voskovce kuželovité nemodrá / nečerná, oproti voskovce stálé má (var.) Konrádova kratší a širší (téměř kulovité) výtrusy.

S ekologií je to složitější. Uvádí se na chudých trávnících. Voskovku stálou znám z téměř holého vápence s porostem řebříčku a mateřídoušky. Tuto znám ze dvou nepříliš vzdálených míst - obojí jsou trávníky na bohaté půdě, navíc patrně s vyšším obsahem dusíku (pampelišky). Jedno místo, odkud jsou fotky, je v zástinu skupiny habrů, druhé je pod řídkými vzrostlými jasany. Nejmladší byly červené až oranžovočervené, středně velké oranžové, starší žluté a nejstarší, které vykukovaly z trávy, téměř vybělené.

Červený seznam: DD.

Diskuse »  

Hygrocybe irrigata - Voskovka kluzká  Zaslal: no-X @ út 15. srpen 2017 17:34 
Sekaný mechatý trávník na severním svahu, částečně zastíněný skupinou dubů. Tento druh jsem viděl prvně, ale je možné, že je z této lokality známý.

Diskuse »  

Gymnopus luxurians - Penízovka nádherná  Zaslal: Jiří Janda @ st 09. srpen 2017 12:26 
Vzácná penízovka nalezena na mulčovací kůře mezi keři Eonymus, tvořícími živý plot mezi chodníkem a trávníkem. Místo se nachází ve městě, na frekventované křižovatce, proto ty odpadky a igelity Confused Letos se objevila znovu na stejném místě. Pro úplnost přikládám i jednu fotku z loňska.

Diskuse »  

Pseudoboletus parasiticus - Hřib příživný  Zaslal: no-X @ pá 04. srpen 2017 18:30 
Rozcestí lesních cest nedaleko rybníka, dub, borovice, smrk, rostlo tam několik pestřeců, pesterců, pestrců či pestřců a na jedné ze skupinek začínaly.

Diskuse »  

Hygrocybe coccineocrenata - Voskovka vroubkovaná  Zaslal: no-X @ út 01. srpen 2017 17:03 
Plus mínus oranžově zbarvená voskovka s tmavými šupinkami na klobouku a sbíhavými lupeny. Roste obvykle v rašeliníku na otevřených stanovištích. Plodnice pocházejí z rašelinné loučky v lese. Podobná voskovka liškovitá (Hygrocybe cantharellus), která má i podobnou ekologii, nemá šupinky tmavé, ale zhruba v odstínech klobouku. Voskovka tmavošupinkatá (Hygrocybe turunda) by se měla lišit ekologií a růst spíš na sušších stanovištích (trávníky, kraje cest).

Červený seznam: EN (ohrožený druh).

Diskuse »  

Cantharellus cibarius - Liška obecná  Zaslal: MartinKL @ pá 21. července 2017 20:01 
V borových lesích kolem Mácháče snad nejčastější houba. Je jich tam mnoho mnoho.

Diskuse »  

Clavaria purpurea - Kyjanka purpurová  Zaslal: Kraken @ čt 20. července 2017 22:16 
Loni to z různých důvodů nevyšlo, ale letos už jsem nezaváhal. Kolem vysoká mechatá smrčina, cca 700 mnm. Byly v dobré formě a ani nedávné vysekání škarpy jim neublížilo.

Diskuse »  

Abortiporus biennis - Různopórka pleťová  Zaslal: no-X @ po 17. července 2017 19:14 
Jedna z trojice plodnic, která se zřejmě zkoušela maskovat za kuřátka lososová. Městský park, v trávníku, mrtvé kořeny listnáče, snad jasanu.

Diskuse »  

Ganoderma carnosum - Lesklokorka jehličnanová  Zaslal: Kraken @ ne 16. července 2017 22:17 
K mé radosti letos na stejném místě vyrostlo 9 plodnic.

Diskuse »  

Lactarius volemus - Ryzec syrovinka  Zaslal: MartinKL @ ne 16. července 2017 14:34 
Ještě přisvícená, aby bylo aspoň něco vidět.

Diskuse »  

Amanita vittadinii - Muchomůrka Vittadiniho  Zaslal: Kraken @ pá 07. července 2017 17:27 
Tak už se opět objevila pod křovím u informační tabule jako vloni, jen z druhé strany. Jak je vidět, sucho jí trochu poznamenalo.

Diskuse »  

Peziza gerardii - Řasnatka Gerardova  Zaslal: Radek Doležal @ út 04. července 2017 10:19 
Plodnice 4-8 mm velké, světle fialové. Výtrusy 25,3-28,7 x 7,3-9,3 μm, hladké, vřetenovité, se dvěma velkými tukovými kapkami a s několika menšími. Rostou na lesní úvozové cestě (bok) z hlíny, ve smíšeném lese (buk, dub, smrk a borovice).

Diskuse »  

Psathyrella caput-medusae - Křehutka hlava medúzina  Zaslal: no-X @ so 17. června 2017 17:10 
Houbu jsme našli v mladší smrčině na Šumavě, kde rostla (zdánlivě?) z opadu. Jde o saprotrofa, který rozkládá dřevo smrku. Přestože by s ohledem na hojnost substrátu mohl být všude, z nějakého důvodu není. Přesto není vybíravý co se týče nadmořské výšky (v ČR je známý z teplých městských parků i z hor), není vybíravý co se týče půdy (roste na písčitých i humózních půdách) a ačkoli se leckde uvádí, že preferuje kyselé, tak tento sběr je z vápence, takže asi toleruje i různá podloží. Červený seznam: EN.

Snímky jsou pořízené v intervalu tří dnů. Určili M. Beran a M. Vašutová.

Diskuse »  

Boletus impolitus - Hřib plavý  Zaslal: Kraken @ pá 16. června 2017 13:02 
Hřibům plavým zdejší sucho zřejmě nevadí, nacházel jsem je ve všech etapách růstu.

Diskuse »  

Miladina lechithina - Miladinka žlutá  Zaslal: no-X @ st 14. června 2017 19:35 
Větev listnáče, patrně olše, částečně zanořená ve zbývající vodě v jinak vyschlém rameni potoka. Plodnice byly na konci větve, někdejším lomu. Oranžové, nahloučené, bez viditelných chlupů, cca dvoumilimetrové.

Diskuse »  

Melastiza chateri - Mistička oranžová  Zaslal: Jiří Janda @ po 05. června 2017 12:42 
Saprotrofní vřeckovýtrusná houba, která rostla v početné kolonii na holé zemi. Zastíněná hlinitopísčitá lesní cesta v blízkosti potoka. V okolí rostly buky, smrky, borovice. 600 m n.m.

Diskuse »  

Helvella corium - Chřapáč černý  Zaslal: no-X @ po 29. května 2017 19:19 
Chřapáčům se letos nějak daří. Nová jihočeská lokalita, dno bývalého lomu. O den-dva dřív by byly v lepším stavu, ale je zajímavé vůbec to, že přes stávající výheň, nedostatek srážek, vítr a místo, kde jediný zástin pocházel z řídkého vrbového keře, vůbec rostly.

Diskuse »  

Boletus pinophilus - Hřib borový  Zaslal: Jirka Kohl @ so 27. května 2017 17:04 
Po 17ti letech se objevil na místě, kam jezdím každoročně v květnu jak blbec jesli se tam náhodou zase neukáže.... Smile

Diskuse »  

Neodasyscypha cerina - Pachlupáček nazelenalý  Zaslal: Miroslav Comorous @ pá 26. května 2017 22:54 
Našel jsem jednu ještě zachovalou kolonii na staré větvi buku.

Diskuse »  

Cudoniella clavus - Vodnička potoční  Zaslal: Kraken @ čt 25. května 2017 8:24 
Vodničky potoční z krušnohorského potůčku.

Diskuse »  

Pseudoplectania lignicola - Ušíčko dřevní  Zaslal: Miroslav Comorous @ út 23. května 2017 20:09 
Několik plodnic nalezeno na zemi na ztrouchnivělých a částečně mechem potažených větvích smrků ve starém vlhkém smrkovém lese. Je to čtvrtá potvrzená lokalita pro Česko. Určeno mikroskopováním. Za identifikaci děkuji Lucii Zíbarové.

Diskuse »  

Helvella confusa - Chřapáč podobný  Zaslal: no-X @ pá 19. května 2017 12:55 
Letos se chřapáčům daří. Na lokalitě, kde rostou H. acetabulum, H. queletii, H. leucomelaena a historicky tam měla být i H. costifera, jsme s exkurzí M. Vašutové našli nově i H. confusa na 2-3 místech; jde o oblastní prvonález. 2-3 místa píšu proto, že na jednom byly plodnice divné, některé typické, jiné vypadaly jako velké zdeformované H. queletii. Neznám variabilitu, takže si netroufnu říct, jestli jde o atypické plodnice, nebo tam byly promíchané oba druhy. Na fotkách jsou plodnice z místa, kde to bylo jasné...

Diskuse »  

Helvella queletii - Chřapáč Quéletův  Zaslal: Kraken @ út 16. května 2017 22:20 
Jeden ze tří prvních Quéleťáčků na osvědčené lokalitě.

Diskuse »  

Polyporus ciliatus - Choroš brvitý  Zaslal: Jirka Kohl @ út 16. května 2017 6:49 
Někdy je to vděčnej objekt pro foťák Smile

Diskuse »  

Cordyceps gracilis - Housenice štíhlá  Zaslal: Jirka Kohl @ so 06. května 2017 21:43 
Dnes se nám s Jirkou Vélem podařilo najít novou lokalitu! Podobná věc se nám nestala už celkem dlouho.

Diskuse »  

Mycena galericulata - Helmovka tuhonohá  Zaslal: no-X @ pá 05. května 2017 16:00 
Vlhký les pod hrází rybníku, řídce duby, více olše, pod nimi střemchy. Na polomrtvém ležícím kmenu střemchy.

Diskuse »  

Gyromitra fastigiata - Ucháč svazčitý  Zaslal: no-X @ so 15. dubna 2017 16:15 
Výše popsaná lokalita J_Tull. Snad nebudu ukamenován, když prozradím, že letos jich bylo nalezeno 42...

Diskuse »  

Biscogniauxia repanda - Káčovka jeřábová  Zaslal: no-X @ po 10. dubna 2017 17:32 
Vytváří dlouze oválná černá stromata. Jsou vmáčklá, okraje mají zvýšené, někdy jakoby roztřepené. Roste na suťových lokalitách na mrtvých jeřábech, vzácněji i na jiných dřevinách. Jiné více či méně podobné druhy lze rozlišit podle substrátu (Biscogniauxia simplicior - řešetlák, Biscogniauxia granmoi - střemcha) nebo podle tvaru plodnic (Biscogniauxia marginata, která může růst na jeřábu, má spíše kruhovitá než elipsovitá stromata, která jsou i menší). Červený seznam: EN.

Tento druh jsem letos potkal už podruhé. Poprvé to bylo na suťáku v hlubokém údolí řeky, tentokrát na Šumavě na suťáku pod vrcholem hory s řídkým porostem prastarých jedlí a lísky (doplněno: také roztroušeně jeřábů, klenů, buků a bříz).

Diskuse »  

Caloscypha fulgens - Krasočíška žlutá  Zaslal: Kraken @ so 01. dubna 2017 21:44 
I já jsem si konečně vyfotil krasočíšky, které jsem objevil pod břízami na předem vytipované lokalitě.

Diskuse »  

Rutstroemia bulgarioides - Terčka šišková  Zaslal: Radek Doležal @ čt 23. března. 2017 19:51 
Roste na smrkových šiškách. Tento druh jsem 20 let marně hledal v Železných horách.

Diskuse »  

Arachnopeziza aurelia - Pavučinovka zlatá  Zaslal: Miroslav Comorous @ čt 23. března. 2017 16:32 
Podařilo se mi vyhrabat ze suchého listí starý žalud s několika plodničkami této nádherné houby. Nalezeno v městském lesoparku.

Diskuse »  

Hygrophorus marzuolus - Šťavnatka březnovka  Zaslal: Miroslav Comorous @ čt 23. března. 2017 16:26 
Na pozvání Lothara Rotha jsme si do jeho revíru přijeli nafotit několik skupinek šťavnatek. Všechny rostly v mechu na okraji staré smrčiny.

Diskuse »  

Microstoma protracta - Ohnivec zimní  Zaslal: mara73 @ út 21. března. 2017 21:01 
Více plodniček v méněpočetných skupinách, převaha břízy. Viděl jsem je poprvé, tak mne moc potěšily.

Diskuse »  

Camarops polysperma - Bolinka mnohovýtrusá  Zaslal: no-X @ so 18. března. 2017 17:50 
Ze včerejší spanilé jízdy po nových lokalitách s J. Jandou. Rostla na stojícím mrtvém olšovém kmeni v podmáčeném údolí poblíž porostu křovitých vrb. Nalezeno se vzpomínkou na R. Podlahovou, naši největší specialistku na alnikolní pyrenomycety.

Diskuse »  

Exidia cartilaginea - Černorosol chrupavčitý  Zaslal: no-X @ so 11. března. 2017 19:30 
Našli jsme na větvích lípy malolisté v opadu. Většinou na větvích o průměru 1-2 centimetry.

Diskuse »  

Baeomyces roseus - Malohubka růžová  Zaslal: Miroslav Comorous @ po 06. března. 2017 20:23 
Velké množství plodnic nalezeno v břehu lesní cesty bez vegetace mezi kameny na okraji starého jehličnatého lesa.

Diskuse »  

Gamundia striatula - Fajodka zimní  Zaslal: Miroslav Comorous @ po 06. března. 2017 20:19 
Několik plodnic jsme našli na okraji cesty v opadu jehličí a drobného štěrku uprostřed jehličnatého lesa. Některé hlavičky koukaly ještě ze zbytků sněhu. Velikost kloboučku do 30 mm. Za identifikaci vděčím Liborovi Hejlovi.

Diskuse »  

Strmělka ojíněná - Rhizocybe pruinosa  Zaslal: Radek Doležal @ st 22. února 2017 16:43 
Stejná lokalita jako před léty. Vzrostlá smrčina s jedlí.

Diskuse »  

Spongipellis pachyodon - Plstnatec tlustoostný  Zaslal: mara73 @ út 21. února 2017 21:00 
Plodnice rostou celoročně na mrtvém i živém dřevě listnáčů, nejčastěji na padlých kmenech dubů. Plodnice rozlité, někdy i kloboukovité, často vyskytující se ve srostlicích. Dobře určujícím znakem jsou ostny až 30mm dlouhé, ploché, na koncích špičaté (i s více špičkami či zubaté). Barva plodnice je bělavé až smetanově krémová, ve stáří rezavohnědá. Dužina měkké, bez výraznější vůně a chuti.

Diskuse »  

Sarcoscypha austriaca - Ohnivec rakouský  Zaslal: mara73 @ pá 17. února 2017 19:49 
Začínají růst ve velkém na místech bez sněhu.

Diskuse »  

Sclerencoelia fraxinicola - kornice jasanová  Zaslal: Radek Doležal @ st 15. února 2017 10:05 
Plodničky vyrůstají z kůry mrtvých, na zemi ležících, větviček jasanu ztepilého, loni pokáceného. Vyrůstají v pozdním podzimu, během mírné zimy a v předjaří. Letos se jim docela daří. Našla Helena Horová.

Diskuse »  

Stropharia albonitens - Límcovka bílá  Zaslal: Jiří Janda @ čt 02. února 2017 14:43 
Tuto bělavou límcovku jsem našel loni porvé a hned na dvou místech. V obou případech rostla na sečené louce, spíše vlhčí a to vždy při okraji lesa či smíšeného porostu. Vždy ve společnosti Lysohlávky kopinaté (Psilocybe semilanceata)Klobouk je bělavý, při středu může být až světle okrový s útržky závoje po stranách. Lupeny šedohnědé s fialovým odstínem a s bělavým ostřím. Třeň hrubě vláknitý s nevýrazným pachem dužniny. Výtrusný prach hnědý.

Diskuse »  

Hemileccinum depilatum - hřib skvrnitý  Zaslal: mara73 @ út 17. ledna 2017 21:25 
Letos jsem se zašel podívat na několik plodniček na známé lokalitě a druhý den jsem na opačném konci republiky úplnou náhodou našel na nečekaném místě stejný druh. Na vulkanickém podloží, v opadu listí, převaha lísky a habr. Poprvé jsem viděl plodnici s popisovanou načervenalou zónou na třeni.

Diskuse »  

 Zaslal: no-X @ so 14. ledna 2017 14:32 
Takhle pěkný je jen dokud je nasáklý. Bylo to foceno ráno nebo dopoledne, ještě byl zastíněný a myslím, že teplota nepřesahovala 20 °C. Druhý den odpoledne, tedy po dvou teplých dnech a při 30 °C, už vypadal takto - bez kapek, suchý, matný a víc žlutý než oranžový.

Do konce sezóny už se ty plodnice nezvětšily, takže asi do těchto rozměrů narostl v průběhu června a pak už jen vytrvával.

Diskuse »  

Ramaria rubripermanens - Kuřátka načervenalá  Zaslal: no-X @ pá 13. ledna 2017 17:18 
Letošní zima není není pro zimní druhy příliš příznivá, tak přidám něco ze sezóny. Kuřátka načervenalá jsem letos viděl na dvou lokalitách, kuřátka jarmuzová na jedné, takže poměr, který výše uvádí Olda Jindřich, stále platí Smile Oba nálezy byly z mladších smrčin, ve kterých rostou lošákovité houby.

Diskuse »  

Hapalopilus croceus - Hlinák šafránový  Zaslal: no-X @ pá 13. ledna 2017 17:18 
syn. Aurantiporus croceus

Vzácný choroš rostoucí na dubech - mrtvých, ale i živých, pokud jsou dostatečně staré. Má rád teplá vlhká stanoviště. Plodnice jsou jednoleté, při dostatku vláhy mají pěkně oranžový šťavnatý vzhled a gutují; když oschnou, jsou spíše žlutavé, křídově matné. Povrch není hladký, ale sametový až jemně štětinatý.

Nevím, jak roste v ostatních krajích (s výjimkou toho, že existují nálezy z jižní Moravy z Podyjí a Červený seznam uvádí jednu lokalitu na Vysočině). V jižních Čechách bylo několik lokalit, ale část zanikla (byla zničena) a na jedné přestal fruktifikovat. V Červeném seznamu je v kategorii EN (ohrožený druh), ale možná by si (ve srovnání s ostatními druhy v této kategorii) zasloužil i vyšší.

Existují podobně zbarvené druhy chorošů rostoucí na dubech, ale záměna asi nehrozí. Sírovec tvoří deskovité plodnice, které jsou hladké, pstřeňovec má rovněž hladké plodnice a hnědák Schweinitzův, který může být v počáteční růstové fázi podobný, po doteku hnědne.

Diskuse »  

Entoloma byssisedum - Závojenka dřevní  Zaslal: no-X @ pá 13. ledna 2017 17:17 
Drobná závojenka pleurotoidního až crepidotoidního vzhledu. Uvádí se nejčastěji na tlejícím dřevu, ale tyto plodnice byly přichycené k ploše kamenu, která ležela na zemi. Určil M. Beran

Diskuse »  

Panellus patellaris - Pařezník čéškovitý  Zaslal: Miroslav Comorous @ ne 25. prosince 2016 21:59 
Asi šest plodnic nalezeno na zemi ležící větvi třešně v neudržovaném háji listnáčů.

Diskuse »  

Outkovka vonná - Trametes suaveolens  Zaslal: mara73 @ ne 25. prosince 2016 18:02 
Z dnešní sváteční propršené vycházky, na vrbě.

Diskuse »  

Volvariella caesiotincta - Kukmák dřevní  Zaslal: no-X @ čt 08. prosince 2016 19:56 
Letos se kukmákům docela dařilo, aniž bych je hledal, narazil jsem na čtyři druhy. Z nich se kukmák dřevní objevil dvakrát, v obou případech na nové lokalitě. Tato mě překvapila víc. Z ústního podání jsem se dozvěděl, že v těch místech růstává hřib královský. Když jsem překonal první problém (tj. našel jsem tam vůbec nějaký dub) a začal prohledávat křoví kolem něj, objevil se místo hřibu královského zcela zetlelý lipový kmen, který už byl slehlý zároveň se zemí a na zbytcích mechaté kůry rostly kukmáky. Bohužel většinou ožrané od myší. Ale i přesto to není kukmák myší, ale kukmák dřevní Smile

Diskuse »  

Pařezník pozdní - Panellus serotinus  Zaslal: Kraken @ so 03. prosince 2016 12:33 
Zmrzlý pařezník pozdní z podhledu. Byl jím porostlý celý kmen i větve stromu. Bohužel se mi ho podle kůry nepodařilo určit.

Diskuse »  

Bisporella citrina - Voskovička citrónová  Zaslal: no-X @ ne 27. listopadu 2016 11:08 
Na odlomeném lískovém kmínku / větvi.

Diskuse »  

Oligoporus caesius - Bělochoroš modravý  Zaslal: Jirka Kohl @ so 26. listopadu 2016 23:42 
V listopadu je to dost fotogenická houba Smile

Diskuse »  

Rutstroemia firma - Terčka dubová  Zaslal: Miroslav Comorous @ so 26. listopadu 2016 17:31 
Asi deset plodnic nalezeno na zemi ležící větvi dubu v neudržovaném háji listnáčů

Diskuse »  

Geastrum kotlabae - Hvězdovka Kotlabova  Zaslal: Táta hub @ st 16. listopadu 2016 15:33 
Přidávám další vzácnost, nalezeny při stejné akci letos v jižním Maďarsku v písečnatém stepním terénu. Určeno Markem Brtníkem.

Diskuse »  

Geastrum saccatum - Hvězdovka vakovitá  Zaslal: Táta hub @ st 16. listopadu 2016 15:27 
Tyto vzácné hvězdovky jsme našli spolu s dalšími vzácnými druhy hvězdovek letos na přelomu října a listopadu v jižním Maďarsku, tyto překvapivě hojně vyrůstaly na písku pod jalovci. Určeno Markem Brtníkem.

Diskuse »  

Cortinarius dionysae - Pavučinec šedomodravý  Zaslal: no-X @ út 15. listopadu 2016 18:05 
Tento druh lze docela dobře určit i bez mikroskopování, literatury a hlubších znalostí, díky čemuž se mi letos podařilo najít novou lokalitu. Spíše tmavší pavučinec, který je za vlhčího počasí nápadný nazelenalým či naolivovělým kloboukem, alespoň na okraji. K tomu má nápadnou moučnou vůni, obzvlášť na řezu. Roste na lokalitách mírně až silně vápnomilných hub, vyhovuje mu i čistě vápencové podloží. Jen opravím úvodní informaci o Červeném seznamu - jde o ohrožený druh (EN).

V jižních Čechách ho znám pod lipami a duby, roste tu na vápencových lokalitách a hrázích některých rybníků, odkud jsou známé i jiné druhy vápnomilných hub.

Od běžnějšího pavučince olivového (Cortinarius infractus), který může mít také olivové tóny na klobouku, se liší fialovým třeněm i lupeny (nejen u nejmladších plodnic) a zmíněnou moučnou vůní. Můžou růst i pospolu, což byl případ plodnic na snímku.

Diskuse »  

Arrhenia spathulata - Mecháček lopatkovitý  Zaslal: Miroslav Comorous @ pá 11. listopadu 2016 18:02 
Dnes se mi podařilo náhodou najít větší množství plodnic na mechu pokrývajícím starou panelovou cestu. Už ho sem dlouho nikdo nedal.

Diskuse »  

Neobulgaria pura - Rosoloklihatka čirá  Zaslal: Miroslav Comorous @ so 05. listopadu 2016 12:56 
Velké množství plodnic nalezeno na větvích dvou starých padlých buků.

Diskuse »  

 Zaslal: Miroslav Comorous @ so 05. listopadu 2016 12:52 
Dvě nové mikrolokality pro tento druh houby na Chebsku. V jednom případě se jedná o mohutný padlý kmen buku, ve druhém překvapivě o ležící kmen smrku.

Diskuse »  

Otidea alutacea - Ouško kožovité  Zaslal: no-X @ čt 03. listopadu 2016 8:58 
Roste roztroušeně až vzácně na podzim pod listnáči, v jižních Čechách hlavně pod duby v parcích a na hrázích rybníků, spíše na lokalitách s mírně zvýšeným obsahem vápníku v půdě (podle doprovodných hub). Čerstvé plodnice jsou světlé, pokud stárnou za dostatku vláhy, rovnoměrně tmavnou, pokud není vláhy dostatek a zasychají, pak vnitřek (hymenium) tmavne a vnějšek světlá.

Diskuse »  

Pluteus aurantiorugosus - Štítovka šarlatová  Zaslal: tomomima @ so 29. října 2016 20:31 
Štítovka šarlatová v Praze, můj prvonález, na pravděpodobně javorovém pařezu, v počtu cca dvou desítek plodnic Smile

Diskuse »  

Geastrum coronatum - Hvězdovka tuhová  Zaslal: Jirka Kohl @ so 29. října 2016 17:11 
Když už tu máme ten "houbolov" na hvězdovky... Smile, tak přidám jednu z podzimního Českého středohoří.

Diskuse »  

Onygena corvina - Kaziroh ovčí  Zaslal: b.gun @ po 24. října 2016 16:04 
Tak jsem se konečně také dočkal. Po letech rýpání do kdejaké mršiny jsem jej objevil na vývržku, který ležel v mechu na břehu lesní cesty asi pět metrů za závorou, u které jsem zaparkoval (cca 530 m n. m.).

Diskuse »  

Cordyceps militaris - Housenice červená  Zaslal: mara73 @ ne 23. října 2016 18:37 
Na procházce po Sosnové jsme v trávníku našli tyto dle atlasu hojné housenice. Já housenici viděl poprvé a tyto byly velmi hezké. Tři kousky v mechatém trávníku u plotu ve vilkové čtvrti.

Diskuse »  

Lentinellus ursinus - Houžovec medvědí  Zaslal: mara73 @ so 22. října 2016 18:01 
Minulý rok v zimě se mi podařilo nalézt starší plodničky (třetí snímek) a tak jsem doufal, že se letos zase na kmeni objeví. Stalo se, a tak mohu poskytnout krátký popis.
Klobouk je nepravidelný, ledvinovitého tvaru, max. 5cm v průměru. Uprostřed je srstnatý, na okrajích zpočátku světlý, později tmavnoucí. Lupeny krémové, výrazně zubaté, časem jsou zuby stále výraznější. Třeň chybí.
Růst v početných skupinách (až 100 plodniček) na silně tlejícím kmenu blíže neurčeného listnáče. Výskyt opakovaný, objevil se koncem září.

Diskuse »  

Faerberia carbonaria - Liškovec uhlový  Zaslal: no-X @ pá 21. října 2016 22:41 
Jedno ze starých ohnišť na pasece po pálení dřeva. V porostu skrutku vláhojevného, v zástinu nějakých bylin.

Diskuse »  

Pholiota spectabilis - Šupinovka nádherná  Zaslal: no-X @ pá 21. října 2016 22:40 
Na kořenech soliterního živého buku v parkovém trávníku.

Diskuse »  

Mycena rosea - Helmovka narůžovělá  Zaslal: emil54 @ so 08. října 2016 16:26 
Po pár dnech deště se les pomalu začíná probírat.

Diskuse »  

Artomyces pyxidatus - Korunokyjka svícnovitá  Zaslal: no-X @ čt 06. října 2016 19:26 
Z mrtvého mechatého vrbového kmene na kraji lesa u rybníka. Zdá se, že se houby pomalu začínají vzpamatovávat.

Diskuse »  
Všechny zprávy - Archiv »